שתף קטע נבחר

פעילי סביבה קטעו נאום נתניהו וזכו לתשואות

נאומו של רה"מ בוועידה הלאומית לצמיחה ירוקה נקטע על ידי פעילי סביבה, שמחו נגד הרפורמה בתכנון ובבנייה. נתניהו לא נשאר חייב ולעג למפריעים כשאמר: "חלש, חלש, חלש"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח הבוקר (ג') את הוועידה הלאומית לצמיחה ירוקה בתל אביב, אולם נאומו נקטע על ידי פעילי סביבה שמחו נגד הרפורמה בתכנון ובנייה. נתניהו לא נשאר חייב ולעג למפריעים כשאמר: "חלש, חלש, חלש".

 

בפתח דבריו אמר נתניהו, כי "הגנת הסביבה היא מנוע צמיחה", אך נאלץ להתמודד עם קריאות מצד פעילי מגמה ירוקה והמטה לתכנון אחראי נגד הרפורמה. הפעילים זכו לתשואות מצד הקהל ונתניהו ענה בתגובה: "7 שנים לוקח לתכנן לבנות דירה בישראל. זה מה שאתם רוצים?".
 

ארדן: "הצמיחה הפכה לעגל זהב"

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, הכריז על סט מדדים משלימים לנתוני התמ"ג והצמיחה לחברות התעשייה שגיבש משרדו. לדבריו, מדובר ב"צעד ראשון", בתהליך שנועד לשנות את דרך קבלת ההחלטות הממשלתית ולספק לקובעי המדיניות תמונת מצב מדויקת יותר.
 
"סט המדדים שגיבשנו מוכיח, שהצמיחה שחווינו אינה בת קיימא", אמר, "ניכרת בה ירידה בהשקעה סביבתית וניצול בלתי יעיל של משאבים טבעיים, מגמה שעלולה להביא להגברת העומס על הסביבה והעלויות למשק כתוצאה מבזבוז משאבים מתכלים".
 
ארדן הדגיש, כי מדדי הצמיחה כיום אינם משקפים את המציאות. "המדדים אינם לוקחים בחשבון בריאות, פנאי או קשרים חברתיים ואפילו לא מספקים תמונה מהימנה של צמיחה כלכלית", אמר, "השאלה כמה משאבי טבע נותרו במדינה לנצל. למשל ים המלח והאשלג, רלוונטית לצמיחה בעתיד. העובדה שהמדדים לוקחים בחשבון גם מדדים שלילים, כמו מלחמות ואסונות סביבתיים, יוצרת תמנוה מעוותת". 
 
"הצמיחה הפכה לעגל זהב לו משתחווים כולם" הוסיף השר, "צריך לזכור שהצמיחה הכלכלית כשלעצמה היא לא המטרה, אלא אמצעי נוסף למדידת שיפור החיים של הציבור. מדינת ישראל נהנית מאחוזי צמיחה גבוהים, אבל השאלה כיצד היא מתורגמת לרווחת הציבור הרחב".

 

עוד ציין ארדן, כי המפתח לשינוי טמון בתעשיה הישראלית, "אחד מהגורמים בעלי ההשפעה הכי גדולה על הסביבה". בנוסף אמר, שיש לעבור למודל של צמיחה ירוקה גם בהיבט של היצוא והזהיר כי אם החברות הישראליות לא יאמצו את הסטנדרטים המתקדמים ביותר בתחום - הן עלולות לאבד שווקים בעולם. לדבריו, "חשיבה סביבתית יכול להביא לכולנו את הקלישאה הידועה של win-win-win סביבתי כלכלי וחברתי".

  

1,000 איש הגיעו לוועידה, שנערכת על ידי המשרד להגנת הסביבה ו"כלכליסט". משתתפים בה נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שר האנרגיה עוזי לנדאו, שר התחבורה ישראל כץ ושר השיכון אריאל אטיאס.

פורסם לראשונה 28/02/2012 09:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: EPA
מומלצים