שתף קטע נבחר

במדינת האח הגדול מדברים רק עברית

כדי להציל את העברית באוניברסיטאות, כפי שהציעה האקדמיה ללשון, אני מציע שוועדת הנובל בשבדיה תדבר בשפת הקודש. כדאי גם לשתול שבב בראש כל אדם כדי שלא יחשוב בשפה זרה

שמחתי לקרוא אתמול בבוקר בעיתון שהאקדמיה ללשון יוצאת למלחמה להצלת השפה העברית. כשהתברר לה שבאוניברסיטאות בארץ נדרשים סטודנטים להגיש עבודות באנגלית, או לכתוב את מאמריהם באנגלית, וכי, רחמנא ליצלן, גם חלק מן השיעורים מתקיימים באנגלית, פנתה האקדמיה ללשון לשר החינוך כדי שיבער את הנגע מהאוניברסיטאות.

 

במכון ויצמן, למשל, כל עבודות המוסמך והדוקטורט נכתבות באנגלית, והקורסים ניתנים בשפה האנגלית, בין היתר מפני שהמכון רואה עצמו כמוסד בינלאומי ומתברך במאות סטודנטים, אורחים ומבקרים מכל העולם, כאלה שהשפה העברית אינה שגורה על פיהם, וכדי שעבודות מדעני המכון תהיינה נגישות גם למדענים מן העולם שלא נתמזל מזלם להיות דוברי השפה העברית.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

צדק חברתי, כי אתם הזקנים הבאים במסדרון / יואב ברטוב

חנין זועבי, אני איתך / זוהיר אנדראוס

 

כדי לחזק את פנייתה של האקדמיה ללשון העברית, כדאי לדון במספר הצעות נוספות אשר ישפרו את מעמדנו בעולם, ויקדמו את הכלכלה והחברה הישראלית:

 

בשנים האחרונות התברכנו במספר פרסי נובל בכימיה (בין היתר), פרסים שהוענקו על ידי האקדמיה השבדית למדעים. אני מציע שמקבלי הפרסים יודיעו לאקדמיה השבדית שהם מוותרים על הפרס, שכן הוא ניתן על סמך מאמרים ועבודות מדעיות אשר התפרסמו בלשון זרים. יתרה מכך, אני מציע שהאקדמיה הישראלית למדעים תבקש ממקבילתה השבדית לא לשקול מועמדים ישראלים נוספים עד אשר חברי האקדמיה השבדיים ילמדו את לשון הקדש ויקיימו את כל דיוניהם בשפה העברית.

 

כדאי לבקש ממשרד הפנים שלא יאשר כניסתם של מדענים זרים (עשרות כאלה נמצאים במכון ויצמן), ולא יאפשר להם להרצות אלא בעברית, ובנוסף, בכל מקרה שבו מדען ישראלי יוזמן להשתתף ולהרצות בכינוס בינלאומי בחו"ל (זו דרכו של המדע), יישלל מיד דרכונו של המדען אם יעז להרצות בשפה שאינה עברית. רצוי כמובן שכל באי הכנס ילמדו את שפת אבותינו, וכדאי לשקול פתיחת אולפנים ברחבי העולם.

 

לשתול שבב בראשו של כל אדם

בשלב הבא כדאי לבדוק אם כל המבקרים בארץ, התיירים ואנשי העסקים, שולטים בשפה העברית, שאם לא כן יש לאסור כניסתם לארץ, פן יטמאו את ארץ אבותינו על-ידי שימושם בלשונות עכו"ם. עוד רבות ההצעות מסוג זה אשר ניתן לחשוב עליהן, ויש להקים מיד ועדה פרלמנטרית אשר תבקש מן הציבור להציע דרכים לחזק את מעמדה של השפה העברית בארצנו הקדושה, ואולי בעצם כדאי שהמועצה להשכלה גבוהה תדון בנושא, שהרי אין בה נציג של מכון ויצמן.

 

אתמול גם שמחתי לראות שחבר הכנסת דוד רותם וחברת הכנסת ציפי חוטובלי מציעים להדיח את השופט העליון סלים ג'ובראן על כך שבעת טקס חילופי הנשיאים של בית המשפט העליון, צולם ג'ובראן כשאינו שר את ההמנון הלאומי. הגיע זמן לשים קץ להפקרות. כיוון שלא יכולתי להשתחרר מן ההשכלה המדעית שלי, אותה רכשתי באנגלית באוניברסיטה אמריקנית די טובה, הצלחתי מיד לחשוב איך משפרים את פעולתם המבורכת של חברי הכנסת החרוצים. פיתוחים מדעיים אחרונים מאפשרים לשתול שבב זעיר בראשו של כל אדם, ושבב זה מסוגל לקרוא מחשבותיו של אדם.

 

אני מציע לכנסת לשקול לחייב השתלתו של שבב כזה במוחו של כל חשוד, בייחוד אזרחי המדינה אשר משתמשים בשפות זרות, ולתכנתו באופן שידווח על כל מחשבה זדונית המתחילה להתבשל במוחו הקודח של המורד. מדוע לחכות עד שישיר או לא ישיר את ההמנון? האם לא די בכך שיעלה במוחו מחשבות כפירה לגבי דבר כלשהו הקורה בארץ? האם אין די בכך שיחשוב בשפה שאינה עברית?

 

יפה שעה אחת קודם, ובא לציון גואל והיינו אור לגויים.

 

פרופ' יחיעם פריאור הוא דיקן הפקולטה לכימיה במכון ויצמן

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים