שתף קטע נבחר

דיון בכנסת על כדורים פסיכיאטריים ב"אח הגדול"

"ידיעות אחרונות" חשף כי מועמדים קיבלו טיפול פסיכיאטרי שכלל כדורים והנחיות מטעם הרופא ששכרה ההפקה. יו"ר ועדת החינוך יכנס דיון מיוחד: "משתתף בריאליטי לא אמור לחשוש שייצא משם עם נזק פיזי או נפשי"

סערת האח הגדול מגיעה לכנסת: בעקבות חשיפת עדויות של שישה מתמודדים בתוכנית הריאליטי ב"ידיעות אחרונות", על כך שקיבלו כדורים פסיכיאטריים מטעם ההפקה, הודיע יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) שיכנס את הוועדה לדיון דחוף בממצאי התחקיר.

 

העיתונאי רז שכניק חשף כי בחלק מהמקרים החל הטיפול התרופתי עוד לפני שהמתמודדים נכנסו לבית "האח הגדול", והשתתפותם בתוכנית הותנתה בהסכמתם לטיפול זה. במקרים אחרים, במהלך השהות בבית, זומנו המתמודדים לחדר האח הגדול, שם המתין להם הפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ', שנשכר על ידי ההפקה, ושכנע אותם לקחת כדורים, בהם כאלה המשמשים לטיפול בחולי סכיזופרניה.

 

"תוכנית ריאליטי זה לא בית חולים פסיכיאטרי" ()
"תוכנית ריאליטי זה לא בית חולים פסיכיאטרי"

 

במקרים רבים לא הוסבר מהן תופעות הלוואי של התרופות שנדרשו לקחת, אלא נאמר להם שזה ירגיע, ישפר את כוחותיהם, יסייע להם לישון וכדומה. רובם מספרים על תופעות לוואי דומות כמו סיוטים בלילה, בלבול, בכי ועייפות מוגברת. יותר מכך, לפי העדויות, ד"ר רבינוביץ' לא עצר במתן טיפול תרופתי אלא אף הנחה את המתמודדים איך להתנהג בבית, כולל הוראות מפורשות למהלכים מול מתמודדים אחרים ומול המצלמה בחדר "האח הגדול".

 

"אנשים סימסו במיליוני שקלים למועמדים מהונדסים", אמר סער שיינפיין, שהגיע לגמר העונה השנייה, ל"7 לילות".

 

"כשאדם משתתף בריאליטי הוא לא אמור לחשוש שייצא משם עם נזק פיזי או נפשי", אמר מילר ל"ידיעות אחרונות". "לעומת זאת, אדם שנכנס לתוכנית ללא בעיות מיוחדות ולפתע מוצא עצמו עם טיפול פסיכיאטרי ותרופתי עלול להיקלע לנזק בלתי הפיך. תוכנית ריאליטי זה לא בית חולים פסיכיאטרי שאנשים מגיעים אליו כדי לעבור טיפול נפשי. זה לא הגוף המוסמך לתת מענה לעניינים האישיים של כל אחד ואחד. אם למישהו יש בעיה שיילך לקבל טיפול שמתאים לו".

 

זכיינית ערוץ 2 "קשת", הפקת התוכנית וד"ר רבינוביץ' מכחישים את הטענות. מ"קשת" ומהפקת "האח הגדול" נמסר בתגובה: "הטענות חסרות שחר. הפקת 'האח הגדול', מתוך מקצועיות ואחריות לרווחתם ולשלומם של המשתתפים בתוכנית, מעמידה לרשות הדיירים ליווי רפואי, במידת הצורך ובהסכמת הדיירים, בכל התחומים – לרבות בתחום הפסיכולוגי והפסיכיאטרי. ד"ר רבינוביץ',

 פסיכיאטר בעל מוניטין וניסיון רב, דרש וקיבל אוטונומיה מקצועית מלאה והיה הסמכות המקצועית הבלעדית לעניין מצבם הנפשי של הדיירים. שיינפיין מנסה כעת להתפרסם באמצעות הפרחת טענות משוללות כל יסוד".

 

ד"ר אילן רבינוביץ' מסר בתגובה: "הטענות שקריות ומופרכות. מטרת שיינפיין היא הפעלת אמצעי סחיטה ואיומים לשם התעשרות. מתן הטיפול לשיינפיין נעשה תוך מתן אוטונומיה מלאה לעריכת הטיפול המקצועי ביותר, תוך שמירת סודיות מלאה של תוכנו. נוכח הבעיות האישיות הקשות של שיינפיין, סברתי כי טובתו הרפואית היא השארתו בבית 'האח הגדול'".

 

הכתבה המלאה תתפרסם מחר במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סער שיינפיין. "אנשים סימסו במיליוני שקלים למועמדים מהונדסים"
צילום: רונן אקרמן
ח"כ אלכס מילר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים