שתף קטע נבחר

שנה למשבר הגרעיני: יפן חששה שטוקיו תיחרב

צוות מומחים שחקר את התנהלות המדינה לאחר הרעש והצונאמי קבע כי ראש הממשלה הציל את חייהם של מיליוני בני אדם כאשר הורה לעובדי הכורים בפוקושימה שלא לנטוש את המקום. דובר הממשלה דאז: "הכנו תוכנית לפינוי המוני של טוקיו"

ממשלת יפן חששה מתסריט אימים, לפיו טוקיו תושמד בשרשרת של פיצוצים גרעיניים בעקבות הפגיעה במתחם הגרעיני בפוקושימה ברעידת האדמה ובצונאמי שפקדו את המדינה לפני כשנה. חשש זה הוביל קברניטי המדינה לשקול לפנות את עיר הבירה מיושביה. כך עולה מדו"ח שפרסם היום (יום ג') צוות מומחים עצמאי מיפן.

 

  • אסונות הטבע הגדולים של 2011

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

יוקיו אדאנו, מזכיר הממשלה בעת פרוץ אסון הטבע, אמר לצוות המומחים: "היה לי בראש תסריט שטני" שהכורים הגרעיניים יכולים להיהרס אחד אחרי השני. "אם זה יקרה, טוקיו תהיה גמורה", אמר אדאנו.

 

בממשלה חששו מהתכת הכורים הגרעיניים. פוקושימה (צילום: AP Photo/Tokyo Electric Power Co. via Kyodo News) (צילום: AP Photo/Tokyo Electric Power Co. via Kyodo News)
בממשלה חששו מהתכת הכורים הגרעיניים. פוקושימה(צילום: AP Photo/Tokyo Electric Power Co. via Kyodo News)

 

לאן היו מפנים את 13 מיליון תושבי העיר? טוקיו (צילום: AP) (צילום: AP)
לאן היו מפנים את 13 מיליון תושבי העיר? טוקיו(צילום: AP)

 

אדאנו, שהיה דובר הממשלה בעת המשבר הגרעיני, סיפר שהרשויות החלו להכין תוכנית לפינוי המוני של טוקיו בגלל החשש שהכורים בפוקושימה יותכו ויסכנו את חייהם של 13 מיליון תושבי העיר בשל התפשטות קרינה רדיואקטיבית ברמות גבוהות במיוחד.

 

יד חופשית למחברי הדו"ח

הדו"ח שחיבר צוות המומחים - אנשי אקדמיה בכירים, מהנדסים ועיתונאים - מתפרש על פני 400 עמודים. המומחים קיבלו יד חופשית לחקור את האירועים שסבבו את האסון הגרעיני החמור ביותר בדורנו.

על פי פאנל המומחים, בשעה שהמצב בפוקושימה החריף, רצה מנהל המתחם הגרעיני בפוקושימה לנטוש את המקום ולפנות את עובדיו.

 

אך למרות בקשתו של מנהל המתחם הגרעיני, הורה לו ראש הממשלה היפני דאז נאוטו קאן להישאר במקום ביחד עם אנשיו. המומחים הגיעו למסקנה כי אם קאן לא היה עומד על שלו ושומר על תקיפות, המצב בפוקושימה היה יוצא מכלל שליטה ועלול להביא לתוצאות הרות גורל.

 

על פי המומחים, ראש הממשלה קאן אמר למנהל הכורים בפוקושימה מסטקה שימיצו: "זה בלתי אפשרי. אם תנטוש ביחד עם הצוות, המתחם ייהרס". "כתוצאה מכך, הייתה זו תרומתו הגדולה של קאן לכך שפוקושימה נותר על כנו", נכתב בדו"ח המומחים ששיבחו את עבודת העובדים שנשארו באתר והצליחו למנוע אסון גרעיני חמור ביותר. 

 

תחנת הכוח פוקושימה דאיצ'י נמצאת על קו החוף, במרחק של 240 קילומטרים מטוקיו. 

התחנה נהרסה ברעש ובצונאמי שפקדו את ארץ השמש העולה ב-11 במרס וגרמו להתכת הכור ולדליפת קרינה רדיואקטיבית. הרשויות הודיעו על פינוי המוני של תושבי האזור על רקע התפשטות הקרינה הרדיואקטיבית.

 

רבים מהתושבים שנאלצו לנטוש את בתיהם שנמצאים בסמוך למתחם הגרעיני לא יודעים אם אי פעם יוכלו לשוב לקרקע שהייתה שייכת למשפחותיהם במשך דורות רבים משום שהיא נגועה בקרינה רדיואקטיבית ברמות גבוהות במיוחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העובדים רצו להתפנות מהכורים שניזוקו ברעש
צילום: רויטרס
אסון לאומי
צילום: רויטרס
רמות קרינה גבוהות במיוחד באזור פוקושימה
צילום: AP
הציל את חייהם של מיליונים. קאן
צילום: רויטרס
מומלצים