שתף קטע נבחר

צפו: הצגת הענק של הקרחון המתנפץ בארגנטינה

קרחון פריטו מורנו מושך אליו תיירים רבים, בהם אלפי תרמילאים ישראלים מדי שנה, בשל גושי הקרח שמתנתקים ממנו ונופלים אל המים ברעש אדיר. שלשום אירעה תופעה נדירה - גושי קרח גדולים במשקל טונות רבות קרסו למים

קרחון פריטו מורנו מוכר כבר מזמן עבור תרמילאים ישראלים כ"קרחון המתנפץ" של ארגנטינה. מטיילים מהארץ ומכל העולם מגיעים אליו מהעיר אל-קלפאטה הסמוכה כדי לחזות בחלקים ממנו נופלים אל המים בשאון גדול אחת לכמה דקות, ובני המזל ביניהם מצליחים גם ללכוד את המחזה המרהיב בעדשת מצלמת הווידאו או הסטילס שלהם.

 

צפו בקריסה הגדולה. מרחוק זה נראה קטן, מקרוב - זה בלתי נתפס:

 

אלא שאחת לכמה שנים, ובדרך כלל - אחת להרבה שנים, פריטו מורנו מספק לצופים הנלהבים שמתייצבים על הפלטפורמות שמולו הצגה של ממש והצגה כזו הוא נתן אתמול (יום א'), כשגושים גדולים במיוחד התנתקו ממנו ונפלו אל המים בעוצמה אדירה.

 

והנה עוד אחד: 

 

לא מעט תיירים המתינו בפארק הלאומי שבו נמצא הקרחון כדי לצפות במחזה המרהיב של נפילת גושי קרח במשקל טונות רבות אל המים. הם המתינו שם בקור מקפיא, וזכו לראות תופעה שהתרחשה בעבר רק שלוש פעמים - בפעם הראשונה ב-1917 ובפעם האחרונה ביולי 2008.

 

בעודו צף, הקרחון פריטו מורנו חוסם את הנהר שזורם אל "לאגו ארחנטינו", האגם שבסופו, ויוצר מעין סכר. המים מהנהר לוחצים על הקרחון, ובסופו של דבר גורמים לו להישבר, כפי שקרה אתמול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"הקרחון המתנפץ". פריטו מורנו
צילום: רויטרס
מומלצים