שתף קטע נבחר

ישי: האוצר מונע גיוס חרדים, חוק טל יוארך בשנה

למרות החלטת בג"ץ, יו"ר ש"ס לא מודאג. אחרי "שיחה ארוכה" עם נתניהו, העריך שר הפנים כי חוק טל יוארך משום שחקיקה חדשה תיארך זמן רב: "תלמידי הישיבות יישארו בהיכלי התורה". גורמים משפטיים: "לא ייתכן ששר מתבטא נגד פסיקת בג"ץ"

בג"ץ ביטל את חוק טל , בקואליציה ובאופוזיציה כבר מכינים אלטרנטיבות  - אבל בש"ס לא מודאגים: לפי ביטאון המפלגה "יום ליום", שר הפנים אלי ישי קיים "שיחה ארוכה" עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובעקבותיה הוא מעריך כי "הממשלה תיאלץ להאריך את תוקפו של חוק טל עד אשר ינסחו חוק שיסדיר את מעמדם של בני הישיבות בשיתוף משרדי הביטחון, המשפטים והאוצר".

 

חוק טל - הכתבות האחרונות:

"חוק טל לא נכשל, אלא הפוליטיקאים"

גנץ: כולם צריכים לשרת, בצבא יש מקום לכל אחד

נפסלו הצעות לשירות חובה: 'העוול נמשך יותר מדי' 

 

ישי ציין כי משרד האוצר מונע גיוס חרדים משיקולים תקציביים, וכבר היום ישנם שני גדודים שמחכים לגיוס ועוד מאות חרדים שמעוניינים בשירות אזרחי, אך אין להם תקנים. להערכתו, החקיקה החדשה תיארך זמן רב, וייתכן שתמתין עד לאחר הבחירות, ולכן חוק טל יוארך לכל הפחות בשנה.
נשארים בישיבה ולא מתגייסים

נשארים בישיבה ולא מתגייסים
שנה מספר תלמידי ישיבות במעמד "תורתו אומנותו"
1948 400
1953 1,240
1968 4,700
1977 8,260
1985 16,000
1994 24,100
1999 30,174
2002 36,887
2005 41,197
2010 61,877

 

"לצערי הרב", אמר שר הפנים, "החרדים הפכו לקורבן של פוליטיקאים המתמודדים בפריימריז, ואף אלו שמתכוונים להקים מפלגות חדשות. הציבור החרדי לא ייגרר לגחמות הפוליטיות הללו. רוב הציבור בישראל מכיר ומוקיר את ערך לומדי התורה".

 

במקביל התבטא ישי גם בשבועון החרדי "משפחה", שם קבע כי "בסופו של השבוע הזה חשוב לדעת ולהבהיר כי בכל מצב ובכל סיטואציה פוליטית, חוקתית ומשפטית, יישארו לומדי התורה ובני הישיבות בהיכלי התורה. לא יהיה ולו בחור אחד שיצטרך לצאת מעולם התורה בשל ביטול החוק. עלינו כשלוחי ציבור מוטלת החובה לדאוג לכך".  

 

בעקבות דבריו של ישי כי חוק טל יוארך למרות החלטת בג"ץ, אמרו ל-ynet גורמים משפטיים בכירים כי דבריו של ישי אינם הגיוניים ואינם נכונים: "לא ייתכן ששר בממשלה מתבטא כפי שמתבטא ישי נגד פסיקת בג"ץ ואומר כי הממשלה לא תקיים את הפסיקה. פסיקת בג"ץ מחייבת ואין סיכוי שהממשלה לא תעמוד בפסיקה ותאריך את חוק טל". 

 

מטה המאבק בחוק טל מסר בתגובה כי "נראה שהשר ישי לא הפנים את העובדה שלצד בית המשפט, גם הציבור המשרת, זה שנושא על גבו בנטל שירות צבאי לאומי ואזרחי, לא מוכן יותר לקבל ששיקולים פוליטיים צרים שמשרתים סקטור אחד על חשבון השני ימשיכו להתקיים".

 

דבריו של ישי עומדים גם בניגוד למה שאמר אתמול יריבו בקואליציה, שר החוץ אביגדור ליברמן. "אם מישהו חושב שבתמרונים פוליטיים בתוך הכנסת ניתן להאריך את חוק טל בגרסה קצת אחרת, זה פשוט בלתי אפשרי. חבל אפילו להתאמץ", אמר ליברמן בשיחה עם ynet.

 

אתמול, יום לאחר שבג"ץ קבע כי חוק טל המסדיר את הפטור לחרדים מגיוס לצה"ל אינו חוקתי, דחתה הכנסת בהצעה טרומית שתי הצעות חוק של מפלגת קדימה, אשר ביקשו לחייב את כל אזרחי ישראל בשירות צבאי, לאומי או אזרחי.

 

ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) צפוי להעלות הצעת חוק שמבקשת לקבוע מכסה מוגבלת לפטורים משירות, ואילו ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח כי בחודשים הקרובים יגובש חוק חדש "שיביא לשינוי צודק יותר בחלוקת הנטל של כלל חלקי החברה הישראלית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי. "החרדים הפכו לקורבן"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים