שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בעלי סירב להתגרש וחי בחו"ל עם אשה אחרת

  אחרי 25 שנות נישואים, עזב בעלה של רותי את הארץ והותיר אחריו חובות כבדים. כשהיא טסה אליו לבקש גט, היא סירב לתת לה והאשים אותה בהרס המשפחה

  עדות אישית

  שלום, קוראים לי רותי ולצערי הרב אני עגונה כבר שש שנים. החלטתי להיחשף ולזעוק לאותן נשים שאננות שחושבות ש'לי זה לא יקרה', שזה כן קורה. נישאתי מבחירה ואהבה לבחור נורמטיבי לחלוטין. יד ביד בנינו משפחה לתפארת. בעלי היה איש עסקים מאד מכובד, סוכן ביטוח מהבכירים בארץ, בעל אוהב ומפרגן, אבא טוב ואיש משפחה לתפארת.

     ואז, מאמצע שום מקום, באוגוסט 2006, לאחר חופשה באילת עם הבנות שלי, חזרתי הביתה ומצאתי מכתב שבו בעלי סיפר לי שהוא חי חיי שקר, ושהוא חייב כספים לכל מיני גורמים וביניהם גם לשוק האפור. הוא פשוט קם וברח מהארץ.

   

  אחרי 25 שנות נשואים מצאתי את עצמי עם ארבעה ילדים עזובים, המומים ופוחדים, מה שנקרא: 'מאיגרא רמה לבירא עמיקתא'. דבר בריחתו התפרסם בעיתון המקומי ופה התחיל הגיהינום שלי ושל הילדים שלי.

   

  את ביתי התחילו לפקוד כל מיני אנשים שונים ומשונים, וקיבלתי איומים בטלפון. מעקלים מההוצאה לפועל ניכו לי את הבית מכל מוצר חשמלי, אפילו את מכונת הכביסה שלי לקחו, למרות שהיו לי קטינים בבית.

   

  בעלי יצר איתנו קשר ואמר שהוא בארה"ב, שהוא מנסה להתארגן עם כספים, ושהוא אוהב אותי ואת הילדים. ביקשתי להתגרש כי אי אפשר לחיות בצורה כזאת, ולפחות כגרושה אסתדר עם החובות.

   

  הוא לא הסכים בשום פנים ואופן, ויתרה מזאת, הפכתי פתאום לאישה הזויה: "מה פתאום אני מבקשת גט? איך אני לא מתביישת?". הוא שלח לילדים מיילים והסיט אותם נגדי. הוא אמר להם שאם המשפחה שלנו תתפרק, זה יהיה אך ורק בגללי. ככה נשארתי תלויה בין שמים וארץ, שנתיים שמעתי רק הבטחות. כסף הוא לא שלח בטענה שאין לו וכשיהיה לו, הוא ישלח.

   

  ואז, באחד הערבים, קיבלתי טלפון ומישהי מעברו השני של הקו מספרת לי שהיא אשתו של בעלי, ושהיא בהריון. הבן אדם התגלה כשקרן פתולוגי, הוא חי חיים כפולים, אנחנו פה כבר על סף עוני, והוא מבלה וחי את חייו כאילו כלום לא קרה. אפילו פעם אחת לא הסתובב אחורה לראות מה הוא השאיר מאחור.

   

  בכל זאת, איתרתי אותו ונסעתי אליו לברר אם זה נכון, כי אני רוצה גט. עברתי שם התעללות שהשתיקה יפה לה, ופשוט קמתי וברחתי לארץ בלי גט. חזרתי, כמובן, לאשפוז עם התמוטטות עצבים. הילדים שלחו לו מייל שאני חולה, אבל הוא חזר ואמר שהוא התחיל חיים חדשים.

