שתף קטע נבחר

מחסלים גם במחיר מתקפת רקטות

כדי למנוע "עופרת יצוקה 2", הארגונים מנסים להוציא פיגועים וחטיפות בישראל דרך סיני הכאוטית. בצה"ל למדו את הלקח אחרי מתקפת הטרור בקיץ: אם יש מידע - מחסלים את היוזמים בעזה. גם סבב הסלמה נוסף וירי על ערי הדרום נלקחו בחשבון

הסיכול הממוקד בעזה נועד למנוע או לפחות לשבש פיגוע שההכנות לו כבר החלו להתבצע בסיני. זוהיר אל-קייסי שחוסל הוא ראש הזרוע הפוליטית של ארגון ועדות ההתנגדות העממית, והוא אישית ניהל ותכנן פיגוע מורכב שהארגון התכוון להוציא לפועל דרך סיני, בסמוך לגבול ישראל. לפי המידע מדובר בפיגוע מורכב שכנראה עמד לכלול חדירה לתוך שטח ישראל במספר מקומות, הנחת מטענים ואולי אפילו חטיפה.

 

ארגון ועדות ההתנגדות העממית, כמו גם ארגונים עזתיים אחרים, ובראשם חמאס והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, מנצלים את אובדן השליטה והמשילות של השלטון המצרי בחצי האי סיני ואת נכונותם של בדואים לבצע פיגועים ממניעים דתיים אידאולוגיים או תמורת כסף. כך הם גם מנסים למנוע תגובה בהיקף גדול של צה"ל ברצועת עזה בנוסח עופרת יצוקה. הארגונים יודעים שצה"ל מכין מבצע כזה, ולכן עם מעדיפים שלא להתגרות ישירות מהרצועה.

 

רכבו של קייסי שהופצץ. יזם פיגוע גדול בקרוב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רכבו של קייסי שהופצץ. יזם פיגוע גדול בקרוב(צילום: EPA)

 

פעולה מסיני מעניקה לארגוני הטרור יתרון נוסף - הם מעריכים שצה"ל לא ייכנס לשם כדי לסכל את הפיגוע, כפי שהוא עושה לעתים באזור הגדר בעזה. קרבה למוצבים מצריים בגבול גורמת לשיטתם לכך שישראל תהסס להפעיל את מלוא עוצמת האש שנהוגה בקו התפר עם עזה. זאת כדי שלא להסתבך עם הממשל והרחוב במצרים, שמקפידים מאוד על ריבונותם וכבודם בסיני, למרות שמזמן איבדו את המשילות שם.

 

לא בטוח שחיסול מונע פיגוע

אל-קייסי היה מיוזמי הפיגוע. ההחלטה לירות עליו היא חלק מהמדיניות של צה"ל לפגוע במובילי ומתכנני פיגועים היוצאים מסיני, גם כאשר הם נמצאים ברצועת עזה. המטרה היא שיבוש ואולי אף מניעה של פעולת הטרור,

אך יש לזכור שאין שום בטחון שהסיכול הממוקד של המחבל שפיקד על המבצע יביא לסיכולו.

 

הרקע למדיניות הזו של פיקוד הדרום הוא האירועים שקדמו למתקפת הטרור באוגוסט, שבה נהרגו שמונה ישראלים באזור עין-נטפים. גם אז היה לשב"כ מידע מודיעיני על תכנוני ראשי ועדות ההתנגדות העממית אולם הוחלט שלא לפגוע בראשי הארגון שהכווינו את הפיגוע, ובדיעבד התברר שזו הייתה שגיאה. היה לפחות סיכוי שפגיעה כזאת תמנע את הפעולה הרצחנית.

 

הגדר החדשה בגבול מצרים. לא לכל האורך (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הגדר החדשה בגבול מצרים. לא לכל האורך(צילום: הרצל יוסף)

 

ועדות ההתנגדות היה אחד מארבעת הארגונים הפלסטיניים שיזמו וביצעו את חטיפת גלעד שליט. זהו ארגון בעל גוון מוסלמי רדיקלי, שאנשיו באים משורות הפתח ומשורות החמאס, אחרי שהתאכזבו מהאיפוק שגילו ארגוני האם שלהם.

חמאס אינו מעוניין בהתלקחות שעלולה לגרור את צה"ל למבצע גדול ברצועה ולסכן את שלטונו, וינסה לפעול מאחורי הקלעים כדי למתן את תגובת ה"ועדות" שכבר החלה.

 

עם זאת, צריך לזכור כי לוועדות ההתנגדות העממית יש רקטות ארוכות טווח שמגיעות לפאתי גוש דן, ובוודאי לאזור קריית גת, באר שבע ויבנה. ייתכן מאוד שאנחנו עומדים בפני סבב נוסף של הסלמה. צריך גם להניח שבצה"ל הביאו עובדה זו בחשבון כשניתנה ההוראה לחיסול, ולכן יש להניח שסוללות "כיפת ברזל" המבצעיות יהיו במקום כדי להגן על היישובים מרובי האוכלוסייה המצויים בקשת הטווחים של האש תלולת המסלול מהרצועה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המזכ"ל המחוסל, זוהיר אל-קייסי
צילום: AP
מונעים את דרך העיקוף של הטרור
צילום: EPA
מומלצים