שתף קטע נבחר

יו"ר ועד עובדי הרכבת איחרה לדיון: "אין לי כנפיים"

נציגי הוועד, שמשביתים את תנועת הרכבות למרות צו מניעה, לא הגיעו בתחילה לבית הדין. השופטת איימה לשלוח אליהם שוטרים, ואז גילה אדרעי וחבריה התייצבו, באיחור של שעתיים וחצי. "אני גרה בחיפה, אין לי כנפיים", הסבירה. ההסתדרות: תנועת הרכבות תתחדש בקרוב

לא הגיעו לעבודה, ובמשך שעות גם לא באו לבית המשפט: בבית הדין לעבודה בתל-אביב נערך בצהריים (יום ג') דיון סוער בעקבות צו המניעה שהוצא לעובדי הרכבת. נציגי ועד עובדי הרכבת לא הגיעו לדיון, והשופטת קבעה כי אם הם לא יגיעו עד 13:00, משטרת ישראל תדאג להביאם בכפייה לדיון שיתקיים ב-16:00. בסופו של דבר אנשי הוועד באו בסביבות 13:30 לבית הדין, באיחור של שעתיים וחצי.

 

השביתה ברכבת - כותרות אחרונות:

 

בינתיים אף רכבת עדיין לא חזרה למסלול, ומרבית תחנות הרכבת עדיין סגורות. מההסתדרות נמסר כי העובדים החלו לשוב לעבודה בשעות הצהריים. "לפי מיטב ידיעת ההסתדרות והוועד, תנועת הרכבות כבר מתחילה לחזור לסדרה ובזמן הקרוב תתחדש התנועה במלואה", נמסר בהודעת ההסתדרות. למרות הודעה זו, אף רכבת עדיין לא הגיעה לתחנה.

 

יו"ר הוועד גילה אדרעי טענה כי העובדים פעלו בהגינות ואמרה לכתבים: "שנה וחצי אנחנו יושבים במשא ומתן תקוע, ידענו שאנחנו יכולים לפתוח היום בשביתה. מנכ"ל החברה רוצה להשליך בנו רפש, הוא זה שהודיע על החזרת רכבת לראש העין ועל ביטול רכבות נוספות, אני מאוד מצטערת שבסוף הש"ג אשם, אבל אנחנו עושים הכול לפי החוק". 

אדרעי ביקשה "קצת סבלנות, כמו שהייתה לכם כשהשבתנו לארבעה ימים עבור האוכלוסייה היותר חלשה". היא הסבירה מדוע נציגי הוועד לא הגיעו: "ביקשו שנגיע ב-13:00, אבל אני גרה בחיפה, אני מצטערת, אין לי כנפיים. גם אם אני אחראית על הרכבת, לוקח לי זמן להגיע. ב-11 בבוקר הספיקה רק עורכת הדין להגיע".

  

מוקדם יותר בדיון בבית הדין פנתה השופטת אפרת לסקר לעו"ד מורן סבוראי, המייצגת את ועד העובדים, ושאלה: "איפה הלקוחות שלך?". היא מתחה עליהם ביקורת ואמרה: "לא רק שלא קיימתם את צו בית המשפט, הם גם לא הגיעו לבירור".

 

בבית המשפט הוצגו בפני השופטת ראיות המבקשות להראות כיצד מונעים חברי הוועד מעובדי הרכבת לשוב לעבודה במילים, בגופם ואף בהצבת מכוניות בכניסה לתחנות.

 

אבי אדרי, יו"ר איגוד ועד עובדי התחבורה בהסתדרות, אמר כי בכוונת ועד העובדים לכבד את החוק, "אף אחד לא ישחק עם החוק, ראשי הוועדים אינם משפטנים, היו צריכים להסביר להם שהם חייבים להגיע לפה". 

 

הוא הוסיף כי ההחלטה לשוב לעבודה מיושמת בשטח. "כבר קיבלתי עדכונים שכמה קטרים יצאו לשטח, הפקחים חזרו, הנהגים חזרו, העובדים מתחילים לחזור למקומות העבודה".

  

תורים לאוטובוס לתל-אביב בתחנה מרכזית בחיפה, הבוקר (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
תורים לאוטובוס לתל-אביב בתחנה מרכזית בחיפה, הבוקר(צילום: אחיה ראב"ד)

 

בועז צפריר, מנכ"ל רכבת ישראל, אמר כי התנהלות הוועד חמורה מאוד. "זה הצו השלישי שמופר ביממה האחרונה. חבל מאוד שציבור הנוסעים ממשיך וסובל בגלל התנהלות ברוטלית של ועד העובדים".

 

לדבריו, מאות עובדים רוצים לחזור לעבוד, אך דרכם נחסמת בכניסה לתחנות. "ועד העובדים במקרה הזה מפר חוק ופוגע בציבור העובדים וציבור הנוסעים כאחד.

מאות עובדים מתקשרים ושואלים 'איך אנחנו חוזרים לעבודה ומוציאים את הרכבות?'".

 

שביתת הרכבת החלה אמש ב-23:04. העיצומים בפעולת קווי הרכבת נגרמים מהסכסוך המתמשך בין הנהלת הרכבת לחברי הוועד על מיקור חוץ של תחזוקת קרונות חדשים לחברה המייצרת אותם. ההנהלה פנתה לבית הדין וביקשה להוציא צווי מניעה נגד העובדים ולהכריז כי הוועד מבזה את החלטתו לשוב לעבודה.

 

בעקבות זאת, התכנס בית הדין הבוקר והוציא צווי מניעה. ההנהלה הורתה לעובדים לשוב לעבודה, ההסתדרות ביקשה מהם לכבד את החלטת בית הדין, אך הם לא מיהרו לחזור.


פורסם לראשונה 14/02/2012 12:45

 

בהכנת הידיעה השתתפו הלל פוסק ורן רימון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין לי כנפיים". גילה אדרעי
צילום: גיל יוחנן
עדיין אין רכבות
צילום: ירון ברנר
בועז צפריר, מנכ"ל הרכבת
צילום: מוטי קמחי
מומלצים