שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרסי התיאטרון: מפעל חיים ליוסי גרבר

  האקדמיה לתיאטרון תעניק לגרבר את הפרס בזכות "מגוון דמויות שכל אחת מהן עוצבה בקפידה, בדייקנות, ביד אמן כשרונית ומתוך אנרגטיות מתמשכת". גרבר: "זה רגע משמח"

  פרס מפעל חיים בתיאטרון יוענק השנה ליוסי גרבר, שחקן תיאטרון הקאמרי. "החיות והחן שיוסי גרבר מעניק משך השנים ליצירי דמיונם של סופרים ומחזאים, שלובה בשיח היצירתי והחינוכי המתמשך שהוא מקיים עם עמיתיו בחדרי החזרות ועם קהליו שבאולמות", כתבו השופטים בנימוקיהם. "אלה כמו אלה משיבים לו אהבה משני עברי המסך".

   

  "גלריית הדמויות אותן גילם, הינה עדות מרשימה למגוון דמויות שכל אחת מהן עוצבה בקפידה, בדייקנות, ביד אמן כשרונית ומתוך אנרגטיות מתמשכת. אנחנו באים להוסיף עוד מעט על כל אלה ולהכתירו בפרס על מפעל חייו בתיאטרון. בעשותנו כן, אנחנו יודעים שגם הפרס על מפעל חיים אינו יותר מאשר הצדעה של 'סיכום ביניים' לעונות רבות של יצירה, ובה בשעה - אתגר ליוסי להוסיף עוד עליהן שעות הרבה של חסד תיאטרוני צרוף. הערב הזה, לשם שינוי, כולנו היושבים באולם מוסיפים קידה על תשואותינו לעברו".

   

  עם ההכרזה על זכייתו בפרס אמר גרבר ל-ynet: "פרסים הם תמיד עניין משמח. גם פרס זה הוא רגע משמח עבורי. אני מקווה שזה לא יהיה שעון הזהב שלי, זה שנותנים רגע לפני שאומרים: הביתה".

   

  נעם סמל, מנכ"ל תיאטרון הקאמרי שעל במתו משחק גרבר מזה שנים ארוכות, אומר בתגובה: "הבשורה על זכייתו של גרבר בפרס מפעל חיים פשוט נהדרת. גרבר הוא באמת סיפור חייו של התיאטרון הישראלי שנמשך ולא פוסק גם כעת, בשיא אונו, כשהוא בן 79 בקירוב. גרבר לא מפסיק לרגע ועומד כמעט ערב ערב על הבמה בין אם זה בהצגה 'ימי שלישי עם מורי' ובין אם בהצגה 'מכולת' וכאילו לא די, בימים אלה הוא נכנס לחזרות על 'ריצ'ארד ה-II' ו'ריצ'ארד ה-III'".

   

  מ"המלך ואני" ועד "הצריף של תמרי"

  יוסי גרבר נולד בתל אביב ובה הוא מתגורר גם כיום. כבר כנער החל לשחק בתפקידים מרכזיים בתיאטרון הילדים "בימתנו" ובתיאטרון האהל. גרבר השתתף במקביל בתסכיתי רדיו של "קול ירושלים" המנדטורי, בתכניות ילדים ולאחר מכן בקול ישראל. במהלך שירותו הצבאי למד בסטודיו למשחק של ניסן נתיב שאך הוקם. עם סיום שירותו הצבאי התקבל לתיאטרון הקאמרי אך כעבור כשנה עבר להבימה ומשם למטאטא ולאהל.

   

  ב-1957, אחרי מספר שנים בלונדון, סיים בהצטיינות את לימודיו באקדמיה המלכותית. במהלך הלימודים עבד כקריין במחלקה העברית של ה-BBC. ב-1962 שיחק בתיאטרון האנגלי של דרום אפריקה בתפקידים מרכזיים. שנתיים לאחר מכן חזר לישראל והצטרף לשורות תיאטרון חיפה. ב-1965 חזר לכור מחצבתו, תיאטרון הקאמרי, לטובת תפקיד מרכזי בהצגה "מסיבת יום הולדת" של פינטר.

   

  גרבר שיחק במקביל גם בתיאטרון שהקים גיורא גודיק את התפקיד הראשי בהצגה "המלך ואני". מסוף שנות השישים ואילך משחק גרבר בתיאטרון הקאמרי על פי רוב בתפקידים מרכזיים. בין שלל הפרסים בהם זכה לאורך השנים גם פרס כינור דוד, פרס רוזנבלום, פרס קלצ'קין, הפרס ע"ש אבנר חזקיהו ופרס קרן תרבות אמריקה-ישראל. בין הפרסים שהוענקו מטעם עולם התיאטרון הבולט מכולם היה על תפקידו בהצגה "מר גרין", בה שיחק במשך שש שנים ברציפות.

   

  במשך שנים ארוכות ביים גרבר את הצגות תיאטרון הבובות של אריק סמית והשתתף בהן. כמו כן השתתף בתסכיתי רדיו רבים ובמשך עשרות שנים הגיש וערך תוכניות שונות בקול ישראל, בגלי צה"ל וברדיו 91 FM. בין שלל סדרות הטלוויזיה בהן השתתף המזוהה ביותר איתו היא "הצריף של תמרי". גרבר השתתף לאורך השנים גם בסרטים ישראליים ובינלאומיים בהם "גולדה" בתפקיד משה דיין מול אינגריד ברגמן, "קזבלן" ו"חימו מלך ירושלים".

   

  ועדת הפרס בראשותו של שמואל עומר כללה השנה בין היתר את כלות פרס ישראל ליה קניג ומרים זהר וכן את דוד אלכסנדר וירון סדן. פרס מפעל חיים בתיאטרון יוענק לגרבר במעמד טקס חלוקת פרסי התיאטרון השנתי שייערך ביום ו', 11 במאי, בתיאטרון גשר.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תומריקו
  יוסי גרבר. חסד תיאטרוני צרוף
  צילום: תומריקו
  לאתר ההטבות
  מומלצים