שתף קטע נבחר

ועדת קדמי תגיש המלצותיה בעניין הגנת הצרכן

צוות הבדיקה של ועדת קדמי יגיש היום (ג') לאישור הוועדה את פרק הצרכנות שבהמלצותיה. אם יאושר, יוגש לאישור השרים. הוועדה עדיין מנסחת את הצעותיה לפרק הקריטי יותר בעבודתה: פרק התחרותיות והרגולציה, שאמור להשפיע סוף סוף על יצרני ורשתות המזון

אחרי פרק המכסים, וועדת קדמי בדרך לאשר את פרק הצרכנות בהמלצותיה: טיוטת המלצות הצוות לבדיקת התחרותיות והמחירים בשוק מוצרי המזון והצריכה, בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי הועברה היום (ג') אל חברי הוועדה, שאמורים לדון בה ולאשרה מחר. אם יאושרו, יועברו ההמלצות לאישור השרים שלום שמחון ויובל שטייניץ.

 

   

המלצות הצוות בפרק זה אינן פוגעות ביצרני וברשתות המזון. הן מתייחסות לאכיפה עצמית של עוסקים, הנגשה של מוצרים והפצת מידע. בין המלצות הצוות: חובת הבלטת מוצרים בפיקוח, והעצמת כוחה של המועצה לצרכנות. ההמלצות לגבי רשתות ויצרנים הן עדינות ביותר, למשל: ניסוח תו תקן לעניין זכויות צרכנים שיסייע לרשתות וליצרנים באכיפה עצמית התנדבותית.

 

המלצות חשובות כמו איסור התניית רכישת מוצר במחיר מוזל ברכישת סל מוצרים וחובת הקצאת מדף לעסקים קטנים יידונו בפרק הרגולציה או הועברו להמשך בדיקה של חברת הייעוץ שנשכרה לצורך עבודת הצוות.

 

הוועדה, שהוקמה בעקבות מחאת הקוטג', עדיין מנסחת את הצעותיה לפרק הקריטי יותר בעבודתה: פרק התחרותיות והרגולציה, שאמור להשפיע על יצרני ורשתות המזון.

 

מהתמ"ת נמסר כי "המלצות הצוות גובשו לאחר ישיבות רבות, פגישות עם הנציגים השונים ועבודה משותפת עם חברת הייעוץ, שנשכרה לצורך עבודת הצוות. ההמלצות גובשו מתוך מטרה להעצים את הצרכנים ולהגמיש הביקוש למוצרים, זאת תוך התייחסות להיבט החקיקתי, שיפור כלי האכיפה הצרכניים וכלי האכיפה של חוק הגנת הצרכן, וחיזוק המודעות הצרכנית".

 

המלצות החקיקה

קידום הצעת חוק הגנת הצרכן - עיצומים כספיים (הגברת האכיפה): קידום אכיפה מנהלית שאמורה להיות מיידית ואפקטיבית יותר מהאכיפה הפלילית הנהוגה כיום. ההליך הזה התגלגל עוד לפני שהוועדה החלה בפעולהץ

 

איסור התניית רכישת מוצר במחיר מוזל ברכישת סל מוצרים – הנושא עלה על שולחנו של הצוות אך הועבר להמשך הבדיקה של חברת הייעוץ שנשכרה לצורך עבודת הוועדה.

 

חובת הבלטת מוצרים בפיקוח - חיוב עוסקים להקנות שטח מדף בולט ומסומן לטובת מוצרים בפיקוח.

 

חובת היוועצות עם הממונה על הגנת הצרכן בנושאים בעלי השפעה על ציבור הצרכנים בהמשך להנחיית משרד המשפטים מ-11 באפריל 2010 משרדי הממשלה יחויבו לתאם עם הממונה על הגנת הצרכן תקנות עם היבטים צרכניים.

 

הרחבת סמכויות הממונה להגנת הצרכן ולסחר הוגן גם לפיקוח על מחירים מרביים לפי חוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים - האכיפה על הפקעת מחיר מרבי תעבור ממשרד התמ"ת לרשות הגנת הצרכן.

 

המלצות להגברת אכיפה עצמית 

עידוד אכיפה עצמית של עוסקים באמצעות מנגנוני אכיפה פנימיים שלהם. מדובר במנגנון שלא כופה דבר על העוסקים, אלא מאפשר להם לפקח על עצמם באופן וולנטרי.

 

ניסוח תו תקן לעניין זכויות צרכנים שאמור לסייע ללעוסקים באכיפה עצמית. תו התקן הצרכני יהיה וולונטרי ויאפשר לרשות להגנת הצרכן למקד את האכיפה בעוסקים שטרם אימצו את תו התקן כתפיסה ניהולית באשר לזכויות צרכנים.

  

פרויקטים באמצעות המועצה לצרכנות

 נאמני צרכנות - סיירי המועצה לצרכנות, שיוכשרו לבחון את התנהלות בתי העסק כלפי הצרכנים בהיבטים השונים של זכויות הצרכן ושל יוקר מחירי מוצרים.

 

הגברת האכיפה האזרחית בצרכנות -  באמצעות מסע הסברה לעידוד הציבור לפנות לבית המשפט לתביעות קטנות, וכן דרך תגבור מערך הסיוע במועצה לצרכנות להכנת כתבי תביעה עבור צרכנים שיבחרו לפנות לבית המשפט.

  

מידע לציבור הצרכנים

פיתוח כלי לשיתוף הצרכנים במידע על מחירים בבתי עסק - ככל הנראה, יושק אתר להשוואת מחירים.

 

הגברת המודעות לחוקים, לזכויות ולחובות באמצעות הנגשת המידע לגבי הכלים וההליכים העומדים לטובת מימוש זכויות הצרכנים.

 

חינוך לצרכנות נבונה בבתי הספר והקצאת תקציבי פרסום לצורך קמפיינים נרחבים.

  

מהתמ"ת נמסר כי בנוסף לאמור, יוקם צוות לגיבוש מדיניות ההפעלה של הגופים הפועלים בנושא הצרכנות. הצוות ידון בכלל ההיבטים הנוגעים לנושא הצרכנות, לרבות היקף המשאבים המוקצים לתחום ואופן ניהולם. הצוות יגיש לשר התמ"ת את המלצותיו בתוך 90 ימים. הצוות יהיה בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת, ויהיו בו חברים מטעם הממונה על ההגבלים העסקיים, הממונה על הרשות לסחר הוגן והממונה על התקציבים במשרד האוצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
עדיין לא גובשו המלצות התחרותיות והרגולציה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים