שתף קטע נבחר

מחאת הדלק: "נפיל את רשת החשמל הארצית"

קבוצת המחאה שפועלת כבר יותר משנה יוזמת מהלך חדש במחאה על העלייה הצפויה במחירים: "זו פעולה פשוטה שתוכיח שהציבור קורא לשינוי ואיננו אדיש. אין צורך לעטות מעילים. כל אחד ידליק את כל מוצרי החשמל ויחזיר לעצמו את הכוח"

"אתם מקפיצים את המחירים, אנחנו מקפיצים את הפקק". זו התשובה של קבוצת המאבק נוכח העלאת מחירי הדלק שצפויה מחר (יום ד') בחצות. "הממשלה הבינה שאזרחי ישראל זקוקים לדלק ממש כמו שהם זקוקים לחמצן, ועל כן היא סוחטת את כיסנו עד תום. הגיע הזמן שנבהיר לממשלה ולעומד בראשה, שלא נסבול יותר את הפגיעה המתמשכת שהיא מרשה לעצמה לגרום לכיס שלנו", כך כתבו אנשי המטה בפייסבוק.

 

הקבוצה שמונה כיום 16,500 חברים החלה לפעול עוד לפני מחאת הקוטג', לפני יותר משנה, ובעקבות פעולתה החל למעשה גל המחאות החברתיות בישראל. בינואר 2010 האמירו מחירי הדלק למה שחשבו אז כשיא של כל הזמנים: 7.1 שקל לליטר. בעקבות העלייה במחיר החל המאבק ואף הביא לכך שראש הממשלה ושרי האוצר, התשתיות והחוץ סיכמו בצעד חריג להפחית את מס הבלו המוטל על הבנזין, אך למשך חודש אחד בלבד. מובילי המחאה טענו כי זהו לעג לרש, והמשיכו בפעולות המחאה, אך ללא הועיל. העלייה הנוכחית במחיר מגיעה לפתחנו השבוע וחוצה רף חדש - 8 שקלים לליטר. לפיכך הכריזו במטה המאבק על נקיטת צעדים מוחשיים יותר.

 

כחלק מהקמפיין נקרא הציבור להצטרף ולהפעיל ביום חמישי הקרוב, שבו צפויה עליית מחירי הדלק "את כל מכשירי החשמל הביתיים בשמונה בערב למשך שמונה דקות במטרה להפיל את רשת החשמל הארצית. הממשלה מקפיצה לנו את המחירים - אנחנו נקפיץ לה את הפקק!".

 

מנהיג הקבוצה, זאב גראואר, הסביר: "כשוועד הנמלים, ועד עובדי הרכבת, עובדי חברת חשמל או כל ועד אחר במשק רוצה להשיג תנאים, הם מאיימים אוטומטית בהשבתה ותוך זמן קצר הם משיגים תוצאות", הסביר בשיחה עם ynet. "כעת יש צעדים שגורמים להרעה בתנאיהם של כלל אזרחי המדינה, צעדים שמובילים להוצאות מטורפות של כולם, וזה הזמן להתאחד ולהתאגד יחדיו, כי כל אחד מאיתנו הוא הוועד של אזרחי מדינת ישראל, ואנחנו צריכים להחזיר אלינו את השאלטר. מגיעים לנו תנאי מינימום: מים, דלק וחשמל במחירים שיאפשרו לנו לחיות".

 

אף שמחירי הדלק ממשיכים לעלות, גראואר סבור שיש סיכוי לשינוי. "בימים גורליים אלה מסוכמים הרבה מאוד תנאים במשק, וזה הזמן של הציבור לפעול אפילו מבלי לצאת מהבית. זו פעולה פשוטה שכל אחד יכול לבצע, והיא יכולה להוכיח למקבלי ההחלטות שהציבור קורא לשינוי ואיננו אדיש. אין צורך לעטות מעילים. כל אחד ידליק את כל מוצרי החשמל בבית ובעסק, כולל דודי החשמל והמזגנים ויחזיר לעצמו את הכוח".

 

לדברי גראואר הצעד החריג מכוון גם לעלייה הצפויה במחירי החשמל, שמגיעה בין היתר בעקבות עליית מחיר הנפט. "נוהגים בנו כמו שנוהג משטר רודני - לוקחים את כל תכולת ביתנו למען המדינה. הגיע הזמן לפעול. לא ייתכן שקשישים לא יחממו בית בגלל העלויות", הדגיש גראואר. לדבריו, הנזק שייגרם בפעולת המחאה קטן לעומת הנזק שגררו ההשבתות האחרונות במשק. מבחינתו "זו הדרך לעורר את הממשלה, שהפכה עשירה ואיתנה עם כלכלה חיובית לכאורה, כזו ששכחה את האזרחים ועושה את הרווחים על חשבונם. אנחנו הופכים עניים יותר והמדינה מתעשרת - זה הזמן למהפך".

 

חשמל?! חשבנו שיוצרים פקק בכביש

התגובות לא איחרו לבוא: על קיר ההזמנה לצעד המחאה שפורסם כאמור בפייסבוק, הביעו הגולשים את דעתם. דוד בן 72 קרא להדליק בעיקר את מכשירי החשמל בעלי הצריכה המירבית: "המכשירים הביתיים שיתגייסו למשימה הם המזגן, המקרר החשמלי, מייבש הכביסה, הטלוויזיה ומכשירי החימום למיניהם. אין צורך להפעיל את הכלים הקטנים. תנו להם לצפות בהצגה ולעודד את ה'גדולים'".

 

איתמר מחיפה סביר כי גם לו "נמאס ממשכורת היברידית (חצי הולך על דלק וחצי הולך על חשמל)". מיה מצדה הביעה חשש: "אני מוכנה, אבל זה יעזור? מאז המאבק המחירים רק עלו".  

 

מנגד יש הסבורים כי הצעד אינו קיצוני מספיק: "התלהבתי כי חשבתי שאנחנו הולכים לעשות פקק במדינה, לסתום את כל הצירים הראשיים. לא הגיע הזמן? קרעו לי את הכיס", כתב גולש נוסף.

 

חגית מחדרה קבלה: "זאב יקירי, ראיתי את פנייתך 'פקקקקקקקקקקק' (לפני שקראתי את התוכנית שלך). מייד התלהבתי, ואז ראיתי שהתוכנית היא בעצם להפעיל את כל מכשירי החשמל. זה יכול לעבוד בקיץ, לא היום, לידיעתך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דלק. המחיר שוב עולה
צילום: רויטרס
מחאה שתישא פרי?
צילום: יואב מלכה
מכשירי חשמל. שמונה דקות בשמונה בערב
צילום: אבישי זיגמן
מומלצים