שתף קטע נבחר

עצורים בהפגנה נגד פרס בנצרת: "הסתלק מכאן"

עשרות מפגינים המתנגדים לביקור הנשיא בעיר הניפו כרזות ודגלי פלסטין וקראו "ישראל היא מדינה טרוריסטית". המשטרה: הם השתוללו בהפגנה לא חוקית

עשרות בני אדם הפגינו הבוקר (יום ב') בנצרת בזמן ביקורו בעיר של נשיא המדינה שמעון פרס. המפגינים הניפו דגלי פלסטין, קראו קריאות בגנותו של פרס והניפו כרזות שעליהן נכתב "פרס, הסתלק מכאן", בזמן שהנשיא חלף במכוניתו על פניהם. בעימותים עם המשטרה נעצרו שלושה מפגינים. לפי המשטרה, מדובר בהפגנה לא חוקית, במהלכה תקפו המפגינים את אחד השוטרים וירדו אל הכביש.

 

עוד בחדשות ynet:

 

הנשיא פרס הגיע למרכז התרבות בנצרת בהזמנת העירייה כדי לשמוע את דרישות התושבים לפיתוח העיר בתחומי התיירות, החינוך והתעשייה. כבר בשבוע שעבר הודיעו מספר גופים פוליטיים וחברתיים בנצרת כי הם מתכננים להפגין נגד ביקור הנשיא, ודרשו מהעירייה לבטלו.

 

דגלי פלסטין וכרזות נגד הנשיא בהפגנה בנצרת (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
דגלי פלסטין וכרזות נגד הנשיא בהפגנה בנצרת(צילום: חסן שעלאן)

 

המפגינים הניפו כרזות שעליהן נכתב גם "לא רוצים רוצחים בנצרת", "נצרת מאוחדת נגד קבלת הפושע פרס", "לא נשכח את השהידים של כנא". הם אף קראו בקול "מדינת ישראל היא מדינה טרוריסטית".

 

אחד המפגינים, גסאן עתאמנה, אמר ל-ynet כי המפגינים רואים בפרס אחראי ל"טבח בכפר כנא", שאירע בדרום לבנון ב-1996, במסגרת מבצע "ענבי זעם" בעת שפרס כיהן כראש הממשלה. ישראל הודתה שצה"ל ירה בטעות לריכוז פליטים בכפר והרגה כמאה בני אדם. "אנחנו מתנגדים לביקורו של פרס בנצרת כי הוא אחראי לטבח כנא, לא הסכים להעניק חנינה לאסירים הערבים, אך אישר חנינה לאסירים הטרוריסטים מהמגזר היהודי". הוא טען כי השוטרים השתמשו בכוח מוגזם נגד המפגינים. 

 

קצין אגף המבצעים במחוז צפון, ניצב-משנה אליהו קריספיל אמר ל-ynet כי מדובר בהפגנה ללא רישיון, וכי חלק מהמפגינים ירדו לכביש, והפריעו לסדר הציבורי. "המפגינים השתוללו בהתחלה והיו התנגשויות ועצרנו שלושה מהם, כוחות המשטרה ישיארו פה עד סיום הביקור". הוא הוסיף כי אחד המפגינים תקף שוטר באמצעות דגל פלסטין. לדבריו,

המשטרה מחפשת אחר מפגין נוסף שנמלט.

 

"המשיכו לחלום", פרס והתלמידים בספרייה העירונית (צילום: קובי גדעון, פלאש 90 ) (צילום: קובי גדעון, פלאש 90 )
"המשיכו לחלום", פרס והתלמידים בספרייה העירונית(צילום: קובי גדעון, פלאש 90 )

 

בינתיים בתוך מרכז התרבות על שם "מחמוד דרוויש" בנצרת, התנהל הדיון באווירה אחרת, בנוכחות הנשיא פרס. ראש העיר נצרת, ראמז ג'ראיסי, אמר כי במגזר הערבי מודאגים מהאווירה "האנטי-ערבית" ועליית מפלס הגזענות במדינה,

"במיוחד כאשר אווירה זו ניזונה מהצהרות ועמדות של אנשי מפתח במערכת הפוליטית והממשלה". הוא הוסיף כי ביקורו של פרס הוא "מסר חשוב" מול תופעות מדאיגות אלה.

 

קודם לכן סייר הנשיא פרס בעיר, נפגש עם תלמידי תיכון, והקריא להם אגדת עם ערבית מסורתית הנקראת "הר הניסים והנפלאות". "המשיכו לקרוא ספרים, תצטיינו והמשיכו לחלום. אתם חלק חשוב ובלתי נפרד מהחברה הישראלית והחברה הישראלית זקוקה לכם", אמר הנשיא לילדים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא המדינה שמעון פרס
צילום: קובי גדעון, פלאש 90
הפגנה לא חוקית. נצ"מ קריספיל
צילום: חסן שעלאן
אחד השוטרים הותקף בדגל פלסטין
צילום: חסן שעלאן
אווירה "אנטי ערבית". ראש העיר ראמז ג'ראיסי
צילום: חגי אהרון
מומלצים