שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

איך להעביר לילד מסרים במשחקי קופסה וקלפים?

איזה משחק כדאי לשחק עם הילדים כשיש מריבות בין האחים? איך מלמדים להתמודד עם כישלון תוך כדי "סולמות וחבלים"? והאם צריך לתת לילד לנצח? משחקים משפחתיים הם דרך מצוינת להעברת כלים לחיים לילד ולחולל שינויים. כך תעשו זאת

יותר מסתם משחק: כשלמדתי פסיכולוגיה, הזכיר המרצה באחד השיעורים את המשחק הראשון עם הילד, "קו-קו", שבו שהאם מסתירה ומגלה את פניה מול התינוק. המרצה הסב את תשומת לבנו לעובדה שהמשחק מעביר לתינוק מסר של "אמא תמיד חוזרת" ונוסך בו ביטחון. מאז אני מרותקת למסרים שמאחורי המשחקים ולשימוש שניתן לעשות בהם כדי לקדם ולחזק ילדים על פי צורכיהם.

 

כתבות נוספות של ליאת קרן :

 

שפת הילדים היא שפת המשחק, ולרוב הם מביעים את עצמם באמצעותה. את התובנות שהילד מגיע אליהן במהלך המשחק, בין שבמודע ובין שלא, הוא משליך על חייו וכך ניתן לשנות ולשפר את איכות החיים.

 

בסיס לשיתוף וקרבה

למזלנו, בכולנו חבוי ילד קטן והמשחק מעודד אותנו להתחבר אליו. התכנסות המשפחה למשחק יוצרת, מעל לכל, זמן איכות. העובדה שההורים פינו מזמנם לשבת עם הילדים בגובה העיניים ולשחק איתם מהווה בסיס להתרגשות, לשיתוף ולקרבה. זמן המשחק מאפשר לנו הזדמנות לתקשורת מתוך פתיחות והנאה, ולהציץ לעולמם של הילדים.

 

נוכל להבין טוב יותר עם מה הם מתמודדים ולצייד אותם בכלים המתאימים. הבית הוא חממה להתמודדות עם אתגרים אישיים וחברתיים, והמשחק מאפשר לנו להעביר לילדינו מסרים בדרך עקיפה ולהטמיע אותם תוך משחק. המשחקים המשפחתיים מאפשרים לנו לחזק ערכים של כבוד הדדי, הקשבה והתחשבות כמו גם הכרת גבולות אישיים וחברתיים והעברת קודים חברתיים.

 

ניתן ללמוד המון מאופן המשחק של הילד: האם הוא משחק לפי הכללים, משנה אותם או מרמה? האם הוא נותן מקום למשתתפים אחרים או משתלט על המשחק? האם הוא לחוץ או משוחרר? האם הוא מפוקס מטרה - לנצח, או משחק לשם המשחק? האם הוא מאבד עניין מהר ורוצה להחליף משחק? איך הוא מתמודד עם ניצחון או הפסד? 

 

היזהרו מתגובות שיפוטיות וזכרו שאין "טוב" או "רע". תחרותיות, למשל, היא תכונה חיובית ביסודה, שכן היא מניפה אותנו פעמים רבות קדימה. עם זאת, כשהיא מוקצנת יכולות להיות לה תוצאות שליליות. גם ילד שכלל לא אכפת לו אם הוא מנצח אך נהנה מהמשחק, עלול בהקצנה להיות ותרן או אדיש. השאיפה היא להגיע לאיזון ולהימנע מקיצוניות בכל תחום, ואת זה ניתן ללטש ולרכך באמצעות המשחק.

 

מה שאתם חווים עם הילד במגרש הביתי, סביר להניח שחבריו חווים בחוץ, לכן הפידבקים שאתם נותנים לו חשובים כל כך והופכים לכלים להתמודדות. אם המשחק המשותף נעים לכם, אמרו זאת לילד וחזקו תכונות והתנהגויות חיוביות: "כיף לי לשחק איתך! יש לך חוש הומור נהדר ואתה מחכה בסבלנות לתורך". אם המשחק אינו נעים, חשוב שתעבירו את המסר לילד, כיוון שפעמים רבות הוא אינו מודע לבעיה ולא מבין למה ילדים אחרים לא רוצים לשחק איתו.

 

שימו לב שאתם מקפידים לדבר מתוך החוויה האישית שלכם, בשמכם: "מרוב שחשוב לך לנצח אתה לא מחכה לתורך, אתה עצבני וככה לא נעים לי לשחק איתך". הוא כבר יסיק לבד שאם לכם לא נעים, אולי נכון הדבר גם לאחרים. במיוחד היזהרו מלאמר זאת כמסקנה, במשפט כמו "אין לך עם מי לשחק בהפסקה כי לא נעים לשחק איתך". אמירה כזאת פוגעת ומקבעת את השלילי. 

 

משחקים מאפשרים לחזק ערכים של כבוד הדדי והתחשבות (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
משחקים מאפשרים לחזק ערכים של כבוד הדדי והתחשבות(צילום: shutterstock )

 

הסוד להקניית המיומנויות בצורה בלתי מוצהרת ונעימה היא בבחירת המשחק המשפחתי. אבל יש המון סוגי משחקים, איך נדע במה לבחור?

 

משחקים שיתופיים: פאזלים, משחקי הרכבה

מה במשחק? משחקים שבהם המשפחה משתפת פעולה למען השגת המטרה, למשל הרכבת פאזלים רבי-חלקים, משחקי הרכבה הדורשים היצמדות להוראות. לצורך העניין, גם הכנת עוגיות יכולה להיחשב כמשחק משותף.

 

המסר המועבר לילד: אנחנו פה איתך, יחד נתגבר על המכשולים ונגיע לתוצאה הרצויה.

 

מומלץ במיוחד: אם אתם מרגישים שקרה משהו והילד אינו רוצה לשתף, כשיש זעזועים במשפחה בשל שינויים משפחתיים, מעבר דירה או בית ספר, וכשיש מריבות בין אחים.

 

משחקי מזל: סולמות וחבלים, ספיד, מלחמה

מה במשחק? משחקים שבהם המשפחה משחקת במשחק תחרותי לכאורה, אולם המנצח נתון ליד המזל. משחקים בקטגוריה זו יהיו למשל "סולמות וחבלים", משחקי קלפים כמו "מלחמה" ו"ספיד" ומשחקי קובייה שבהם מתקדמים לפי המספר שיצא וללא תכנון אסטרטגי.

 

המסר המועבר לילד: לכל אחד יש הזדמנות שווה לנצח, והכל הפיך. לא תמיד הדברים תלויים בנו, כך שאפשר ליהנות מהתהליך בלי קשר לתוצאה.

 

מומלץ במיוחד: עם ילדים תחרותיים מאוד, ובפני אלה כדאי להדגיש את המסרים האמורים. משחקי מזל נותנים להם הזדמנות להתמודד עם הצלחה וכישלון בנפרד ממי שהם, וחשוב להדגיש זאת כדי להקל עליהם את ההתמודדות. אם הילד הפסיד במשחקי מזל, הרי זה לא בגלל תכנון לקוי שלו, אלא משום שהקלף או הקובייה יצאו כפי שהם.

 

את "סולמות וחבלים" אני אוהבת במיוחד, כיוון שהוא מלמד את הילדים שלא תמיד כדאי להשיג את המספר הגבוה ביותר: לפעמים דווקא 2 יביא אותך לסולם, ו-6 לחבל...

 

משחקי קלפים: רביעיות, טאקי, יניב

מה במשחק? בדרך כלל מדובר במשחקים עם חוקים פשוטים, המאפשרים לילדים להתמודד עם תכנון בסיסי, לקיחת תורות, ניצחון והפסד. המשחקים מהנים ורמת התסכול בהם נמוכה יחסית. משחקים לדוגמה: רביעיות, טאקי, חלומות, חתחתול, מלך הפלאפל, ספין, יניב ועוד.

 

המסר המועבר לילד: אפשר לשחק בכיף וליהנות מהתהליך, גם אם לא מנצחים בסוף.

 

מומלץ במיוחד: המשחק יעזור לילדים שחייבים תמיד לנצח ליהנות מהתהליך. לילדים שנצמדים בצורה קיצונית לחוקים, המשחק המשותף יכול לעזור להשתחרר קצת: עודדו את הילד למשל להמציא חוקים חדשים משלו לקלפים, ושחקו לפיהם.

 

לכל אחד יש הזדמנות שווה לנצח, והכל הפיך (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
לכל אחד יש הזדמנות שווה לנצח, והכל הפיך(צילום: shutterstock )

 

משחקי אסטרטגיה: 4 בשורה, מונופול, רמיקוב

מה במשחק? משחקי חשיבה ואסטרטגיה המצריכים מהמשתתפים תכנון מהלכים בכדי לנצח. עם משחקים אלו נמנים דמקה ושחמט, משחקי קלפים כמו "פוקר" ו"וויסט", מונופול, רמיקוב, 4 בשורה, סיכון ועוד.

 

המסר המועבר לילד: תכנון מוקדם, חשיבה עתידית, קריאת האחר (קוגניטיבית) וחשיבה מרחבית.

 

מומלץ במיוחד: כדאי לשחק במשחקים אלו עם ילדים שנוטים לראות את העולם בשחור-לבן, לומר "תמיד לא מצליח לי" או לפעול מבלי לחשוב. ילדים אלו יוכלו להפנים באמצעות המשחק את העובדה שהם יכולים להשפיע על המהלכים והדברים לא "פשוט קורים".

 

דרך המשחק הם יכולים לראות אילו השלכות היו לבחירות שלהם ולקחת אחריות על התוצאות. תראו להם שהיו בידיהם אפשרויות נוספות, וכך תרחיבו את שדה הראייה שלהם.

 

דרך עקיפה לעשות זאת היא לתמלל את מהלכי החשיבה שלכם: "אם אני אלך לפה, אתה עלול ללכת לפה ולאכול אותי, אז לא כדאי לי... המממ... אם אני אלך עם זה אני פותח לך את הדרך למלוכה, גם לא כדאי. אז אני אלך עם זה, הכי בטוח". או "אתה תאכל אותו - אבל אז אני אוכל לאכול לך שניים!". כך הילד לומד מכם אסטרטגיות חשיבה ומיישם אותן בהמשך.

  

משחקי למידה: שבץ נא, ארץ-עיר, טריוויה, לוטו

מה במשחק? משחקים בתחומים שונים המקדמים את הלמידה של הילד, כגון שבץ נא, בלאנקו, ארץ-עיר, משחקי לוטו וטריוויה.

 

המסר המועבר לילד: למידה חווייתית ומהנה, ותחושה שאפשר ללמוד בכיף.

 

מומלץ במיוחד: כשהילדים מתקשים בתחום מסוים או נמנעים ממנו (כמו חשבון וקריאה), וכשאתם רוצים להעשיר אותם בתכנים באופן כללי. הילדים ישמחו לשחק אתכם הרבה יותר מאשר לשבת יחד על שיעורי הבית, וכך יתקדמו בהנאה והתחום כבר לא ייראה מאיים כל כך. 

 

כשאתם רוצים לחזק את ביטחונו של הילד, שחקו משחק שהוא טוב בו ותנו לו הזדמנות להפגין ידע.

 

משחקי דמיון: הרכבה חופשית, אמנות ויצירה

מה במשחק? משחקים שאין בהם חוקים ומאפשרים להפעיל את הדמיון. בקטגוריה זו נכנסים גם אמנות ויצירה, משחקי בנייה והרכבה (שלא לפי הוראות), צורות ועוד.

