שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מציאות חדשה

  אמהות ישראליות בעמק הסיליקון מתמודדות עם אתגרים בעקבות הרילוקיישן, ובדרך הן מוצאות את הייעוד שלהן ומקומן בשוק העבודה

   

  מעבר לארץ אחרת בעקבות משרה של בן הזוג מהווה עבור נשים רבות נקודת משבר בתחום התעסוקתי. נשים אשר בארץ הייתה להן קריירה משגשגת ומסלול ידוע ומוגדר מראש נאלצות להתחיל דף חדש בחייהן ובעקבותיו עוברות תהליך של חיפוש והגדרה עצמית, תוך כדי התמודדות עם שאלות ולבטים רבים: האם להישאר בבית לטובת הסתגלות המשפחה והילדים, האם להישאר באותו תחום עבודה? או שאולי זה הזמן הנכון לשינוי קריירה?

   

  ליאורה חובב ולימור גרץ. הקימו מיזם של מכירת ספרות ומוזיקה בעברית ()
  ליאורה חובב ולימור גרץ. הקימו מיזם של מכירת ספרות ומוזיקה בעברית

   

  הילה בביוף, מאמנת אמהות ישראליות בעמק הסיליקון בקליפורניה, מסבירה כי מדובר בשינוי גדול שעוברת המשפחה, הכולל מפגש עם ארץ, תרבות ושפה

  חדשות. "האיזון המשפחתי החיצוני מופר מכיוון שהסבים והסבתות, החברים והשכנים, שהיינו רגילות להיעזר בהם בארץ, אינם נמצאים בסביבה לתמוך בנו ואף האיזון הפנימי מופר מכיוון שהעול הכלכלי וויזת השהייה מונחים על כתפי הבעל. בסיטואציה הזו, אנחנו, כנשים, אשר נוטות לשים את עצמינו ואת הצרכים שלנו בתחתית סולם העדיפויות, מצטמצמות בשנים הראשונות לרילוקיישן לתפקיד ניהול הבית מתוך צורך להקל על ההתאקלמות של המשפחה".

   

  נשים שמעוניינות לחזור לעבוד מתקשות למצוא את מקומן בשוק התעסוקה מכיוון שהתעודות והניסיון התעסוקתי שצברו בארץ אינם רלוונטיים בארץ החדשה. הן מוצאות את עצמן מתחילות מאפס ללא מערכת הקשרים החברתיים והתעסוקתיים שיצרו בארץ, במציאות שבה מחקרים מצביעים על כך שכ- 74% ממוצאי העבודה עושים זאת דרך מערכת 'נטוורקינג'. בביוף מציינת שמערכת הציפיות מאימהות ברילוקיישן שונה מזו שבארץ. בעוד שבארץ מרבית האמהות שולחות את הילדים לצהרונים, הנשים כאן יותר מעורבות בחינוך הילדים. רבות מהן עושות הפסקה בקריירה ונשארות בבית לטובת גידולם. "אנחנו כישראליות מפנימות זאת, אך הקולות מהבית והזהות שהתפתחה בנו בארץ לאורך השנים, של אדם יוצר, תורם ואסרטיבי מהדהדים בנו כל הזמן ומכאן הדרך למשבר זהות היא קצרה".

   

  באמצעות הבלוג שהיא כותבת TheIsraeliMothersCoach ובעזרת אימונים אישיים, מבקשת בביוף לקחת את השינוי למקום של הזדמנות להתחלה חדשה. כמי שחוותה את אותו תהליך חיפוש עצמי על בשרה, כאשר בסופו של דבר עשתה תפנית חדה מתחום המחשבים לתחום האימון (קואצ'ינג), היא מסייעת לנשים למצוא את מה שמלהיב אותן ופורטת אותו למעשים יחד איתן תוך כדי מציאת האיזון המתאים לכל אישה.

   

  היא מדברת על מספר שלבים שעל האישה לעבור בדרך למציאת הייעוד שלה:

   

  השקיעי מחשבה וכתבי מה הם אותם עשרים הערכים (הדברים החשובים לך בחיים) ועשרים החזקות שלך, התייעצי עם אנשים הקרובים אלייך. "החשיבה על עשרים חזקות וערכים מאלצת אותנו להתמודד ולחשוב מעבר לחמישה הראשונים ,שבדרך כלל נשלפים באופן אוטומטי, זאת במטרה להבין מה חשוב לנו, נוגע לליבנו ומניע אותנו"

   

  צרי "קבוצת עידוד" של מספר דמויות הקרובות לליבך , אם מחייך האישים כגון אמא, חברה טובה ואם מתחום התעסוקה, כגון חבר לעבודה שפרגן והכיר את חזקותייך - איך הם לדעתך היו מגדירים אותך? חשבי על דמויות שמהן תוכלי לשאוב השראה בתחום המקצועי או מבחינת מסלול חיים (מנטור). קבוצת העידוד תלווה אותך לאורך הדרך ברגעים קשים ואיתה תוכלי להתייעץ באופן תאורטי ולשאוב חום ואהבה.

   

  הגדירי כיצד את יכולה לתרום לעולם, לגעת באנשים ולשנות אפילו רגע קטן בחייהם. זאת מתוך מטרה למצוא את החלום ואת הייעוד שלך.

   

  הגדירי מטרות ברורות, ברות ביצוע ומלהיבות בטווח של שבועיים בדרך לאותו חלום.

   

  אהבי ופרגני לעצמך!

   

  צורך חברתי והגשמה עצמית

  שתי נשים אשר הצליחו לשלב בין האהבות והיכולות שלהן וגם לענות על צורך חברתי הן ליאורה חובב ולימור גרץ, מסאני-וויל קליפורניה, שהקימו לפני כתשעה חודשים את "bookandsefer", מיזם של מכירת ספרות ומוזיקה בעברית באתר Ebay. בחנות המקוונת מצוי כיום מאגר של כ-800 ספרים משומשים, המסודרים לפי נושאים, והיא זוכה להצלחה ולהיענות רבה בקרב הקהל הישראלי והיהודי בארה"ב ובעולם.

   

  את הספרים הן אוספות מחברים שתורמים, 'גראז' סיילס', משלוחים מהארץ ועוד. כשהן נשאלות מהיכן עלה הרעיון לפתוח חנות של ספרים בעברית הן עונות שהכל התחיל מאהבת הקריאה: "ככל שהשנים עוברות, הגעגועים והצורך להתחבר לארץ הולך וגדל, רצינו לתת מענה לצורך שקיים פה לספרות עברית ואנחנו מרגישות תחושה של מעין שליחות, להביא את השפה העברית לכאן".

   

  חובב, אם לשלושה ילדים ועורכת דין, וגרץ, אם לשני ילדים, פסיכולוגית במקצועה, עבדו במהלך השנים בעבודות תובעניות וחיפשו עבודה שתוכל להעניק להן יותר זמן עם הילדים ושיוכלו לשאוב ממנה הנאה וסיפוק. בהקשר הזה הן ממליצות לפתוח עסק עם עוד חברה: "אנחנו נהנות מהעשייה יחד, מגבות זו את זו, וכל אחת באופן טבעי מביאה לעסק את נקודות החוזק שלה, למשל ליאורה יותר מתחברת לכתיבה וקריאת חוזים ולימור נוטה יותר לתחום השיווק" www.bookandsefer.com

   

  אותו רצון לגמישות ועצמאות תעסוקתית עמד לנגד עיניה של אורית הדס, אם לשלושה ילדים, מסאני וויל, קליפורניה, כשהחליטה להקים בשנת 2007 את "candymyheart" עיצוב אירועים עם ממתקים. הדס עבדה בארץ כמנהלת אדמיניסטרטיבית בחברה לייעוץ ארגוני, וחיפשה שינוי. העסק שכולל עיצוב מרכזי שולחן, בופה ממתקים, זרי כלה ועוד –זוכה לביקוש רב מצד לקוחות ישראלים ואמריקאים, זאת מפני שלדברי הדס "כאשר פותחים עסק במדינה אחרת חייבים להתפתח ולפנות לשוק המקומי".

   

  אורית הדס החליטה להקים את candymyheart, עיצוב אירועים עם ממתקים ()
  אורית הדס החליטה להקים את candymyheart, עיצוב אירועים עם ממתקים

   

  עוד היא מספרת כי ההתחלה לא הייתה קלה: היא נאלצה לשווק את העסק למנהלי אירועים, לבצע הזמנות מספקים, להכין את העיצובים ובנוסף להגיע לאירועים בכוחות עצמה אך מילת המפתח לטענתה היא סבלנות והתמדה. העסק החל לצבור תאוצה בזכות לקוחות מרוצים שהמליצו "מפה לאוזן" ובזכות עבודת השיווק האינטנסיבית של אורית שדאגה לעשות "מינגלינג" באירועים ולהיפגש עם אנשים מהתחום, באופן תדיר. למרות הקשיים, הדס מסכמת "אני מרגישה שאני מגשימה את עצמי: העיצוב הוא סוג של ריפוי בעיסוק בשבילי, כל פגישה עם לקוח, כולל החשיבה יחד וההתאמה של עיצוב האירוע אליו, היא חוויה בשבילי וכאשר הלקוח יוצא מרוצה זו תחושת סיפוק אדירה." www.CandyMyHeart.com

   

  דרך אחרת מעוררת השראה להגשמה עצמית בחרה תמר סופר גרי, אם לשני ילדים מלוס אלטוס שהקימה את "Carb DM" עמותה ללא מטרות רווח לסכרת סוג 1 (סכרת נעורים) המספקת להורים, ילדים ומבוגרים שחיים עם סכרת סוג 1, הזדמנויות להיפגש על מנת לקבל תמיכה וידע על ידי ארגון מפגשים למשפחות, הרצאות על ידי מומחים בתחום ועוד, ומשרתת יותר מ-150 משפחות ויחידים באזור המפרץ של סן פרנסיסקו. סופר גרי היא אם לשני ילדים, ובעלת תואר ראשון במדעי המדינה. בעקבות נסיון שצברה בסטנפורד במשרד לגיוס כספים החליטה בשנת 2011 להקים את העמותה. זאת לאחר שביתה, תיאה, אובחנה בסכרת סוג 1 "זוהי מחלה כרונית אשר דורשת טיפול 24 שעות יממה כולל בדיקת רמות סוכר בדם 8- 12 פעמים ביום ע"י דקירת אצבע, ספירת פחמימות, והזרקת אינסולין", מתוך הבנה שהקהילה של סכרת הנעורים זקוקה לארגון שקושר את כולם יחד למתן תמיכה וידע.

   

  לצורך ניהול העמותה, שהיא כיום מפעל חייה, היא עובדת הרבה בלילות ונעזרת בבעלה ובבייביסיטר. ישנם קשיים לאורך הדרך, אך כשאני רואה כיצד ילדים ומשפחות נקשרים זה לזה במפגשים ולומדים דברים חדשים –זה הכוח המניע שלי וכמובן שבתי היא ההשראה שלי לאורך כל הדרך". סופר גרי ממליצה לפנות לאנשים שיש להם ניסיון דומה –"הם ישמחו לעזור". היא עצמה הסתייעה בחברה, עורכת דין במקצועה, שטיפלה עבורה בטפסים וברישום של העמותה. תמר פועלת להביא את העמותה לתודעת הציבור ומגייסת כספים באמצעות האגודה הבינלאומית לסכרת נעורים, רופאים וחברות פארמה. www.carbdm.org

   

  נשים ישראליות רבות הסתגלו למציאות החדשה, הגדירו את צורכיהן מחדש, ובעקבות כך הקימו עסקים ומיזמים יצירתיים שדרכם הן מממשות את עצמן ותורמות לחברה.

   


  פורסם לראשונה 08/03/2012 18:44

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תמר ותיאה. החליטה להקים עמותה המסייעת לחולים ולמשפחתם בהתמודדות עם סוכרת הנעורים
  הילה בביוף. מאמנת אמהות ישראליות
  מומלצים