שתף קטע נבחר

הראש של הוועדות נפל בפעם השלישית

שלושה מזכ"לים היו לוועדות ההתנגדות העממית, שלושתם חוסלו על-ידי צה"ל. זוהיר אל-קייסי נכנס לתפקיד רק באוגוסט והבטיח: "נשתקם ונביס את ישראל", אבל עכשיו גם הוא בדרך לקבר. אל תתפלאו אם על המנהיג הבא לא תשמעו מילה

מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית, זוהיר אל-קייסי, שחוסל היום (ו') ברצועת עזה, נכנס לתפקידו בחודש ספטמבר, זמן קצר אחרי שישראל התנקשה במזכ"ל הקודם של הארגון, כמאל אל-נירב (אבו עווד). אבו עווד חוסל באותו יום שבו בוצע הפיגוע בכביש 12 ליד אילת בחודש אוגוסט.

 

הסלמה בדרום - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

קייסי היה חבר בכיר בארגון מיום הקמתו בשנת 2000. הוא היה אדוק בזיקתו לדת האיסלאם, ופירש אותה באופן קיצוני. רק כמה ימים לפני שחוסל כתב קייסי: "האיסלאם הוא הפתרון. האיסלאם הוא דת שלא תתקיים אלא בג'יהאד בדרכו של אללה. אללה לא ישנה את מצבו של העם, עד אשר בני העם ישנו את מצבם בעצמם".

 

זוהיר קייסי כיהן בתפקידי מפתח בארגון כשזה זה ביצע פיגועים ומבצעים מורכבים שהסבו אבדות כבדות לישראל. כך היה בעת מבצע חטיפתו של גלעד שליט שבו השתתפו גם ועדות ההתנגדות העממית, וכך היה בפיגוע בכביש 12 בחודש אוגוסט, שגבה את חייהם של שמונה ישראלים.

 

רמז לפעילות הטרור הענפה שבה היה מעורב קייסי בתקופה האחרונה ניתן היה לקבל בינואר, כשפיצוץ עז אירע בביתו בעיר רפיח, וגבה את חייו של פעיל בארגון. ההשערה הרווחת היא שהפיצוץ נגרם בשל "תאונת עבודה", כשכמה פעילים בארגון הרכיבו מטעני נפץ בביתו של המזכ"ל.

 

פינוי הגופות אחרי החיסול, אחר הצהריים (צילום: AP) (צילום: AP)
פינוי הגופות אחרי החיסול, אחר הצהריים(צילום: AP)

 

מיד עם כניסתו לתפקיד כתב קייסי איגרת לאנשי ארגונו, ובה הדגיש את הצורך בדבקות בהתנגדות עד אשר תובס ישראל. הוא הבטיח כי הזרוע הצבאית שספגה מכה קשה מישראל אחרי חיסול הנהגתה, תשוב לכוחה. אבל קייסי הפך למזכ"ל השלישי של ועדות ההתנגדות העממית שמחוסל ע"י צה"ל. לפניו חוסלו מייסד הארגון ג'מאל אבו סמהאדנה בתקיפה אווירית בשנת 2006, וכמאל אל-נירב כאמור באוגוסט שעבר, יחד עם כל צמרת הזרוע הצבאית של הארגון.

 

החיסולים של ראשי ועדות ההתנגדות בזה אחר זה מזכירים את שאירע לחמאס בעשור הקודם, אז חוסלו בזה אחר זה, בהפרש של כמה שבועות, מייסד הארגון, שייח אחמד יאסין, ובכיר חמאס שמונה למנהיג במקומו - עבד אל-עזיז רנתיסי. עדיין לא ברור מי יירש את אל-קייסי בראשות "הוועדות", אבל ייתכן שאנשי הארגון יעשו מה שעשו בחמאס בעקבות שני החיסולים הרצופים - יימנעו מהכרזה ברורה על היורש או לפחות ישמרו בערפל, ולו לזמן מה, את זהותו של המזכ"ל הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זוהיר אל-קייסי. "האיסלאם הוא הפתרון"
צילום: AP
תושבים בעזה בהלם אחרי החיסול
צילום: רויטרס
המכונית המפויחת
צילום: EPA
מומלצים