שתף קטע נבחר

צילום: AP

חמינאי מברך את אובמה על דבריו נגד תקיפה

המנהיג הרוחני של איראן בירך את נשיא ארה"ב, שהביע תמיכה בפתרון דיפלומטי לסוגיית הגרעין. עם זאת, הוסיף חמינאי: "הוא טועה במחשבתו שהעיצומים יגרמו לבידודנו". 6 המעצמות קראו לאיראן לאפשר לפקחים לבקר בבסיס החשוד בפרצ'ין באופן מיידי

מנהיגה הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, בירך היום (ה') על קריאתו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, להימנע לפי שעה מעימות צבאי עם הרפובליקה האיסלאמית ולנסות לפתור את הסכסוך סביב תוכנית הגרעין האיראנית באמצעים דיפלומטיים. מדובר בהתבטאות נדירה של המנהיג האיראני העליון שמביע טון חיובי כלפי מנהיג "השטן הגדול".

 

המאבק בגרעין האיראני - הכותרות האחרונות:

 

למרות ההתייחסות החיובית חמינאי תקף את אובמה על כוונתו להמשיך בעיצומים נגד ארצו, "אלה דברים טובים המסירים את האשלייה (שאפשר לעצור את איראן, ד.כ), אך נשיא ארה"ב אמר בהמשך שאנחנו רוצים לבודד את העם האיראני באמצעות עיצומים, והחלק הזה של דבריו מראה על המשך האשלייה בנושא".

 

הדיבור על בידוד העם האיראני מראה על המשך האשלייה. חמינאי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הדיבור על בידוד העם האיראני מראה על המשך האשלייה. חמינאי(צילום: רויטרס)

 

לדבריו, "המשך האשלייה הזאת בקרב ההנהגה האמריקנית יפגע בהם ויגרום לקריסתם, בגלל שהאויבים, במיוחד אמריקה, החלו להטיל עיצומים על איראן לפני 33 שנה, אותם החריפו במיוחד בשנה האחרונה מתוך כוונה ליצור חיץ בין העם למשטר האיסלאמי, אבל כולם הראו ביום הבחירות שהם נותנים את קולם למשטר וחיבתם נתונה לו".

 

אובמה אמר שלשום במסיבת עיתונאים כי ארצות הברית תשלם מחיר יקר על תקיפה מוקדמת מדי נגד טהרן. "כרגע אני מאמין שיש לנו חלון הזדמנויות לפתור את הסכסוך עם איראן באופן דיפלומטי. זו לא רק עמדתי אלא עמדת גורמי הביטחון בממשל ועמדת ראשי המודיעין הישראלי. נמשיך להפעיל לחץ תוך שאנחנו משאירים חלון לאיראנים לדבר", אמר אובמה.

 

חמינאי אמר את הדברים בפגישה עם בכירי אנשי הדת באיראן, שבה הודה לאזרחי איראן על השתתפותם בבחירות.

ממשרד הפנים האיראני נמסר כי אחוז ההצבעה הסופי עמד על 64.2%, כ-10 אחוזים יותר מהבחירות הקודמות, דבר המעיד מבחינת שלטון האייתוללות על הלגיטימציה הרבה לה הוא זוכה מהעם.

 

מפקד כוחות היבשה: "אנו מוכנים לכל אפשרות" (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מפקד כוחות היבשה: "אנו מוכנים לכל אפשרות"(צילום: MCT)
 

בבחירות שנערכו השבוע באיראן זכו נאמניו של חמינאי בניצחון מוחץ על פני תומכיו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. לפי התוצאות שהתפרסמו, זכו אנשיו בכ-75% מהמושבים בפרלמנט האיראני, המג'לס. באופן חריג, עברו  חמישה ימים בטרם יצא חמינאי בתודה לעם. בעבר לקח לו יום אחד לעשות כן - מה שעשוי להעיד על המצוקה שבה הוא שרוי גם כלפי פנים.

 

לפני כשבוע הביע חמינאי, האיש החזק באיראן, התנגדות פומבית לפיתוח נשק גרעיני. עם זאת, הוא הדגיש כי ארצו תמשיך בפיתוח פרויקט האטום שלה למרות העיצומים הבינלאומיים שהוטלו עליה. "אנחנו רוצים לשבור את העליונות של המעצמות הגדולות שמבוססת על נשק גרעיני ובחסדו של האל, העם האיראני יצליח בכך", אמר חמינאי במהלך פגישה שערך עם מדעני גרעין.

 

המנהיג העליון עלי חמינאי מצביע בבחירות. ניצחון גדול לאנשיו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
המנהיג העליון עלי חמינאי מצביע בבחירות. ניצחון גדול לאנשיו(צילום: MCT)

 

במקביל, אמר אתמול מפקד כוחות היבשה של צבא איראן, גנרל אחמד רזא פורדסטן, לרשת הטלוויזיה האיראנית באנגלית Press TV, כי הכוחות המזוינים מוכנים לחלוטין לכל מבצע צבאי. לדבריו, הצבא מוכן גם אובמה יכריז שאין אפשרות צבאית נגד הרפובליקה האיסאלמית.

 

"תמונות הלוויין מחזקות את טענות ישראל"

אולם, למרות הרטוריקה המפויסת מצד וושינגטון, הקהילה הבינלאומית ממשיכה לדרוש מהאיראנים שיאפשרו גישה למתקני הגרעין שלה, ובייחוד לאתר הפרצ'ין, שם על פי החשד נערכו ניסויים הקשורים לבניית נשק גרעיני. אמש התפרסם כי האיראנים ניסו "לנקות" את האתר משרידים רדיואקטיביים בטרם יבקרו שם הפקחים.

 

הבסיס פרצ'ין, שם נטען שהאיראנים "ניקו" שרידים רדיואקטיביים ()
הבסיס פרצ'ין, שם נטען שהאיראנים "ניקו" שרידים רדיואקטיביים

 

בכיר ישראלי אמר כי התמונות מוכיחות את טענות ישראל כי טהרן מפתחת פצצה גרעינית. "הן מחזקות את מה שישראל טוענת לארך כל הדרך. תוכנית הגרעין האיראנית אינה למטרות שלום", אמר הגורם.

 

שש המעצמות, חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה, אמרו בהודעה משותפת כי על איראן לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר בפרצ'ין. בהודעה הביעו המעצמאות "צער" על כך שאיראן האיצה את העשרת האורניום.

 

המשטר האיראני סירב לאפשר לפקחי סבא"א שביקרו במדינה בחודש שעבר לסייר במתקן הנמצא ליד טהרן. שלשום התירו האיראנים לפקחים לבקר במקום, אולם רק לאחר שדווח שבמקום "נעשות פעולות המחייבות פיקוח מיידי" - ככל הנראה רמיזה לניסיונות הסתרת הראיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בירך את אובמה. חמינאי
צילום: רויטרס
מעדיף בינתיים לא לתקוף. אובמה
צילום: AFP
מומלצים