שתף קטע נבחר

דמוקרטיה במיטבה: 89% אישרו החוקה של אסד

נשיא סוריה ממשיך לטבוח במתנגדיו, אבל במקביל מנסה ליצור גם מראית עין של רפורמה: לפי הטלוויזיה הסורית, במשאל העם שנערך אתמול על החוקה החדשה שהציע הצביעו 89% מהמשתתפים בעד. אירופה אישרה עוד סנקציות על דמשק

החוקה החדשה שהביא נשיא סוריה, בשאר אסד, להצבעה במשאל עם, אושרה על-ידי המצביעים. כך עולה מהתוצאות שפורסמו בטלוויזיה הממלכתית אחר הצהריים (יום ב'). אחוז התומכים במשאל העם בקלפי מזכיר את מערכות הבחירות שידעה המדינה תחת שלטונה הדיקטטורי של משפחת אסד: כ-89% הצביעו בעד אישור החוקה. לדברי המשטר, בסך הכול 57.4 מבעלי זכות הבחירה התייצבו בקלפי להצביע.

 

השבר הסורי - כותרות אחרונות:

 

בחוקה החדשה שאושרה, ושנתפשת כניסיון נוסף של אסד ליצור מראית עין של רפורמות אל מול ההתקוממות העממית נגדו שנמשכת כבר כמעט שנה, יש בין היתר קריאה לקיים בחירות כלליות רב-מפלגתיות תוך שלושה חודשים. על פי הסעיף הראשון בחוקה, הרפובליקה הסורית הערבית היא מדינה דמוקרטית בעלת ריבונות מלאה, אשר לא ניתנת לחלוקה ואסור לוותר על שום חלק משטחיה.

 

"הריבונות היא של העם ואסור לשום פרט או ארגון לתבוע אותה שלא כחוק", נכתב בחוקה, "הריבונות מתבססת על העיקרון של שלטון של העם ולמען העם. העם יממש את הריבונות באמצעות האופנים והגבולות אשר מוגדרים בחוקה".

 

נשיא סוריה אסד ורעייתו אסמה הראו אתמול את פניהם בפומבי כשהצביעו במשאל העם על החוקה החדשה. הזוג הנשיאותי מימש את זכותו האזרחית בבניין תחנת הטלוויזיה והרדיו הממלכתיים בדמשק, ולאחר ההצבעה התייחס הנשיא לתקשורת הסורית וטען כי ארצו נתונה תחת "מתקפה תקשורתית".

 

אסד שיבח את התקשורת הסורית בפני הכתבים ואמר כי לא ניתן להשוות בינה לבין התקשורת במדינות אחרות. לדבריו, תמיד יש השוואות בין התקשורת הסורית אשר היא התקשורת הרשמית, לבין התקשורת הלא רשמית במדינות אחרות, אולם ההשוואה הזו אינה מדויקת, אינה אובייקטיבית ואינה אפשרית.

 

העלאת החוקה החדשה למשאל עם באה כשנה לאחר שמתנגדיו של אסד החלו להתקומם נגד משטרו בדרישה לרפורמות פוליטיות. מאז פרוץ המחאה נגד "הקצב מדמשק" נהרגו על פי הערכות יותר מ-7,000 אזרחים סורים. מהחוקה החדשה הושמט הסעיף קובע כי מפלגת הבעת' של אסד היא "מנהיגת המדינה והחברה".

 

ובתוך כך, שרי החוץ של האיחוד האירופי אישרו היום חבילה חדשה של סנקציות על המשטר בסוריה, בעקבות

האלימות שנוקט המשטר נגד מתנגדיו.

 

הסנקציות החדשות כוללות הקפאת נכסים של הבנק המרכזי של סוריה הנמצאים באירופה, איסור על רכישת מתכות יקרות, וכן אמברגו על טיסות מטען היוצאות מהמדינה. עם יציאתו מישיבת שרי החוץ של האיחוד אמר שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, כי חבילת הסנקציות החדשה יכולה להיות יעילה רק כחלק ממאמץ רחב להפעיל לחץ על משטרו של בשאר אסד. "ברור שזה לא יספיק, אבל זה צעד חדש", אמר ז'ופה.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 27/02/2012 15:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרך חדשה? מצביעים על רקע תמונת הנשיא אסד
צילום: AFP
ההתנגדות נמשכת. מורד בחומס
צילום: AP
עיר נצורה. חומס
צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE
סנקציות חדשות של האיחוד. ז'ופה
צילום: רויטרס
מומלצים