שתף קטע נבחר

החוק של רגב: קידום "משרות אמון" או "ג'ובים"?

ח"כ מירי רגב מקדמת הצעת חוק שתאפשר לשרים למנות את אנשי אמונם לתפקידים בכירים במשרדם. ח"כ גילאון: "החוק ייתן הכשר לשחיתות שלטונית, ולהמשך הפוליטיזציה של המערכת"

חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) החלה לקדם בימים האחרונים הצעת חוק שנויה במחלוקת, "חוק משרות האמון". הצעת החוק של רגב תאפשר לשר בתחילת הקדנציה לפטר את ארבעת הבכירים במשרדו, ולמנות במקומם את אנשי אמונו, גם אם הם בעלי זיקה פוליטית חופפת לשלו.

 

עוד באותו נושא:

חגיגת הג'ובים בלשכת רה"מ: זינוק במשרות האמון

מסדרים מקורבים: חוק הג'ובים אושר סופית בכנסת

"חוק הג'ובים שבוטל - אחד המושחתים ביותר"

מנסים לטרפד את "חוק הג'ובים": "זו שערורייה"

 

"מרכז הליכוד חוזר לנהל את המדינה", טען ח"כ גילאון (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"מרכז הליכוד חוזר לנהל את המדינה", טען ח"כ גילאון(צילום: ירון ברנר)

 

מבקרי החוק מכנים אותו "חוק הג'ובים", וכבר ביום שני הקרוב תקיים רגב בכנסת יום עיון בעניינו, שתנסה בו להסביר להם במה תועלתו. חברי השמאל מתנגדים כבר שנים רבות ליוזמות חקיקה דומות, וטוענים כי בליכוד מנסים לתפור ג'ובים לחברי מרכז - דבר פסול מיסודו. 

 

"לא ייתכן ששר לא ימשול"

רגב אומרת כי מדובר בטענות פופוליסטיות. לדבריה, יש לאפשר לכל שר לקבוע את הצוות שלו בעצמו, כדי שהמשרד יתפקד טוב יותר. "לא יכול להיות ששר שנכנס למשרדו לא יצליח למשול, והפקידים במשרד הם אלו שינהלו את המדינה", היא מסבירה. 

 

"כמו ששופט מביא שופט לבית המשפט, וכמו שבארצות הברית קיים חוק הסגל, שבמסגרתו נשיא שמתחלף מחליף איתו את כל הסגל, ראוי שגם במדינת ישראל שר שנכנס לתפקיד יוכל לבחור עד ארבע דרגות מתחתיו, בתנאי שלמועמד יש את הכישורים הנדרשים והוא עבר את הוועדות הנדרשות. גם אם יש לו זיקה פוליטית למפלגה כלשהי, זאת לא סיבה לפסול אותו".

 

ח"כ אילן גילאון (מר"צ) תקף את יוזמת החקיקה של רגב: "מרכז הליכוד חוזר לנהל את המדינה. החוק ייתן הכשר לשחיתות שלטונית, ולהמשך הפוליטיזציה של המערכת". רגב התייחסה לטענות: "החוק מזמין ביקורת רדודה של גורמים שונים המתייחסים אליו כאל 'חוק הג'ובים', אך ההפך הוא הנכון. זה חוק שבא להכשיר את השרץ, ולאפשר לשרים לבחור את עובדיהם, בצורה שקופה וגלויה על פי קריטריונים ברורים, כמו כל עובד במגזר הציבורי".

 

רגב טוענת כי דווקא המצב הקיים הוא בעייתי. "נתקלתי כבר במקרים ששר לא יכול לקבוע מינוי כי הוא חושש מהפקידים. שרים הולכים כיום על בהונות. לא מדובר פה על מינויים של קרובי משפחה או אנשים לא ראויים. מדובר על אנשים שיעמדו בכל הקריטריונים ובכל דרישות הסף", הוסיפה.

 

לקראת יום העיון, שייערך בנוכחות חברי כנסת ואנשי אקדמיה, שלחה רגב מכתבים לכל חברי הכנסת, ובהם נימקה את חשיבות החוק וביקשה את תמיכתם בו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שרים הולכים על בהונות". רגב
צילום: מוטי קמחי
גילאון: "הכשר לשחיתות שלטונית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים