שתף קטע נבחר

השופט על התקיפה בחיפה: כמו הלינץ' ברמאללה

נציג המשטרה אמר כי תוקפי שני החיילים ליד בית החולים רמב"ם בחיפה קראו קריאות גנאי נגד יהודים ועל ראשו של אחד החיילים נחרטה המילה אש"ף בעברית. השופט פלאח, שהאריך את מעצר החשודים בשישה ימים, אמר: "לא ניתן לשער את התוצאות שהיו עלולות להיגרם, אם המאבטחים לא היו מגיעים"

התקרית בליל שבת, בה תקפו ערבים שני חיילים ליד בית החולים רמב"ם בחיפה, הזכירה לדברי השופט זאיד פלאח את הלינץ' בשני חיילי המילואים ברמאללה באוקטובר 2000, בזמן האינתיפאדה השנייה. השופט מבית המשפט השלום בחיפה האריך בצהריים (יום א') את מעצרם של ששת החשודים, ביניהם חאפז קייס בן ה-54 ומסעד עבדל אל-ראוף בן ה-18בחמישה ימים. בנוסף אמרו במשטרה כי נעצר חשוד שביעי במעשה.

 

נציג המשטרה טען בדיון בבית המשפט כי לתקיפה סממנים לאומניים, על אף שמוקדם יותר פורסמה הודעה לפיה הרקע הוא בריונות, לה קדמה קטטה אחרת. בהמשך שינתה המשטרה גם את גרסתה בעניין זה. נציג המשטרה אמר בבית המשפט כי התקיפה לוותה בקריאות גנאי נגד יהודים ועל ראשו של אחד החיילים נחרטה המילה אש"ף בעברית.

 

השופט זאיד פלאח קבע כי "האירועים מתאימים למשטרים אפלים של מדינות חשוכות ולא למדינה דמוקרטית כישראל". הוא הוסיף כי "על בתי המשפט להבהיר שיש לעקור מן השורש כל אירוע אלים, במיוחד על רקע לאומני". הוא קבע כי מחומר הראיות עולה חשד סביר שכל החשודים ביצעו את כל המיוחס להם. השופט הוסיף כי עיון בחומר הראיות והתיאור שנמסר על-ידי החיילים מעלה זיכרונות של הלינץ' שבוצע ברמאללה, בו נרצחו ואדים נורזיץ' ויוסי אברהמי.

  

"למרבה המזל הגיעו לזירת האירוע מאבטחים מרמב"ם שאלמלא כן, לא ניתן לשער או להעלות על הדעת את התוצאות שהיו עלולות להיגרם", אמר השופט פלאח.

 

ביתו של אחד החשודים. הסנגור: "לא תהיה הרשעה פלילית" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
ביתו של אחד החשודים. הסנגור: "לא תהיה הרשעה פלילית"(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

סנגורם של החשודים, עו"ד חמודי מסרי, אמר ל-ynet כי להערכתו הגזים השופט בהשוואת המעשה ללינץ' ברמאללה, בעיקר נוכח העובדה שהמקרה לפני 12 שנה הסתיים במותם של החיילים. "יש כאן הרשעה ציבורית, שאני משוכנע שלא תגיע להרשעה פלילית", אמר הסנגור.

 

"מדובר באנשים שלא היו מעורבים בתקיפת החיילים המתוארת, אלא השתתפו

 באירוע של 'על האש' והותקפו בעצמם על ידי אנשים שביקשו להשתתף באירוע. כאשר ביקשו לעזוב את המקום הם נעצרו על ידי המשטרה, הם ראו את הקטטה אך לא היו מעורבים בה".

 

דודו של אחד החיילים אמר בתום הדיון כי דבריהם של השופט ושל המשטרה מחזקים את טענתם של המתלוננים ומשפחותיהם, שהאירוע היה על רקע לאומני. "אחרת אין שום סיבה בעולם שיתקפו אותם בכזו אכזריות. אנחנו מאמינים שבית המשפט והמשטרה ימצו את החקירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד החיילים שהותקף
אחד החשודים בבית המשפט
צילום: אבישג שאר-ישוב
"לעקור מן השורש כל אירוע אלים"
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים