שתף קטע נבחר

נשיא גרמניה התפטר, בעקבות פרשת ההלוואה

כריסטיאן וולף, המכהן בתפקיד כשנה וחצי, אמר כי האמון בו נפגע ולכן הוא נאלץ להתפטר. הקנצלרית מרקל: נפעל להצבת מועמד מוסכם כמחליף לוולף

לוקח אחריות על הטעות ומתפטר: נשיא גרמניה, כריסטיאן וולף, הודיע בצהריים (יום ו') על התפטרותו בעקבות פרשת קבלת הלוואה מוטבת, שלא לפי מחיר השוק, מאיש עסקים המקורב לבני משפחתו.

 

גורמים רבים במערכת הפוליטית בגרמניה לחצו על וולף, שנבחר לתפקיד ביוני 2010, לפרוש מתפקידו כיוון שלא אמר אמת בנוגע להלוואה.

 

הולך הביתה בבושת פנים. הנשיא המתפטר וולף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הולך הביתה בבושת פנים. הנשיא המתפטר וולף(צילום: AFP)

 

במסיבת העיתונאים שכינס בצהריים אמר וולף כי גרמניה "צריכה נשיא שיוכל להקדיש את עצמו לחלוטין לאתגרים לאומיים ובינלאומיים. ההתפתחויות של הימים והשבועות האחרונים הראו כי האמון ביכולת שלי לשרת את העם הגרמני, נפגע קשה. מסיבה זו, זה בלתי אפשרי עבורי להמשיך בתפקידי כנשיא".

 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כינסה אף היא מסיבת עיתונאים בעקבות הודעתו הדרמטית של וולף ואמרה כי היא מצרה על החלטתו של הנשיא. מרקל אף ציינה כי מפלגות הקואליציה ידונו עם מפלגות האופוזיציה בדבר האפשרות להציב מועמד מוסכם לנשיאות. בעקבות המשבר שנוצר בגרמניה, החליטה מרקל לבטל נסיעה מתוכננת לאיטליה.

 

מבוכה גדולה לפטרונית. אנגלה מרקל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מבוכה גדולה לפטרונית. אנגלה מרקל(צילום: AFP)

 

הטענות נגד וולף, שמונה לתפקידו בתמיכתה המלאה של מרקל, נחשפו בחודש דצמבר האחרון. אז התברר כי וולף קיבל הלוואה מאיש עסקים בסך 500 אלף אירו, בריבית נמוכה ביותר. בנוסף לכך נקשר שמו של וולף בפרשות שחיתות נוספות, שכללו לפי הפרסומים בעיתונות הגרמנית גם מימון נסיעות לחו"ל ומלונות יוקרה, מצדם של אנשי עסקים שהיו עמו בקשר בתקופה בה כיהן כמושל סקסוניה התחתונה. 

 

הפרקליטות בגרמניה נכנסה לעובי הקורה וביקשה לקבל אישור לבדוק את הטענות כלפי וולף. בשלב מסוים התברר כי וולף אף איים על עורכי עיתונים על מנת שימנעו את הפרסומים נגדו. באחד המקרים הקליט וולף הודעה מאיימת במשיבון של עורך עיתון "הבילד".

 

וולף ניסה להיאבק בשבועות האחרונים בטענות שהועלו כלפיו, אולם אמש התמונה השתנתה, לאחר שנציגי הפרקליטות ביקשו מהפרלמנט להסיר את החסינות המשפטית של הנשיא. למעשה, זו הפעם הראשונה שבגרמניה נפתח הליך פלילי נגד נשיא מכהן. גם קודמו בתפקיד, הורסט קוהלר, התפטר במפתיע בעקבות התבטאויות שנויות במחלוקת, שעסקו במעורבות צבא גרמניה בסכסוכי חוץ.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כריסטיאן וולף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים