שתף קטע נבחר

דרוזים, צאו נגד אסד

החיילים הדרוזים נמצאים בחוד החנית בצבא סוריה, אך קולם של הדרוזים לא נשמע באופן חד וברור. הם חייבים להתעורר ולעמוד בראש המחנה שימגר את משטר העריצות

הטבח שנוהג שליט סוריה באזרחיו, באשר אסד, גבה עד היום למעלה מ-7,000 הרוגים ובהם מאות ילדים. אסד נוהג בשפלות ובאכזריות כשהוא מפעיל את צבאו נגד אזרחים ומפציץ באופן מאסיבי בתים ומסגדים בשכונות מגורים. מראות הזוועה הנשקפים מסוריה ערב ערב ממסכי הטלוויזיה קורעים את הלב.

 

עד כה, קולה של העדה הדרוזית בארץ לא נשמע באופן חד בבירור. אמנם כ-200 דרוזים תושבי הכפרים בצפון רמת הגולן - מג'דל שמס, בוקעתא, מסעדה ועין קניא - הפגינו במרכז מג'דל שמס נגד השליט הסורי. אך לעומתם, נראו גם גילויים של תמיכה באסד בכמה הפגנות בריכוזי הדרוזים ברמה. תמיכה זו מוסברת בעיקר על רקע קשרי המשפחה שיש לדרוזים ברמת הגולן עם קרוביהם מעבר לגבול ומחשש שמא יבולע להם מאגרוף הברזל של השליט האכזר. הדרוזים המרוכזים בסוריה, לבנון וישראל מהווים מיעוט בארצם. תחושת שותפות הגורל וההזדהות עם המדינה שבה הם חיים והנאמנות אליה, מושרשת במסורת ארוכת שנים והיא עוברת מדור לדור.

 

עוד בערוץ הדעות  של ynet:

על החיים ועל מות השובת רעב. משחק באש / יואל דונחין

הגיע הזמן לחסל את הסטטוס-קוו / מיקי גיצין

 

שמם של הלוחמים הדרוזים כנועזים וכבעלי ניסיון צבאי עשיר בשדה הקרב הולך לפניהם. הם משולבים בכל זרועות הצבא - בסוריה ובישראל - בקשת רחבה של תפקידי מפתח, בצמרת הקצונה הזוטרה והבכירה. החיילים הדרוזים תמיד היו בחוד החנית. למרות שלכאורה השירות הצבאי במדינות העוינות זו לזו מציב אותם משני צדי המתרס, ללוחמים הדרוזים קוד אתי משותף והוא חוצה גבולות.

 

את הקוד האתי הזה קבע מנהיג המרד הדרוזי הגדול והנערץ על העדה הדרוזית כולה, סולטאן אל-אטרש. הוא לקח חלק במרד הערבי ותחת הנהגתו פרץ"המרד הסורי הגדול" בסוריה ובלבנון בשנים 1925-1927. הדרוזים עמדו בראש המרד ונשאו בעיקר בנטל הלחימה נגד צבא צרפת וסחפו אחריהם את בני העדות האחרות בסוריה - העלאווים והסונים. אל-אטרש היה מהדמויות המשמעותיות ביותר במאבק על עצמאותה של סוריה. איש זה הוא גיבורה של העדה הדרוזית כולה, ובעיניה הוא סמל לפטריוטיות ולאומץ לב. קריאתו "הדת לאל, האומה לכל" הפכה לסיסמה שאותה חרתה העדה הדרוזית על דגלה.

 

ערכי מוסר חוצי גבולות

הלוחמים הדרוזים ששירתו ומשרתים בצה"ל חונכו על מוסר לחימה שמגביל את פעולותיהם בסביבה אזרחית אל מול טרור, שגרם לא פעם לאבידות בחיי אדם. לצד עקרונות כמו דבקות במשימה, רעות, טוהר הנשק ושמירה על חיי אדם, אי הפקרת פצועים בשטח - הקו המנחה הוא אחיד: צה"ל יעשה הכול כדי לא לפגוע בחפים מפשע. ערכי מוסר אלה הם אוניברסליים. בצבא הסורי משרתים חיילים וקצינים דרוזים בסדיר ובקבע לצד בני עדות אחרות: נוצרים צ'רקסים סונים ועלאווים. ערך הנאמנות למדינה פועם בלבו של כל חייל, אך הוא אינו עומד בסתירה לערכי המוסר המציבים דגל שחור בפני פגיעה באזרחים.

 

כ-250,000 דרוזים חיים כיום בסוריה, פחות משלושה אחוזים מהאוכלוסייה. כמיעוט המבקש להגן על עצמו, החשש של הדרוזים בסוריה מפני עליית הסונים לשלטון יכול להיות מובן. אבל ההיסטוריה מלמדת שהדרוזים ידעו להגן על עצמם ולשמור על כבודם, בין אם מפני הפלנגות בלבנון ובין אם תחת שלטונם של שליטים אחרים בכל הדורות. בהר הדרוזים שבחורן, ג'בל אל ערב שבדרום מערב סוריה, בו הונף נס המרד הדרוזי ההיסטורי, יצאה לאחרונה הקריאה לחיילים הדרוזים המשרתים בצבא סוריה לערוק, לחזור לשורשים ולהצטרף לצבא סוריה החופשית. "אנחנו לא מפחדים יותר, משטר הרודן יגיע לקיצו מהר יותר ממה שהוא חושב", קראו שם.

 

סוריה בוערת. משטרו של אסד יפול במוקדם או במאוחר. ב-29 בספטמבר 1918 היו כוחותיו של סולטאן אל-אטרש הראשונים שנכנסו לדמשק והניפו את דגל המרד הערבי נגד השלטון העות'מאני על בית הממשלה. הדרוזים שבסוריה חייבים להתעורר, וללכת בדרך שהתוו להם אבותיהם, נוכח הטבח הנוראי שנערך על אדמתם. עליהם לעמוד בראש המחנה שימגר את משטר העריצות האכזרי של בשאר אסד.

 

אמל אסעד, תת-אלוף במיל'

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשיך לטבוח. בשאר אסד
צילום: EPA
צילום: טיירק
קוד אתי חוצה גבולות. אמל אסעד
צילום: טיירק
מומלצים