   

  אני רוצה שמישהו יקום ויצעק יחד איתי, איך זה יכול להיות שגבר ימשיך לחיות את חייו עם אישה אחרת בפומבי, ואשה שתעז לחשוב שהיא רוצה חיים - תחשב לאשה מורדת. עגונה זה לא סטטוס בשום ממסד ורשות. מישהו חייב להעביר את רוע הגזירה שנקראת 'עגונה'.

   

  כבר שש שנים אני והילדים שלי מסתובבים סביב הזנב שלנו, משלמים חובות ואני צועקת ואף אחד לא שומע. לכל הנשים שקוראות עכשיו את מילותיי, אחותי, גם כשאת ישנה, אל תעצמי עיניים. גם אני חשבתי שאני ישנה עם אוהב ובעצם ישנתי עם אויב.

   

  רותי מטופלת בארגון מבוי סתום, ארגון למען נשים מסורבות גט ועגונות.

   

   

   

  מה אומר החוק?

  לצערי הרב, סיפורה קורע הלב של רותי אינו חריג או בודד במערכה. אמנם הדין הדתי בארצנו, ממנו נובע מעמדה כעגונה, נראה כמנותק ומכיל דינים שנחקקו לפני אלפי שנים, אך עם זאת, תוכל לצמוח לה הישועה מהחוק האזרחי במדינה, שכן אין זה סביר שהחוטא יצא נשכר.

   

   

  באפשרותה של רותי לפעול במספר מישורים: בראש ובראשונה היא יכולה להגיש נגד בעלה תביעה נזיקית בבית המשפט לענייני משפחה, ובה לכלול את הנזקים המוכחים שנגרמו לה, הן הכספיים והן את הנזקים הנפשיים שנגרמו לה כתוצאה מהתנהלותו.

   

  גם ילדיה של רותי יכולים לתבוע את אביהם בתביעה נזיקית, שכן למרבה הצער, סביר שאף הם נפגעו כתוצאה מהיעלמותו הפתאומית ומכל הנלווה לכך.

   

  כמו כן, באפשרותה של רותי להקדים ולהגיש תביעה למזונות אשה ומזונות קטינים. גם אם נדמה שתביעה זו אינה אופרטיבית כעת, הרי שבעתיד היא תוכל לגבות ממנו את הכספים רטרואקטיבית, החל מיום הגשת התביעות למזונות, אם באמצעות המוסד לביטוח לאומי, ואם באמצעות לשכת ההוצאה לפועל. חשוב לזכור שחוב מזונות קודם ליתר החובות שצבר הבעל.

   

   

  במקביל, רותי זכאית לתבוע את בעלה בבית הדין הרבני, בתביעה לחיוב בגט וכתובה. במידה והיא מקבלת מבית הדין הרבני פסק דין חסר אפקטיביות, כלומר, נותרת מוגדרת כעגונה, או אז באפשרותה לעתור לבג"ץ בטיעון שלנוכח עבירת הביגמיה, על הוראותיה עובר בעלה, הכרעת בית הדין הרבני סוטה מהוראת החוק, ופוגעת בכללי הצדק הטבעי.

   

  רותי רשאית גם להגיש תלונה במשטרה אודות עבירת הביגמיה. כך תתחיל המשטרה בחקירה, במסגרתה יאספו ראיות כנגד בעלה, ובמידה ויצליחו לבסס די חומר מפליל, יוגש כנגד בעלה כתב אישום בגין עבירה זו. בדרך זו גורמים נוספים יוכלו לפעול באופן אגרסיבי יותר להשבתו ארצה, על מנת לעמוד למשפט, כאשר בד בבד, רותי תוכל לפעול נגדו בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני, וכך סיכוייה לקבל גט יהיו גבוהים בהרבה.

   

  לכל העדכונים, כנסו לעמוד הפייסבוק של ערוץ יחסים

   

  עו"ד עינבר לב היא עורכת דין ומומחית בדיני משפחה וגירושים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עו"ד עינבר לב
  צילום: ברוך בן יצחק
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים