שתף קטע נבחר

חבר בעת צרה: הוגו צ'אבס שולח סולר לאסד

הפעולות הנרחבות של הצבא הסורי, כמו גם האזרחים שרוצים לחמם את בתיהם, הביאו להיווצרות מחסורים גדולים של דלק בסוריה. כשאירופה מסרבת למכור, המשטר בדמשק נאלץ לפנות לבעל הברית הצבעוני שמעבר לאוקיינוס

ממשלת ונצואלה מתבררת כספקית נדירה של סולר לסוריה, מצב שעלול לערער את משטר העיצומים שכפו מעצמות המערב על דמשק כדי להגביל את פעולותיה בדיכוי המחאה האזרחית נגד משטרו של בשאר אסד. לפי שני סוחרים, משלוח של דלק, שיכול לשמש להפעלת טנקים כמו גם לחימום בתים, היה אמור להגיע השבוע לנמל בניאס. שוויו כ-50 מיליון דולר.

 

מלחמת אזרחים בסוריה - כותרות אחרונות:

 

נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, הוא בעל ברית קרוב של איראן ושל סוריה, כמו גם של משטר קדאפי, עד שזה הופל לפני כארבעה חודשים. חברת הנפט הממשלתית של קראקס, PDVSA, העבירה את המשלוח על האונייה "נגרה איפוליטה". כך התברר היום (ה') ממעקב אחר מידע מסחרי גלוי.

 

"התוקפנות נגד סוריה ממשיכה". הוגו צ'אבס בנאום, ארכיון (צילום: AP) (צילום: AP)
"התוקפנות נגד סוריה ממשיכה". הוגו צ'אבס בנאום, ארכיון(צילום: AP)

 

"התוקפנות נגד סוריה ממשיכה. זו אותה הנוסחה שהמערב השתמש בה נגד לוב – להזריק אלימות, להזריק טרוריזם מחו"ל, ואז להשתמש באו"ם כדי להתערב במצב", טען צ'אבס בנאום בחודש שעבר. בין השאר, בעבר ניסתה ונצואלה לסייע לטהרן במוצרי זיקוק נפט שונים כדי להתגבר על הסנקציות שהוטלו עליה.

 

סוריה וונצואלה - חברות אמיצה:

 

המכלית של ונצואלה נראתה לאחרונה מול חופי קפריסין. היא הייתה אמורה להגיע לנמל בניאס אתמול, אך מתקן האיתור הלווייני שלה כובה. המטען מגיע בזמן מכריע עבור הסורים, שסובלים מחוסרים חמורים בתחום האנרגיה בשל החורף. הסיבה העיקרית לכך היא הפסקת ייבוא הדלקים ממדינות אירופה, המסרבות לסחור עם דמשק בשל הדיכוי האלים של מתנגדי המשטר.

 

עשן מיתמר מפיצוץ בצינור גז בחומס    (צילום: AP) (צילום: AP)
עשן מיתמר מפיצוץ בצינור גז בחומס (צילום: AP)

 

דיפלומטים מערביים תלו את המחסור בסולר בביקוש הולך וגובר מהצבא בשל פעולותיו, בעוד הממשלה בדמשק האשימה תקיפות של המורדים נגד תחנות כוח וצינורות מבתי הזיקוק. נראה כי המשלוחים מ-PDVSA מגיעים בהתאם להסכם מ-2010 בין הממשלות. ונצואלה מספקת סולר, בתמורה למזון וסחורות כמו שמן זית.

 

שר הנפט הסורי דיבר על אפשרות הייבוא מוונצואלה בחודש שעבר, וסוחרים סיפרו כי המשלוח של "נגרה איפוליטה" הוא השני בשלושת החודשים האחרונים. כלי-השיט מסוגל לשאת 47 אלף טון, ואם יישא משלוח מלא שוויו יהיה כ-50 מיליון דולר. אולם, לא ידוע כמה סולר הביא עמו.

 

אף שאין אמברגו רשמי על אספקת דלק לסוריה, חברת הנפט הממשלתית שלה "סיטרול", הושמה ברשימה השחורה של ארצות הברית בקיץ האחרון, והאיחוד האירופי נקט צעד דומה בדצמבר. אירופה מותירה לשלוח לדמשק רק מוצרים לצרכים הומניטריים, אך סוחרים בתחום אמרו כי רוב המסחר פסק בכל מקרה כי באירופה מהססים יותר ויותר לעשות עסקים עם סוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברים טובים. צ'אבס ואסד
צילום: רויטרס
טנק סורי בחומס. צריך סולר
צילום: רויטרס
צילום: AP
מכלית נפט (אילוסטרציה)
צילום: AP
מומלצים