שתף קטע נבחר

צילום: AP

אובמה על איראן: לא אסיר אף אופציה מהשולחן

נשיא ארה"ב עלה לנאום אחרי הנשיא פרס בכינוס השנתי של איפא"ק, השדולה היהודית למען ישראל בוושינגטון, התייחס לאיום הגרעין האיראני והכריז כי יש להכין אופציה צבאית לכל מצב. "לא אהסס להשתמש בכוח כדי להגן על ישראל"

מסר ישיר מוושינגטון לטהרן: נשיא ארצות הברית ברק אובמה הופיע היום (יום א') בפני ועידת איפא"ק, השדולה היהודית למען ישראל בוושינגטון, והדגיש את מחויבותה של ארה"ב ושלו עצמו לשמור על ביטחונה של ישראל ולהגן עליה מפני כל איום. "אני לא אהסס להשתמש בכוח כדי להגן על ישראל ועל האינטרסים שלה", אמר אובמה והוסיף כי ארה"ב לא תסיר אף אופציה מהשולחן בכל הנוגע לסוגיית הגרעין האיראניynet העביר את נאומו של אובמה בשידור חי.
 
מדברים על איראן - כותרות אחרונות:

נתניהו עונה לאובמה: יש לנו זכות להגן על עצמנו

אובמה על איראן: ישראל יודעת שאני לא מבלף   

  • הבית באיראן, הלב בישראל. "אל תתקפו הגרעין"
 
במהלך היממה האחרונה התפרסמו דיווחים על מכבש הלחצים שבהם עומד אובמה בסוגיית איראן - הן מצד הלובי היהודי, שגייס כמות שיא של משתתפים, והן מצד חברי קונגרס שנפגשו עם נתניהו. בנאומו בפני איפא"ק אמר אובמה כי ארצו תמשיך במאמצים הדיפלומטיים כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, אך אמר כי יש להכין אופציה צבאית לכל מצב.
 
"ביטחון ישראל הוא קדוש ואינו נתון למשא ומתן". אובמה (צילום: איפא"ק) (צילום: איפא
"ביטחון ישראל הוא קדוש ואינו נתון למשא ומתן". אובמה(צילום: איפא"ק)
 
"אני לא מתכוון להסיר אף אופציה מהשולחן ואני מתכוון למה שאני אומר. נעשה כל מאמץ פוליטי וכלכלי כדי לשמור על הקואליציה ולהפעיל סנקציות וגם מאמץ צבאי כדי להיות מוכנים לכל תוכנית", אמר הנשיא האמריקני. "מנהיגי איראן צריכים להבין שאין לי מדיניות של הכלת נשק גרעיני אלא מדיניות של מניעת איראן מהשגת נשק גרעיני".

 

"בכל צומת קריטי קיימתי את התחייבויותיי לישראל"

"במהלך שלוש שנותיי כנשיא ארה"ב, קיימתי את ההתחייבויות שלי למדינת ישראל. בכל צומת קריטי הייתי שם עבור מדינת ישראל, בכל פעם", אמר אובמה והוסיף: "התמיכה של ארה"ב בישראל היא חוצת-מפלגות וכך תישאר".    

הנשיא האמריקני הזכיר את אחר מנאומיו הקודמים בפני השדולה היהודית.

"לפני ארבע שנים עמדתי לצדכם ואמרתי שביטחון ישראל הוא קדוש והוא אינו נתון למשא ומתן. האמוּנה הזו הדריכה את פעולותיי כנשיא. העובדה היא שהמחויבות של הממשל שלי לביטחונה של ישראל היתה חסרת תקדים", אמר אובמה.

 

על רקע הביקורת שהוטחה נגד אובמה מצד המועמדים הרפובליקנים לנשיאות על יחסו לישראל, אמר אובמה כי "שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני שלנו מעולם לא היה קרוב יותר; התרגילים והאימוּנים המשותפים שלנו מעולם לא היו כה משמעותיים. למרות מצב כלכלי לא פשוט, התמיכה הביטחונית שלנו גדלה מדי שנה בשנה".  

 

אינטרסים משותפים עם ארה"ב. פרס באיפא"ק (צילום: איפא"ק) (צילום: איפא
אינטרסים משותפים עם ארה"ב. פרס באיפא"ק(צילום: איפא"ק)

 

"אנו משקיעים ביכולות חדשות, אנחנו מספקים לישראל יותר טכנולוגיות חדשות, מוּצרים ומערכות שאנו נותנים רק לבני בריתנו הקרובים ביותר. אל תטעו - נעשה את מה שצריך על מנת לשמר את היתרון הצבאי של ישראל, מפני שישראל צריכה שתמיד תהיה לה היכולת להגן על עצמה בעצמה מוּל כל איום", אמר אובמה וזכה לסטנדינג אוביישן ולתשואות רמות.

 

"היחסים עם ישראל חשובים מכל סכסוכים פנים-מפלגתיים"

נשיא ארה"ב חזר על מחויבותו לשמור על ביטחונה של ישראל ואמר כי "כל שלום בר-קיימא חייב להכיר באינטרסים הביטחוניים של ישראל ואמרתי גם שהמחויבות של ארה"ב בלתי ניתנת לערעור, החברות בינינו קיימת. אין שום נשיא אמריקני שנתן הצהרה כל כך ברורה על התמיכה בישראל באו"ם בתקופה כל-כך בעייתית. רוב האנשים נואמים מול קהל כזה על ישראל ולא נואמים את הנאום שאני נשאתי מול האו"ם".

 

אובמה שב והתייחס לביקורת שהופנתה נגד ממשלו ואמר כי "במהלך שנת הבחירות שאנחנו נמצאים בה, אתם שומעים שאלות על התמיכה בישראל. עליכם לזכור שאין זה נתמך על ידי עובדות. היחסים בין ארה"ב לבין ישראל חשובים מכדי שיטו אותם סכסוכים פנים-מפלגתיים באמריקה".

 

"רוצים להשמיד את ישראל עם הנשק הכי מסוכן בעולם". חמינאי (צילום: AP) (צילום: AP)
"רוצים להשמיד את ישראל עם הנשק הכי מסוכן בעולם". חמינאי(צילום: AP)

 

"ארה"ב וישראל חולקות אינטרסים משותפים, אך אנו גם חולקים את הערכים האנושיים עליהם דיבר שמעון: מחויבות לכבוד אנושי; אמוּנה שחופש הוא זכות המוּענקת לכל ילדי האלוהים; ניסיון המוכיח לנו שדמוקרטיה היא צורת השלטון היחידה שיכולה באמת ובתמים להגשים את שאיפות האזרחים. האבות המייסדים של אמריקה הבינו את האמת הזאת בדיוק כשם שהבינו זאת האבות המייסדים של ישראל".

 

"לא נסבול נשק גרעיני בידי משטר מכחיש שואה"

ערב פגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית הלבן, אמר אובמה כי "אין שום ממשלה ישראלית שיכולה לסבול נשק גרעיני ביד של משטר שמכחיש את השואה, מאיים למחוק את ישראל מהמפה, תומך בארגוני טרור ורוצה להרוס את ישראל". הוא הוסיף כי "לכן אני מבין את המחויבות ההיסטורית העמוקה שיושבת על כתפיהם של בנימין נתניהו, אהוד ברק ושאר המנהיגים הישראלים".

 

אובמה אמר כי הוא מודה לנשיא המדינה שמעון פרס, שנאם לפניו בכינוס איפא"ק ואמר: "אני מוקיר לו תודה וגאה להודיע שבאביב הקרוב אזמין אותו לבית הלבן כדי להעניק לו את האות האזרחי החשוב ביותר באמריקה - מדליית החירות הנשיאותית".

 

"מבין את המחויבות ההיסטורית על כתפיהם". נתניהו וברק (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
"מבין את המחויבות ההיסטורית על כתפיהם". נתניהו וברק(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

פרס פתח את כינוס ועידת איפא"ק בוושינגטון ואמר כי "שיקום המדינה היהודית לאחר אלפיים שנות גלות הוא נס היסטורי. התחלנו בתור דבר מוטל בספק וסיימנו כדבר ודאי. נאלצנו להילחם בשש מלחמות במשך שישה עשורים. לא הפסדנו באף מלחמה. לעולם לא נפסיד. איננו יכולים להרשות זאת לעצמנו. אנו חייבים להגן על עצמנו. הגנה עצמית היא הזכות שלנו והחובה שלנו".

 

"איראן מאיימת על דלהי ועל בנגקוק - לא רק על ישראל"

"המשטר באיראן הוא רע, מושחת, אכזרי ורשע. לארה"ב וישראל מטרה אחת - למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני. איראן מאיימת על ברלין כשם שהיא מאיימת על מדריד. היא מאיימת על דלהי ועל בנגקוק - לא רק על ישראל. איראן שואפת לשלוט במזרח התיכון כדי שתוכל לשלוט בחלק הארי של כלכלת העולם. היא חייבת להיעצר והיא אכן תיעצר", אמר פרס.

 

במסר שכוון למשטר האיסלאמי בטהרן אמר פרס כי "שלום הוא תמיד בחירתנו הראשונה. אך אם נגזר עלינו להילחם, האמינו לי - אנחנו ננצח". הוא סיפר על שיתוף הפעולה בין ארה"ב לבין ישראל בסוגיית הגרעין האיראני ואמר שאובמה מוביל ומוציא אל הפועל מדיניות בינלאומית מוּרכבת ונחרצת שמטילה סנקציות כלכליות ופוליטיות נגד איראן.

"הנשיא אובמה הבהיר שארה"ב לא תאפשר לאיראן לעולם להפוך גרעינית". בעקבות דבריו האחרונים זכה הנשיא הישראלי למחיאות כפיים רמות מצד הנוכחים באולם.

 

"אובמה הבהיר שצעדי המנע האלה אינם מדיניות שניתן לקיים לאורך זמן וכפי שהצהיר הנשיא - כל האפשרויות מוּנחות על השולחן".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחויב לביטחון ישראל. אובמה
צילום: איפא"ק
מחר הוא ישיב לאובמה. נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם
מדליה נשיאותית מאובמה. פרס
צילום: AP
"משטר מושחת". אחמדינג'אד
צילום: EPA
מומלצים