 

המסר המועבר לילד: פיתוח הדמיון, חשיבה מחוץ לקופסה, חופש ליצור ולפתח, חופש הבעה.

 

מומלץ במיוחד: עם ילדים הנצמדים לחוקים (ילדים עם חשיבה "מקובעת"), משחק ללא חוקים לעתים מבלבל אותם ואפילו מאיים עליהם בתחילה, אבל נסו לשחק יחד ולשתף אותם ברעיונות כמו "אולי נבנה דרקון? איך הוא ייראה?". אפשרו לילד לקחת את המושכות כדי שהוא ייכנס למשחק ויוסיף רעיונות משלו.

 

מומלץ גם לילדים שנראה שהם חווים קושי אך לא מבטאים אותו במילים: משחק חופשי ייתן להם הזדמנות לבטא את הקושי בדרכם ולהתמודד איתו, גם אם באופן לא מילולי.

 

משחק ללא חוקים לעתים מבלבל ואפילו מאיים  (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
משחק ללא חוקים לעתים מבלבל ואפילו מאיים (צילום: shutterstock )

 

משחקי רגשות: יד על הלב, היער המופלא

המסר המועבר לילד: בטוח לשתף ולספר לאבא ואמא דברים. אך ודאו שאכן זה כך! התגובות שלכם על תכנים שיעלו במשחקים מעין אלו ישפיעו על החלטתו אם לספר לכם דברים בעתיד. שימו לב גם למסרים שאתם מעבירים לו בתורכם, בשיתוף משלכם.

 

מומלץ במיוחד: כשאתם רוצים לקרב את הילדים אליכם, להבין אותו ולדעת מה עובר עליו. אלו הם המשחקים החושפניים ביותר מבחינת כל המעורבים.

 

ולסיום - האם לתת לילד לנצח?

פעמים רבות שואלים אותי אם לתת לילד לנצח. אני רואה את הבית כחממה, כמקום בטוח להתנסות בו בהצלחות ובכישלונות, בניצחונות ובהפסדים. אם תיתנו לילד כל הזמן לנצח, הוא עלול להיות מוטרד מהעובדה שהוא טוב יותר מכם, וגם לא ידע להתמודד עם הפסד בחוץ עם חבריו.

 

מצד שני, אתם גם לא צריכים כל הזמן לנצח. שחקו עם הילדים משחק מתון שבו לעתים מנצחים ולעתים מפסידים, כמו בחיים. היו רגישים לסף התסכול של הילד: שימו לב תוך כדי משחק כיצד הוא מתמודד עם עליות וירידות המעניקות לו תחושות ניצחון או הפסד "קטנות", עוד לפני הניצחון המלא או ההפסד במשחק עצמו.

 

עבור ילדים שחשוב להם רק הניצחון אני מוציאה מהארון משחק, אומרת "ניצחת!" ומחזירה למקום. זה תמיד עובד וגורר תגובות כמו "לא, אני רוצה לשחק!".

 

משחק עם הילדים הוא דרך נהדרת להכיר אותם טוב יותר, אישית וחברתית. עבור הילדים משחק הוא שפה, והם יביאו את עצמם למשחק כפי שהם, עם החולשות והחוזקות. עבורכם המשחק הוא הזדמנות לתקשורת בשפה שהם מבינים והעברת מסרים שיחזקו אותם.

 

את המסרים שתעבירו לילדים באמצעות המשחק המשפחתי הם יפנימו כתובנות ויישמו גם בחוץ. רוצים ליצור שינוי אצל ילד? פחות דיבורים ויותר משחקים יעזרו לו לעבד את הקושי שאיתו הוא מתמודד ולחזק בו כישורים חברתיים.

 

הכותבת היא פסיכותרפיסטית לילדים ונוער. לעמוד הפייסבוק שלה לחצו כאן

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
המשחק מאפשר לנו להעביר לילדינו מסרים בדרך עקיפה
צילום: shutterstock
מומלצים