שתף קטע נבחר

עובדי הרכבת ננזפו בכנסת: "אל תרדו מהפסים"

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, נזף בוועד עובדי הרכבת בעקבות השביתה והפרת צווי בית הדין לעבודה: "הרכבת נהפכה לסמל לזלזול בצרכן, בחוק ובמשק". יו"ר הוועד עוררה סערה: "ההנהלה מנעה יציאת רכבות כדי ליצור באז"

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה היום (ד') דיון סוער בנוגע לשביתה ברכבת ישראל, בהשתתפות נציגי ועד העובדים וההנהלה. "כשהודעתי למנכ"ל על השביתה, הוא אמר: 'מתאים לי'", טענה יו"ר הוועד, גילה אדרעי. נציגי ההנהלה השמיעו טענות אחרות ואמרו כי הוועד אשם במצב שנוצר, כיוון שמנע מהעובדים שהגיעו לתחנות הרכבת לתת שירות לציבור הנוסעים.

 

דיווחים אחרונים על ועד עובדי הרכבת ב-ynet:

יו"ר ועד עובדי הרכבת: ביזיון? עיני אישר לשבות

יו"ר ועד הרכבת הוצאה מהדיון: "זה השואו שלי"

יו"ר ועד עובדי הרכבת איחרה לדיון: "אין לי כנפיים"

 

אדרעי חזרה וטענה בפני חברי הכנסת כי הנהלת הרכבת "עשתה תרגיל" מכוון, ומנעה יציאה של רכבות כדי "ליצור באז תקשורתי נגד הוועד ולהציג אותו באור שלילי". על רקע זה התלהטו הרוחות והדיון הידרדר לצעקות רמות.

 

ועדת הכלכלה. הרוחות התלהטו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ועדת הכלכלה. הרוחות התלהטו(צילום: גיל יוחנן)
 

יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד), מתח ביקורת על התנהלות הוועד: "השיבושים והשביתות הפכו למחזה נפוץ, אבל הפעם זה עבר כל גבול. נוכח התנהלות הוועד, הצדקת השביתה הפכה להיות נושא משני".

 

הוא מתח ביקורת גם על הפרת צו בית הדין לעבודה והוסיף כי "מדובר בשביתה שמטלטלת 140 אלף נוסעים ביום והופכת את הרכבת ממותג שמושקעים בו עשרות מיליארדי שקלים, לסמל לזלזול בצרכן, בחוק ובמשק".

 

אדרעי הגיבה ואמרה: "באנו לכאן כואבים, כי המוצא האחרון שלנו הוא פגיעה בנוסעים. חיפשנו פתרון להעלות נוסעים בחינם אבל בגלל שהקופאיות הן עובדות מיקור חוץ, לא יכולנו לעשות זאת".

 

במהלך הדיון טענו אדרעי ואנשיה כי תנאי העסקתם של עובדי הרכבת אינם כה טובים כפי שרבים נוהגים לחשוב. לדבריהם, עובדים רבים ברכבת מרוויחים 17-21 שקלים לשעה, וכהוכחה הם אף הציגו תלושי שכר בפני חברי הוועדה. שאמה הכהן אמר כי לפי התלושים שהוצגו לו, נהג קטר מרוויח מעל 10,000 שקל בחודש, סכום גבוה מהממוצע במשק. "אל תרדו מהפסים, ותעשו בדק בית", נזף בהם.

 

מנהל אגף תחבורה ציבורית במשרד התחבורה, יהודה אלבז, אמר כי עוד לפני השביתה נקבעה למחר פגישה בין שר התחבורה ובין יו"ר ההסתדרות. אדרעי הגיבה: "כשהתקשרתי לשר ואמרתי לו שההנהלה מנסה להדליק אש, הוא ניתק לי".

 

בנוסף, סיפרה אדרעי כי בכוונת הוועד לערער על פסק הדין שניתן, ולפיו ביזו את בית הדין לעבודה. שאמה הכהן ביקש מהוועד להתנצל בפני הציבור, אך אדרעי התנתה זאת: "אם בית משפט העליון ידחה את העתירה - הוועד יתנצל".

 

בתוך כך, בתום פגישה שקיים יושב ראש ההסתדרות, עופר עיני, עם ועד עובדי הרכבת הודיע עיני כי בכוונתו לנהל את המאבק באופן אישי. הצדדים סיכמו כי הצעדים הארגוניים יתבצעו באישורו של יו"ר ההסתדרות בלבד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדרעי. גיבוי מהמנכ"ל?
צילום: מוטי קמחי
שאמה הכהן. עברתם כל גבול
צילום: גיל יוחנן
רכבת מושבתת בניגוד לצו בית המשפט
צילום: ירון ברנר
מומלצים