שתף קטע נבחר

מדריך צילום: כך תצלמו את החברה שלכם

אנחנו תמיד יוצאים יפה יותר בתמונות שצולמו על ידי מישהו שאוהב אותנו, מישהו שאנחנו מרגישים משוחררים בחברתו. המדריך הבא ייתן לכם כמה טיפים ליצירת תמונות מחמיאות ולא פחות חשוב מכך, מעניינות

לכל צלם או צלמת חובבים יש כמה חברים שמבקשים ממנו שיצלם אותם, יצור תמונה מדהימה שתעטר את עמוד הפייסבוק שלהם, או סתם תשמר באלבום עד הזקנה. המדריך הבא ייתן לכם טיפים שיסיעו לכם לצלם את החברות והידידות שלכם, כך שבסופו של דבר כולם יצאו מרוצים.

 

עוד מדריכי צילום:

 

הכירו את המקום

עשו סיור מקדים בלוקיישן. בדקו את טיב התאורה, את מידת הנגישות והניקיון. בדקו האם יש מכשולים באתר כמו תאורה קונטרסטית, עוברי אורח, מבנים חסומים וכדומה. כמובן שחשוב גם לוודא שהלוקיישן אכן פנוי ביום בו אתם רוצים לצלם. נוח מאוד לצלם בשבת, מכיוון שאז ניתן למצוא לוקיישנים מבודדים רבים, אך חשוב לבדוק שהמקום לא סגור בשבת (למשל במקרה של חניון).

 

 (צילום: ניר גייגר, גליץ) (צילום: ניר גייגר, גליץ)
(צילום: ניר גייגר, גליץ)

 

מומלץ לבחור מספר לוקיישנים שנמצאים במרחק קצר אחד מהשני, כך תוכלו לגוון בין הצילומים. במידה והידידה שלכם תרצה להצטלם עם עקבים גבוהם, בקשו ממנה להביא עמה נעליים נוחות. אחרי הכל, לא תרצו להתיש אותה בהליכה של שלוש מאות מטר רק כדי להגיע ללוקיישן שנראה רק מעט שונה מהלוקיישן הקודם.

 

אל תתביישו להיכנס לאתרים ברשת כדי לקבל קצת השראה. אל תעתיקו צילומים, אתם בהחלט יכולים לעורר את היצירתיות להתחיל לנסות ולחבר בין אופי הלוקיישן, לאופי המודל והבגדים שהיא תרצה ללבוש. גם אם הרעיון לא יבוא לכם מיד, ההשראה תקנן לכם במוח, והפתרון עשוי להגיע באתר הצילומים עצמו.

 

אתם כמובן יכולים להתייעץ עם החברה שלכם, ולשאול אותה האם היא מדמיינת את עצמה מצולמת במקום מסויים. באותה הזדמנות בררו איתה מה היחס שלה לאתרים עירוניים, חיק הטבע או כל דבר שהוא לא הסטודיו. תופתעו לגלות שיש נשים שלא אוהבות להצטלם בין שיחים שמלאים בזחלים של דובון הקורים.

 

 (צילום: ניר גייגר, גליץ) (צילום: ניר גייגר, גליץ)
(צילום: ניר גייגר, גליץ)

 

כדי להימנע ממבטים מביכים של העוברים והשבים, וההערות הנחמדות שהם עלולים לפלוט, מומלץ לצלם במקום מבודדד ככל שניתן. אם החברה שאתכם לא מנוסה בצילום, או חשה מבוכה מול מצלמה - זה אפילו חיוני. התחילו לצלם בלוקיישן הכי פחות מוצלח מבין הלוקיישנים שבחרתם – לוקח זמן למודל להרגיש בנוח מול המצלמה ולוקח זמן לפתח אינטרקציה בינכם, לכן עדיף "לבזבז" לוקיישן פחות מוצלח ולהגיע ללוקיישנים הטובים כאשר אתם כבר מרגישים הרבה יותר בנוח.

 

המודל

ישנן צלמות שהן גם מאפרות, הטיפ הבא אינו מיועד להן. אם חברה שלכם מתכוונת להתאפר לבד, בקשו ממנו לא להפריז באיפור. כדאי להיות ספציפיים לגבי דברים נוספים שלא נראים טוב בעיינכם, אחרת תפגשו ליצן ביום הצילומים. לשם הגיוון, בקשו מהמודל להביא עמה כמה סטים של בגדים. יכול להיות שדווקא השמלה שהיא חלמה להצטלם איתה, תראה לא מתאימה בלוקיישן. במקרה כזה, טוב שיש עוד אפשרויות.

 

 (צילום: ניר גייגר, גליץ) (צילום: ניר גייגר, גליץ)
(צילום: ניר גייגר, גליץ)

 

לנשים יש לעתים נטייה לביקורת עצמית מוגזמת, והן מרגישות שהן פחות יפות ממה שהן באמת. נסו לגרום להן להרגיש בנוח עם עצמן, שיבינו עד כמה הן יפות. הדרך הטובה לעשות זאת היא להראות להן כל הזמן איך יוצאות תמונות. עדיף כמובן למהר ולמחוק תמונות לא מחמיאות. ישנן דרכים רבות ליצור אינטרקציה טוב בין הצלם או הצלמת, למצולם. למשל, החמיאו למודל מחמאות מידי פעם, תגידו לה מה אתם רוצים שהיא תעשה ואיזה פרצופים ופוזות נראים טוב. תעברו איתה על התמונות במצלמה ותתפעלו כשאתם רואים תמונה טובה, כדי לתת לה להרגיש בטוחה. זכרו שצילום יכול להיות חוויה שחושפת המון פגיעות, לא משנה אם הוא גבר או אישה.

 

אם אתם מרגישים שהמודל שלכם עצורה, תבקשו ממנה לזוז (לקפוץ, ללכת מכם, או אליכם) ונסו לצלם בתנועה. במקרה הטוב תצא לכם תמונה נהדרת, במקרה הגרוע תצא לכם תמונה לא בפוקוס או לא חדה (בגלל מהירות תריס) אך המודל תהיה הרבה יותר משוחררת בתמונות הבאות. אם יש תנוחה שאהבתם, תראו אותה למודל. המצולמים לא תמיד יודעים איך הם נראים כשהם עושים פוזות, וכשהיא תראה מה נראה טוב - היא תוכל לשחזר את אותו המבט או התנוחה ואף לשכלל אותם.

 

 (צילום: ניר גייגר, גליץ) (צילום: ניר גייגר, גליץ)
(צילום: ניר גייגר, גליץ)

 

חברים ועסקים

נכון, אתם עושים את זה בשביל הכיף , ואין לכם כוונה למכו את התמונות, אבל מומלץ להחתים את המודל על טופס שחרור. לא תאמינו כמה סכסוכים ושימוש מסחרי בתמונות היה יכול להמנע אם הייתם דואגים להחתים את המודל שלכם על טופס שמאפשר לכם שימוש חופשי בתמונות. אם תפרסמו תמונה ללא אישורה, תפגעו לא רק בחברות שלכם אלא גם בשמכם.

 

 (צילום: ניר גייגר, גליץ) (צילום: ניר גייגר, גליץ)
(צילום: ניר גייגר, גליץ)

 

אם מעורב כסף בצילום (יכול להיות שהיא תרצה לשלם לך, או שאתה תרצה לשלם לה) חשוב להבהיר מה השימוש שניתן יהיה לעשות בתמונות. אתם לא רוצים לשלם למודל 300 שקל על שעתיים עבודה, ואז להבין שהיא לא מוכנה שתשתמשו בתמונות בשום צורה.

 

 (צילום: ניר גייגר, גליץ) (צילום: ניר גייגר, גליץ)
(צילום: ניר גייגר, גליץ)

 

במידה והצלחתם להביא מאפרת לסט, קחו בחשבון שאיפור יכול לגזול שעה וחצי בכיף, מה שאומר שעה וחצי של אור טוב שהולכות לאיבוד, לכן כדאי לתת להם זמן מוגדר מראש, לפני הזמן בו תכננת לצלם.

 

 

הצילום עצמו

אם אתם מצלמים בחוץ, בתאורה טבעית, השתדלו לצלם את המודל באור רך. כלומר, בשעות הבוקר המאוד מוקדמות, בזמן שקיעה, ביום מעונן וכדומה. כמובן שגם המיקום יכול לעזור. כדי להוציא תמונות מעניינות אתם יכולים לערוך את הצילומים בסמטאות צרות, מתחת לגשר, בין עצים סבוכים, או כל מחסה נגד השמש. חשוב להקפיד גם שהרקע עצמו מוצל, ולא משבש לכם את מדידת האור ולא גונב את תשומת הלב עקב בהירות.

 

 (צילום: ניר גייגר, גליץ) (צילום: ניר גייגר, גליץ)
(צילום: ניר גייגר, גליץ)

 

תבחרו רקע שידגיש את המודל – אם תצלמו אותה על רקע קיר גרפיטי, תשומת הלב תתחלק בינה לבין הקיר, תנו למודל את הכבוד, וביחרו רקעים נייטרלים יחסית, עם מעט הפרעות. עם עדיפות לצבעים כהים שידגישו את המודל. תבחרו רקע שידגיש את המודל – אם תצלמו אותה על רקע קיר גרפיטי, תשומת הלב תתחלק בינה לבין הקיר, תנו למודל את הכבוד, וביחרו רקעים נייטרלים יחסית, עם מעט הפרעות. עם עדיפות לצבעים כהים שידגישו את המודל. בנוסף, מומלץ לצלם מרחוק, עם עדשות טלה, כדי לתת למודל תחושת בטחון, ורק בהמשך תרשו לעצמכם להתקרב יותר.

 

החוק אומר שצריך לצלם בני אדם בגובה העיניים, וזה נכון, אבל זכרו שאם אתם מצלמים מעט גבוה יותר מהמודל ומבקשים ממנה להרים את הראש אליכם תקבלו שני דברים. ראשית, עור הפנים ימתח מעט, מה שלרוב מחמיא למצולמת, והעיניים שלה יופנו אל מקור האור. דבר זה ידגיש את הקאצ' לייט בעיניים – אותו ניצוץ של ברק שמוסיף המון חיות לתמונה. במידה ומקור האור מגיע ממקום אחר, השתדלו לכוון את עיניי המודל לשם, כדי לקבל את אותו הניצוץ.

 

 (צילום: ניר גייגר, גליץ) (צילום: ניר גייגר, גליץ)
(צילום: ניר גייגר, גליץ)

 

מצאתם תנוחה טובה, בלוקיישן טוב, עם תאורה טובה – אל תפחדו לצלם 5-10 תמונות באותה הסיטואציה, בבית תגלו שבאחת המודל סגרה את העין, בשניה הפה פתוח כי היא בדיוק אמרה לכם משהו ובשלישית הפוקוס ברח קצת. נכון, תצטרכו לעבור על עשרות תמונות בבית, אבל זה עדיף מאשר לבנות את התמונה המושלמת במשך רבע שעה, לצלם קליק אחד, ולגלות בבית על המסך הגדול שהיא בדיוק בדרך למצמץ בעיניים.

 

זכרו את כלל האצבע – כדי לקבל תמונה חדה בצילום מהיד נדרשת מהירות תריס מינמאלית, ואם הקשבתם לטיפ לגבי הצל, כנראה שאתם נמצאים במקום עם מעט אור באופן יחסי, מה שידרוש מכם להעלות את ה-ISO כי כמות האור הנתונה לא תספיק לכם.

 

אם זכיתם למעט רוח, העמידו את המודל שלכם מולו, ותנו לרוח לפזר את השיער ולנפנף את הבגדים, זה נראה טוב מאוד בתוצאה הסופית, ממש כמו ששמים מאוורר בסטודיו.

 

 (צילום: ניר גייגר, גליץ) (צילום: ניר גייגר, גליץ)
(צילום: ניר גייגר, גליץ)

 

השתמשו בעדשות עם צמצם פתוח, הן יעזרו לכן במקומות חשוכים (חדר, מקום מוצל) ויתנו לכם עומק שדה נמוך. 50 מ"מ 1.8 עולה סביב 500 שקל אם אתם קונים אותה במקום יקר, ולדעתי היא עדשת חובה לצילומים שכאלה. מצד שני, אל תתנו לציוד להגביל אתכם, כי הוא לא, המוח שלכם הוא המגבלה היחידה, וכל שהציוד מוגבל יותר, כך תדרשו להפעיל את המוח והצילומים עצמם יהיו מעניינים יותר.

 

 (צילום: ניר גייגר, גליץ) (צילום: ניר גייגר, גליץ)
(צילום: ניר גייגר, גליץ)

 

שיתוף

פרסמו את התמונות באתרי צילום, ובפייסבוק, אם התמונות טובות, חברים וחברות יבקשו מכם לצלם גם אותם ולאחר שיהיה לכם תיק עבודות טוב מספיק, תוכלו לקבל הצעות לצילום אנשים תמורת כסף. פרסמו את התמונות גם אם הן מאוד טובות וגם אם הן לא מוצלחות, בכל מקרה תקבלו ביקורת שתעזור לכם להשתפר לקראת הפעמים הבאות.

 

אם אתם מעלים אלבום בשביל "להשוויץ" "לקבל מחמאות" או למשוך מודלים נוספים, תעשו סינון טוב ותשאירו רק את התמונות הטובות ביותר, ולא יותר מ 20 תמונות - אין לאנשים סבלנות להסתכל על כמות גדולה של תמונות. הכי חשוב לזכור שאתם מצלמים בשביל הכיף ופשוט תהנו מכל הסיפור. כשאתם נהנים, הידידה תהנה והתמונות הסופיות יהיו מוצלחות יותר.

 

 (צילום: ניר גייגר, גליץ) (צילום: ניר גייגר, גליץ)
(צילום: ניר גייגר, גליץ)

  

ניר גייגר הינו צלם ומדריך בגליץ בית ספר לצילום

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניר גייגר, גליץ
הכי תמונת פרופיל
צילום: ניר גייגר, גליץ
מומלצים