שתף קטע נבחר

אישום: גנבו מבסיס צה"ל למעלה מ-3,000 פגזים

במשך חצי שנה, נכנסו תושבי הפזורה הבדואית לבסיס וגנבו ללא הפרעה את אמצעי הלחימה, בשווי כ-23 מיליון שקלים. פרקליט אחד הנאשמים: "הצבא אחראי". צה"ל: הופקו לקחים

הפקרות ומחדל בבסיס של צה"ל: פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (ד') לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע כתב אישום נגד שבעה בני אדם בגין סחר באמצעי לחימה שנגנבו באחרונה מבסיס צה"ל בדרום. שלושה מהנאשמים, תושבי הפזורה הבדואית, הואשמו בגניבת למעלה מ-3,000 פגזים מהבסיס ואלפי כדורים לתת-מקלע. שבעת הנאשמים נעצרו בעקבות חקירה סמויה של שירות הביטחון הכללי, היחידה המרכזית של מחוז נגב במשטרה והמשטרה הצבאית. לפי כתב האישום, שוויים של הפגזים שנגנבו נאמד בכ-23 מיליון שקלים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

ישראל סוערת: פצוע בינוני מדלת שעפה בנתניה

מחירי הדלק לשיא: "מצמצמים על חשבון המשפחה"

 

מכתב האישום עולה כי הבסיס שממנו נגנבו הפגזים מוקף בגדרות תיל, חלקן נמוכות ובשערי ברזל סגורים ונעולים. הנאשמים, הנמנים על חוליה של גנבי מתכות, הצליחו לחדור לבסיס לאורך תקופה של כחצי שנה. שלושה מהנאשמים חתכו את גדר התיל ונכנסו פנימה בקלות מבלי שאיש יעלה על עקבותיהם. השניים חזרו על השיטה שוב ושוב, ולאחר שיצאו מהבסיס דאגו לסגור את הפרצה בגדר.

 

אחד החשודים בגניבת פגזים בשווי 23 מיליון שקל (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
אחד החשודים בגניבת פגזים בשווי 23 מיליון שקל(צילום: הרצל יוסף)
 

 

בחלק מהמקרים נכנסו הנאשמים לשטח הבסיס עם רכב, על מנת שיקל עליהם להעמיס את הפגזים. באחד המקרים, הצליחו לגנוב 120 פגזים מתחת לאפם של אנשי הבסיס. את הפגזים מכרו הנאשמים לגנבי מתכות אחרים. עו"ד דוד יפתח, המייצג את אחד הנאשמים, אמר כי "מי שאשם פה זה צה"ל. מדובר במתכות בשווי עשרות מיליוני שקלים שנמצאו פזורות ברחבי הנגב ואיש לא לקח אחריות. אין לשפוט את הש.ג ובמקום לרדת על הגנבים ועל המסייעים,

יש להאשים את צה"ל". עו"ד יפתח ציין כי מרשו רק קנה פסולת מתכת ולא ידע מהו מקורה.

 

את ששת הנאשמים האחרים מייצגים עורכי הדין אסתר בר-ציון, ויקטור אוזן, שמעון תורג'מן, נס בן-נתן ונתאי פולק. עו"ד בן-נתן אמר בנוגע למרשו כי "הוא אדם נורמטיבי, ששירת שלוש שנים בגולני. הוא אמנם סחר במתכות, אך לא ידע שמקורן בפגזים". רשויות הביטחון חששו בתחילה כי גניבת הפגזים בוצעה לצורך פעולה עוינת נגד ישראל, אולם לאחר שהחשד הוסר, הואשמו השבעה בעבירות נשק בלבד ובקשירת קשר לביצוע פשע.

 

גורמים בצה"ל אמרו כי התחמושת שנגנבה היא "תחמושת בכושר נמוך, המיועדת לאימונים או להשמדה", וכן שברשות חלק מהחשודים האזרחים נתפסה חלק מהתחמושת הגנובה וזו הוחזרה. באירוע לא היו מעורבים חיילים.

 

מדובר צה"ל נמסר: "מדובר באירוע חמור וחריג. בבדיקה שנערכה בבסיס החימוש מצפה רמון, זוהו חוסרים במלאי התחמושת. הואיל והחשודים בגניבה הם אזרחים, החקירה נערכה על-ידי משטרת ישראל, בשיתוף פעולה עם המשטרה הצבאית החוקרת. כתבי האישום הוגשו אף הם לערכאות אזרחיות. מעבר להליכים הפליליים, בעקבות האירוע הופקו לקחים, ובין השאר - תוגברה האבטחה בבסיס ובסביבתו".

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
אילוסטרציה
צילום: ניב קלדרון
אחד הנאשמים
צילום: הרצל יוסף
"מי שאשם זה צה"ל". עו"ד יפתח
צילום: ניב קלדרון
מומלצים