שתף קטע נבחר

אנחת רווחה: שרי האירו אישרו חילוץ נוסף ליוון

אחרי חודשים של חוסר ודאות אישרו שרי האוצר של גוש האירו חבילת החילוץ בהיקף 130 מיליארד אירו אשר תמנע חדלות פירעון של המדינה. במקביל תבוצע תספורת של 53% לנושים הפרטיים - כ-200 מיליארד אירו

שרי האוצר של גוש האירו אישרו הלילה (ב') את העברת הסיוע השני ליוון אשר צפויה לפתור את בעיית מיחזור החוב של המדינה. ההסכם על העברת חבילת הסיוע בהיקף 130 מיליארד אירו יסיים חודשים של חוסר ודאות אשר זעזעו את גוש האירו ויביא לכך שיוון תימנע, לפחות זמנית, ממצב של חדלות פירעון.

 

 

כתנאי שאיפשר את השגת ההסכם על העברת הסיוע, הסכימו הנושים הפרטיים לתספורת של 53% - כ-200 מיליארד אירו. בתוך כך יוון עדיין צריכה לאשר את ההסכם על הנושים המוסדיים והפרטיים שלה וזאת עד ל-20 במרס - מועד פדיון האג"ח הקרוב בהיקף של 14.5 מיליארד אירו.

 

כתוצאה מחבילת הסיוע למדינה יחס החוב תוצר של יוון צפוי לרדת עד לשנת 2020 ל-120.5%, בהשוואה לחוב תוצר של 160% ב-2011. 

 

מתגובות ראשונות להסכם שנחתם עולה כי כלכלנים ודיפלומטים באירופה טוענים כי החילוץ רק יידחה חדלות פירעון גדולה יותר בעוד מספר חודשים וכי שינוי במצב הכלכלה עשוי לקחת עשור או יותר.

 

אישור ההסכם אינו מפתיע שכן אתמול שר האוצר היווני אוונגלוס וניזלוס אמר כי הוא מעריך ששרי האוצר של גוש האירו יתמכו בהעברת חבילת החילוץ. "אנחנו מצפים שהיום תגיע לסיומה התקופה הארוכה של חוסר וודאות - שלא הועילה לא לכלכלה היוונית ולגוש האירו", אמר וניזלוס בבריסל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים ביוון על רקע תוכנית הצנע
צילום: AFP
מומלצים