שתף קטע נבחר

אסד הצביע: "התקשורת חזקה באוויר ואנחנו בשטח"

נשיא סוריה ורעייתו אסמה הגיעו לבניין הטלוויזיה והרדיו בדמשק והצביעו במשאל העם על החוקה החדשה. אסד שיבח את התקשורת הממלכתית וטען כי ארצו נתונה למתקפה תקשורתית. "התקשורת, למרות חשיבותה, לא עולה על המציאות"

נשיא סוריה בשאר אסד ורעייתו אסמה הראו היום (יום א') את פניהם בפומבי כשהצביעו במשאל העם על החוקה החדשה של סוריה. הזוג הנשיאותי מימש את זכותו האזרחית בבניין תחנת הטלוויזיה והרדיו הממלכתיים בדמשק, ולאחר ההצבעה התייחס הנשיא לתקשורת הסורית וטען כי ארצו נתונה תחת "מתקפה תקשורתית".

 

בינתיים, את התקיפה הממשית חשים אזרחי סוריה. ארגוני אופוזיציה מדווחים כי ברחבי סוריה נהרגו היום 28 בני אדם, 17 מהם בחומס. ההפגזות נמשכות זה השבוע הרביעי.

 

הזוג אסד מצביע (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הזוג אסד מצביע(צילום: EPA)

 

קלפי בדמשק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קלפי בדמשק(צילום: AFP)

 

אסד שיבח את התקשורת הסורית בפני הכתבים ואמר כי לא ניתן להשוות בינה

לבין התקשורת במדינות אחרות. לדבריו, תמיד יש השוואות בין התקשורת הסורית אשר היא התקשורת הרשמית, לבין התקשורת הלא רשמית במדינות אחרות, אולם ההשוואה הזו אינה מדויקת ואינה אובייקטיבית ואינה אפשרית.

 

אסד הוסיף כי נתונה סוריה להתקפה תקשורתית, "אולם התקשורת, למרות חשיבותה, לא עולה על המציאות". "ייתכן שהם (כלי התקשורת הזרים) יהיו חזקים יותר באוויר, אבל אנחנו חזקים יותר בשטח. עם זאת אנחנו רוצים להשיג גם את השטח וגם את האוויר". ציין אסד.

 

הטלוויזיה הממלכתית בסוריה אכן הוכיחה את ייעודה כששידרה במהלך היום תמונות של אזרחים מצביעים בשמחה ובסדר. מצביעה התראיינה והצהירה: "זו חובה לאומית להצביע וכל אדם שמכבד את עצמו חייב לעשות זאת". מצביע אחר הוסיף: "היום אנחנו עדים ללידתה של סוריה החדשה... החוקה משמעה מבחינתנו שהאזרח מביע את דעתו וכי המגמה היא לעבר הדמוקרטיה ובנייתה של המולדת הפרוגרסיבית".

 

טנקים בחראכ מבטיחים את הדמוקרטיה: 

 

ואילו פעילי האופוזיציה העלו לרשת סרטונים המראים מציאות אחרת. סרטון מדרעא מתעד עשרות אזרחים

מפגינים במקום ללכת לקלפי. הם צועקים: "חירות לנצח, על אפך וחמתך, אסד". נראה שכדי להבטיח את הדמוקרטיה שלחה ההנהגה הסורית טנקים לאזור המורד. תושב העיר חראכ שבמחוז דרעא העלה סרטון המתעד את הטנקים נכנסים לעירו. "הטנקים פולשים לעיר חראכ כדי למנוע את ההפגנות נגד החוקה החדשה. החוקה של אסד. חאפז אסד מכר את הגולן והחוקה החדשה תמכור את סוריה... זהו בשאר אסד והחוקה החדשה שלו".

 

העלאת החוקה החדשה למשאל עם באה כשנה לאחר שמתנגדיו של אסד החלו להתקומם נגד משטרו בדרישה לרפורמות פוליטיות. מאז פרוץ המחאה נגד "הקצב מדמשק" נהרגו על פי הערכות יותר מ-7,000 אזרחים סורים. מהחוקה החדשה הושמט הסעיף קובע כי מפלגת הבעת' היא "מנהיגת המדינה והחברה".

 

Read this article in English  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הזוג הנשיאותי מצביע
צילום: EPA
טופס משאל העם
צילום: AFP
הצבעה בדמשק
צילום: AFP
מומלצים