שתף קטע נבחר

נזיפה חמורה לח"כ טיבי על הנאום ב"יום השהיד"

ח"כ אחמד טיבי טען כי הסרטון מרמאללה ישן, וגם כי הזכיר שמות של פלסטינים שנהרגו ולא הרגו - אך חברי הוועדה קבעו כי הדברים משתמעים כ"אהדה לטרור ואלימות נגד ישראל"

פסיקה שלישית של ועדת האתיקה של הכנסת נגד ח"כ אחמד טיבי, בתוך פחות משלושה חודשים: חברי הוועדה החליטו אחר-הצהריים (יום ב') על נזיפה חמורה בחבר הכנסת מסיעת רע"ם-תע"ל, לאחר שהתקבלו נגדו תלונות על כך שהילל ושיבח שהידים פלסטינים בנאום ברמאללה. "דבריו משתמעים כדברי אהדה למעשי טרור ואלימות", נקבע בהחלטה.

 

עוד בחדשות:

אשכנזי: עברתי מתקפה, אפיק לקחים מהדו"ח

תקדים: זוג לסביות הוכרו כאמהות לילד משותף

איראן: טורקיה תהיה הקורבן הראשון מנפילת אסד

 

בעקבות פרסום נאומו ברמאללה, קיבלה ועדת האתיקה של הכנסת מספר תלונות - בין היתר מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל ומאזרחים שונים - בנוגע לדברים שאמר טיבי ב"יום השהיד הפלסטיני".

 

הסרטון שעורר את הסערה

 

בוועדה נטען שטיבי אמר בין היתר כי "בהיסטוריה של העמים ובמאבקיהם השהיד הוא שיא התפארת. השהיד הוא סמל המולדת. ברכות לאלפי השהידים במולדת ובנכר וברכות לשהידים שלנו ולשלכם בקו הירוק. הכובש רצה שיכנו אותם מחבלים, אולם אנחנו אומרים כי אין דבר נעלה יותר מאלו שמתו למען המולדת".

 

טיבי טען בפני הוועדה כי הסרטון המדובר הוא מלפני שנה ולא מהעת האחרונה וכי הוא ערוך. בנוסף הוא טען כי נשמטו ממנו הקטעים והשמות הרלוונטיים בכוונה לעוות את כוונתיו. לטענת טיבי, האנשים אותם הזכיר נהרגו ולא הרגו, נפגעו ולא פגעו ועל כן הם מכונים על ידו "שהידים". בהזדמנות אחרת טען טיבי כי קיימת "בורות" בנוגע להבנת המילה "שהיד".

 

אלא שבוועדת האתיקה לא התרשמו מההסברים ולאחר עיון בתלונות ובתשובותיו של טיבי, הוחלט: "הוועדה סבורה כי המשמעות שניתן לייחס לדבריו של טיבי, בעיקר בנאומו הראשון, באופן המקובל שלהם ובהקשר שבו נאמרו היא של אהדה למעשי טרור ואלימות נגד מדינת ישראל, חייליה ואזרחיה". בהמשך נכתב כי "כפי שניתן להבין את פשוטם של הדברים על ידי מרבית אזרחי המדינה, יש במקרה זה תמיכה של חבר כנסת באנשים שנהרגו בעת שהרגו אחרים בפיגוע טרור".

 

הוועדה ציינה כי דבריו של טיבי היוו פגיעה חמורה בכבודה של הכנסת ובאמון הציבור ועל כן היא מטילה עליו נזיפה חמורה. "הוועדה", נכתב בהחלטה, "אף החליטה להסב את תשומת לבו של חבר הכנסת טיבי לכך שלא תקבל בעתיד כהצדקה להתבטאויות קשות ואלימות, טענה של חוסר הבנה וכפל לשון".

 

שורה של החלטות נגד טיבי

מדובר בפעם השלישית שוועדת האתיקה פוסקת נגד טיבי, בתוך כמה חודשים. בחודש שעבר אסרה ועדת האתיקה של הכנסת על חבר הכנסת מרע"ם-תע"ל לשאת נאומים בני דקה במליאת הכנסת במשך חודש ימים, בעקבות נאום שבמהלכו התעמת עם ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), שניהל את הדיון במליאה.

 

חודש קודם לכן הוא נענש בהשעיה לשבוע מהמליאה על-ידי ועדת האתיקה, בעקבות נאום "אנסטסיה והאינסטלציה" שנשא על רקע התקרית שבה שפכה ח"כ אנסטסיה מיכאלי כוס מים על ח"כ ראלב מג'אדלה. "אנסטסיה שנדפקה לה האינסטלציה גדלה שם, בערוגות הזבל של ישראל ביתנו או שמא נאמר 'רוסיה ביתנו'", ירה אז ח"כ טיבי בנאום. "משם

הייתה

 הדרך קצרה כדי להציע את אותו חוק המואזין, שבינתיים הפך למיזם משותף ביבי-אנסטסיה, וגם לשימוש הלא מושכל במים דווקא בתקופת יובש שבה כל טיפה חשובה. הרי ישראל מתייבשת, אבל ממש לא מתביישת".

 

כמו כן ועדת האתיקה נזפה בו בנובמבר 2010, בגלל נסיעתו ללוב ופגישתו עם שליטהּ דאז, מועמר קדאפי. הוועדה החליטה לא להטיל סנקציות נגד חמשת חברי הכנסת האחרים שהשתתפו במפגש, משום שזו הייתה הפעם הראשונה שהוגשה נגדם קובלנה כזו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אחמד טיבי. מהו שהיד?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים