שתף קטע נבחר

הפגנות למען שובת הרעב, מחר בג"ץ ידון בעתירתו

בג"ץ הקדים את הדיון בעתירה של חאדר עדנאן, איש הג'יהאד האיסלאמי הנמצא במעצר מנהלי ושובת רעב כבר 65 ימים, בצל החשש שהידרדרות במצבו תוביל להסלמה. בעתירה נכתב כי ירד משקלו מ-91 ל-62 ק"ג. יותר מאלף הפגינו למענו בעזה ובגדה

יותר מאלף פלסטינים הפגינו היום (ב') ביהודה ושומרון וברצועת עזה לאות הזדהות עם חאדר עדנאן, איש הג'יהאד האיסלאמי שהורשע בעבר בפעילות טרור ונמצא במעצר מנהלי, שבו הוא שובת רעב כבר 65 ימים. במקביל, הודיעה הרשות הפלסטינית כי כל האסירים הפלסטינים יקיימו שביתת רעב ביום חמישי הקרוב במחאה על מעצרו של עדנאן. בג"ץ ידון בעניינו מחר, לאחר שעורך דינו ביקש להקדים את הדיון שנקבע ליום חמישי, בצל החשש שהידרדרות במצבו תוביל להסלמה.

 

65 יום של שביתת רעב:

ח"כ טיבי אצל השובת רעב: פגם מוסרי באזיקתו

אירופה: מודאגים ממצבו של שובת הרעב   

 

לפחות אלף בני אדם השתתפו בהפגנה למען עדנאן בעיר שכם. במקביל, כמה עשרות הפגינו מול משרדי הצלב האדום ברמאללה וקראו לשחרור אסירים פלסטינים. עוד עשרות הפגינו בעזה. שר האסירים הפלסטיני, עיסא קראקע, הודיע כי האסירים הפלסטינים בכל בתי הכלא בישראל יקיימו ביום חמישי שביתת רעב לאות הזדהות עם עדנאן. 

 

האסירים, מצדם, הודיעו בכרוז שפרסמו כי יום חמישי יוכרז כיום זעם. "כל אסיר הוא חאדר עדנאן, ממשלת ישראל ושירות בתי הסוהר ישלמו מחיר יקר אם הם יפגעו בחאדר עדנאן", הודיעו האסירים. 

 

בעתירה לבג"ץ שהוגשה מטעמו של עדנאן נטען כי יש להורות על שחרורו מהמעצר המנהלי ולמסור לידיו את מלוא חומר החקירה בעניינו. בנוסף, הוא מבקש להורות למפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון לבטל את צו המעצר התלוי ועומד נגדו.

 

מפגינים למען עדנאן בשכם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגינים למען עדנאן בשכם(צילום: EPA)
 

בעתירה נטען כי בחודשיים האחרונים ירד משקלו של עדנאן מ-91 ל-62 ק"ג. עוד נכתב כי נפל פגם מהותי בהחלטת בית המשפט הצבאי לערעורים, כאשר לא התייחס כלל וכלל למצבו הבריאותי של עדנאן.

 

בין הגדה המערבית לצפון אירלנד 

לטענת פרקליטו של עדנאן, ההחלטה על מעצרו המנהלי היא בלתי חוקית ואף מהווה תקדים חמור, שכן הצו אמור למנוע סכנה עתידית ולא להעניש את עדנאן על סמך פעולותיו בעבר, שעליהן נתן כבר את הדין. יש לציין כי לבג"ץ מוגשות מדי חודש עשרות עתירות בגין מעצרים מנהליים, אך השופטים נוטים שלא להתערב בהחלטות מערכת הביטחון. 

 

בתוך כך, קבוצת פלסטינים פתחה דף בפייסבוק שמטרתו לאסוף מיליון חתימות בדרישה לשחרר את עדנאן, אולם תשומת לב רבה ניתנה דווקא לשיר שכתב זמר המחאה היהודי-אמריקני, דיוויד רוביקס, הידוע בפעילותו למען העם הפלסטיני. רוביקס חיבר שיר שבו הוא משווה את עדנאן לחבר הפרלמנט האירי, בובי סאנדס, שנאסר ופתח בשנת 1981 בשביתת רעב שאותה המשיך 66 ימים עד שמת. מותו של סאנדס הביא להתפרצות זעם בצפון אירלנד.

 

דיוויד רוביקס למען חאדר עדנאן

 

בשב"ס סירבו להתייחס לדבריו של שר האסירים הפלסטיני על שביתת הרעב שתתקיים ביום חמישי. יש לציין כי רק לאחר שאסיר מחזיר שש ארוחות, הוא מוגדר על-ידי שב"ס כ"שובת רעב". בשלב זה, מוציאים הסוהרים מהתא של האסיר את כל מוצרי המזון וכן מוצרי חשמל שאותם הוא מחזיק כפריבילגיה.

 

"האויב הציוני אחראי" 

עדנאן, בן 33, הוא בעלים של מאפייה וחנות ירקות בכפר עראבה בגדה המערבית, ששימש כדובר של ארגון הג'יהאד האיסלאמי. הוא נעצר בדצמבר בחשד למעורבות בפעילות המאיימת על ביטחון ישראל, ומאז הוא שובת רעב.

 

חאדר עדנאן. שובת רעב כבר 65 יום ()
חאדר עדנאן. שובת רעב כבר 65 יום
 

עדנאן הורשע בעבר בחברות בארגון טרור וכבר פתח בשביתת רעב

לאחר שנעצר על-ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. מדובר במעצר המנהלי השלישי שלו. גורמי ביטחון מגדירים אותו כאחד מבכירי הג'יהאד האיסלאמי בצפון השומרון. הוא נחשד שלקח חלק בפעילויות של אגודות ארגון הג'יהאד האיסלאמי, כולל העברות כספים למטרות טרור, והיה בקשר עם גורמי הג'יהאד האיסלאמי בסוריה ובגדה.

 

"האויב הציוני אחראי לכל דבר שעלול לקרות לו", הזהיר חאדר חביב, ממנהיגי הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, "אנחנו קוראים לשחרורו ולשחרורם של כל האסירים הפלסטינים הכלואים בבתי הכלא של הכיבוש". בארגון איימו בהסלמה במקרה שמצבו של עדנאן יידרדר והוא ימות.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ורענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה למען עדנאן בעזה
צילום: EPA
חאדר עדנאן
צילום: AFP
מומלצים