שתף קטע נבחר

צפו: בית המקדש השלישי נבנה במרוקו

מזבח, עזרה, חצר וקודש הקודשים - אולי לא ידעתם, אבל בית המקדש השלישי נבנה בלב מדבר סהרה, סמוך לעיר הסרטים של מרוקו. ישראלים שהיו בסיור קברי צדיקים באזור, הופתעו לגלות את המבנה המקודש ששוחזר מפיברגלס - ותיעדו אותו

בית המקדש השלישי כבר כאן, או שם: במדבר סהרה המרוקאי, כחצי שעת נסיעה מכל יישוב, משתרע במלוא הדרו הבית השלישי. וגם אם הוא לא "הדבר האמיתי", הרי שללא ספק מדובר כנראה בדבר הקרוב ביותר לחלומותיהם הרטובים של נאמני הר הבית.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

ווארזאזט שבמרוקו ידועה כ"עיר הסרטים" – הוליווד של המגרב, המושכת הפקות מערביות רבות בשל נופיה המדבריים. כאן צולמו, בין היתר, "עשרת הדברות" ו"גלדיאטור". אבל לחובבי הילולות הצדיקים ותיירות הקברים, מוכרת ווארזאזט כמקום משכנו האחרון של רבי יחיא בן ברוך, שלמקום ציונו מגיעים מידי שנה אלפי מבקרים, ובהם נציגי השלטון המרוקאי.  

 

שלומי לוגאסי (24), תושב מעלות תרשיחא, יצא עם חבריו למסע קברי צדיקים בכור מחצבתם של הוריו, מרוקו – ומצא באופן בלתי צפוי לחלוטין, את בית המקדש במלוא תפארתו. לפני כשבועיים (ט"ו בשבט) ובמשך שמונה ימים עשו החברים, חסידי ברסלב, "מסלול חוצה מרוקו", כדבריהם, "ממש מקצה לקצה, חוץ מהחלק התחתון", ובמהלכו פקדו כמה עשרות קברי צדיקים.

 

"אתה מסתכל מסביב ואומר: "וואלה, בא לי על הדבר האמיתי" (צילום: שחר זגורי, צפת) (צילום: שחר זגורי, צפת)
"אתה מסתכל מסביב ואומר: "וואלה, בא לי על הדבר האמיתי"(צילום: שחר זגורי, צפת)

 

"שתי הילולת גדולות עמדו לפנינו", לוגאסי מספר. "האחת של רבי יצחק אבוחצירא, והשנייה של רבי יחיא בן ברוך שקבור בווארזאזט. למחרת ההילולה, השכם בבוקר, היינו צריכים לצאת לכיוון מרקש, ולפתע אחד החברים אומר לנו שלא רחוק הוקם בית מקדש יהודי.

 

"זה ממש באמצע המדבר. צריך לנסוע לפחות חצי שעה מכל יישוב כדי להגיע למקום הזה. אבל החלטנו שאנחנו חייבים לראות את זה. הגענו מה שנקרא: על החיים ועל המוות. נסענו בשביל עפר עשרים דקות, במעלה הר, ופתאום אנחנו רואים מתחתינו את בית המקדש".

 

האתר סגור ברוב ימות השנה

לוגאסי וחבריו שלפו מצלמות בהתרגשות רבה, והחלו לצלם כל שנקרא בדרכם. "את רואה ממש את העָזָרה, המדרגות, קודש הקודשים והמזבח. תכלס, את מגיעה ורואה בית מקדש. לא את ולא אני ראינו את זה מעולם, ופתאום זה לפנייך, וזה מטורף.

 

"הכל עשוי מפיברגלס". לוגאסי בפוזת שמשון הגיבור (צילום: שחר זגורי, צפת) (צילום: שחר זגורי, צפת)
"הכל עשוי מפיברגלס". לוגאסי בפוזת שמשון הגיבור(צילום: שחר זגורי, צפת)

 

"כל המסע שלנו היה רוחני מאוד, וכבר היינו באווירה. זה עושה משהו, להסתובב בכזה מקום. מה אני אגיד לך, זה מעורר כיסופים לבית המקדש בצורה מטורפת. אתה אומר: וואלה, בא לי על הדבר האמיתי. איזה מקום היה לנו פעם..."

 

פתאום, באמצע המדבר (צילום: שחר זגורי, צפת) (צילום: שחר זגורי, צפת)
פתאום, באמצע המדבר(צילום: שחר זגורי, צפת)

 

פועלים מקומיים שעבדו באתר עדכנו את החבורה הנרגשת כי המקום מוקם ומשופץ לצורך צילומים של סרט חדש, ולכן – למזלם הרב – הוא פתוח. "בית המקדש" תוצרת מרוקו משתרע על שטח בנוי של כדונם, באזור פרטי הסגור מרבית ימות השנה. 

 

 

"זה משהו ענק", לוגאסי מציין. "בצילום רואים רק חלק קטן. וכמה שזה נראה מאסיבי – אין שם אפילו גרם של אבן. הכל עשוי מפיברגלס. העמודים הענקיים שנראים כאילו הם שוקלים טונות, שוקלים למעשה גרם וחצי, אך בגלל שזה באמצע המדבר, אף פעם לא יורד שם גשם והתפאורה נשמרת". לדבריו, "המקומיים ידעו שזה קשור אלינו. הם אמרו לנו: אנחנו יודעים שזה שלכם, וקיבלו אותנו בנחמדות רבה".

 

רבי יחיא בן ברוך לא לבד: מידי שנה נערכות במרוקו כ-1,200 הילולות, שכל אחת מהן מושכת בין כמה מאות לכמה אלפי משתתפים, יהודים תושבי ישראל, צרפת או מרוקו. "ההילולה הכי גדולה היא זו של בנו של רבי יחיא, רבי דוד בן ברוך. המלך הקודם, חסן השני, היה משתתף בה כל שנה, ובנו מוחמד השישי מגיע אף הוא מידי פעם. תמונות ענקיות שלו מפארות את ההילולות ובתי הכנסת, ונציגי השלטון מגיעים לכבד בנוכחותם כל הילולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שחר זגורי, צפת
שלומי לוגאסי. "התרגשות מטורפת"
צילום: שחר זגורי, צפת
מומלצים