שתף קטע נבחר

מחסור בחשמל? לנדאו צריך לספק פתרונות

שר האנרגיה והמים לא מחפש אשמים במחסור הצפוי בחשמל, אך על הדרך מאשים דווקא אותנו - הציבור הרחב. נדמה שהוא שכח שבתור השר האחראי, עליו לעשות ולא רק להתריע. דעה

שר האנרגיה והמים, ד"ר עוזי לנדאו, קיים היום מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הודיע, כי "משק החשמל במדינת ישראל הגיע לאחת התקופות הגרועות בשנים האחרונות" ו"יש סיכוי ממשי להפסקות חשמל בקיץ". השר הוסיף כי הוא "לא מחפש אשמים", אבל רמז שיש כאלה, והשיק קמפיין הסברה לחיסכון בחשמל.

 

 

אבל נדמה שהשר לנדאו שכח, שמשק החשמל לא מתנהל לבד אלה מנוהל על ידו, כשר האחראי, ושביחד עם בכירי משרדו, שרי התשתיות מו לו ושרי ממשלה אחרים - כולם אחראים ואשמים בכך, שמשק החשמל בישראל נמצא במצב החמור ביותר מאז קום המדינה.

 

שנה אחר שנה שמהלכים עלינו אימים ומודיעים שמשק החשמל בישראל על סף קריסה, שהפסקות חשמל יזומות הן רק עניין של זמן, ושרזרבות הייצור של חברת החשמל עומדות על אחוזים ספורים. חודש אחר חודש, בימי החורף הקרים ובשיא הקיץ הלוהט, שאנחנו מתבקשים להפחית בשימוש במוצרי חשמל בשעות העומס.

 

מנגד, שנה אחר שנה מקבלות ממשלות ישראל החלטה לפעול לקידום הניצול של אנרגיות חלופיות ולהפחתת התלות בדלק המיובא, כאשר היעד האחרון שקבעה הממשלה הינו יצור של 10% מהחשמל על ידי אנרגיות חליפיות עד לשנת 2020. בנוסף, פעם אחר פעם שממשלות ישראל מחליטות על צעדים להתייעלות אנרגטית במשק, כאשר היעד האחרון שהציבה הממשלה עומד על שיעור של כ- 20% מצריכת החשמל עד לשנת 2020.

 

אולם בעוד התוכניות וההצהרות רבות ומבטיחות - בפועל טרם ננקטו צעדים של ממש להשגת היעדים הללו.

 

הגיע הזמן לתוכנית מסודרת

שר האנרגיה והמים אמר שהוא לא רוצה לחפש אשמים, אבל על הדרך מאשים אותנו, הציבור הרחב; את תושבי אשקלון שעיכבו את הקמת תחנת הכוח הפחמית הנוספת בעירם והציעו להקים תחנה מונעת גז; את תושבי חוף דור והכרמל שהתנגדו להקמת נקודת קליטה לגז הטבעי באזור זיכרון יעקב וביקשו לבחון חלופות אחרות כמו הקמת המתקן בים; ואת התושבים הרבים שרוצים גם חשמל אבל גם איכות חיים וסביבה. אבל שני אלה - לא מנוגדים זה לזה.

 

אולי כדאי שבמקום שמשרד האנרגיה והמים יקדם בשקט ומאחורי הקלעים כל פעם חלופה יחידה, ויעמוד מול התנגדויות שמחייבות אותו לחזור שוב ושוב למוסדות התכנון - יציג המשרד מראש לציבור הרחב בשקיפות מלאה מספר חלופות המאפשרות לבחור באמת את הטובה מביניהן?

 

ובכלל, לא הגיע הזמן לקדם תוכנית מתאר ארצית למשק האנרגיה, שתבחן בראיה רחבה וכוללת ולטווח הרחוק את מערך התשתיות ושימושי הקרקע?,שתבחן את ההשלכות של שינוי בתמהיל הדלקים ושינוי המחירים? שתבחן את מניעת הפגיעה בסביבה במסגרת ייצור החשמל?

 

חוץ מלהתריע, כמו מי שמתכונן לועדת החקירה הבאה או לדו"ח מבקר המדינה, וחוץ מלהפיל שוב על התושבים את האחריות ואת האשמה - הגיע הזמן ששר האנרגיה והמים, יציג בפנינו מה באמת המשרד שבראשו הוא עומד עושה, על מנת לפתור את המשבר המתמשך במשק החשמל בישראל. אחר כך נשפוט מי אחראי ומי אשם.

 

הכותב הוא מרצה במרכז לתהליכים ירוקים במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים