שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תחתונים צמודים פוגעים בזרע? 11 מיתוסים - והאמת

  אמרו שהוא טוב לעור הפנים, טענו שפירות משביחים את טעמו והזהירו שתחתונים צמודים מדי יפגעו בו - על הזרע הגברי יש הרבה מיתוסים, וב"זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות" מגלים מה נכון

  מכאבי ביצים ועד השפעות הסלולרי על הפוריות - נוזל הזרע הגברי היווה מאז ומעולם קרקע פורייה להיווצרות מיתוסים ואמונות.

   

  ד"ר רונן רוב, סגן מנהל המחלקה האורולוגית ומנהל המרפאה לבריאות מינית בבית החולים הלל יפה, וד"ר גבריאל פרג'י, מנהל מרפאת הפוריות ובכיר במחלקה האורולוגית בבית החולים, עזרו לנו לעשות קצת סדר בענייני הזרע. לא עניין של מה בכך, כשמדובר ב‭150-70-‬ מיליון זרעונים הנוצרים מדי יום באשכי הגבר. 

   

  קראו עוד על הזרע הגברי:

   

  לכל אחד מהמיליונים האלה לוקח, אגב, כ‭73-‬ ימים להבשיל. אבל כשהוא מבשיל - מהירות התנועה שלו בזמן שפיכה מרשימה: ‭45-18‬ קמ"ש.

   

  אז מה מיתוס ומה אמת? הנה כל מה שצריך לדעת על הנוזל החיוני הזה:

   

  ‭.1‬ לבישת תחתונים צמודים פוגעת בספירת הזרע ובפריון

  המציאות: ייתכן. לא קיימת הוכחה מדעית חד-משמעית בעניין זה. עבודה שפורסמה בעיתון המדע "נדרולוגיה"ב‭2007-‬ הראתה שפעולות כמו ישיבה ממושכת, לבישת תחתונים צמודים והליכה לסאונה אמנם מעלות את טמפרטורת שק האשכים, אך עם זאת, אין עדות חד-משמעית לכך שהדברים הללו פוגעים באיכות הזרע.

   

  עבודה זו מצטרפת לעבודה ותיקה יותר, שפורסמה כבר ב‭1998-‬ במגזין ‭,'The Journal of Urology'‬ ובמסגרתה נבדקו שתי קבוצות גברים - האחת לבשה תחתונים צמודים והאחרת תחתוני בוקסר.

   

  גם אז לא נמצא הבדל סטטיסטי מובהק בפרמטרים של הזרע ובטמפרטורת שק האשכים בין שתי הקבוצות.

   

  כעיקרון, קירוב של האשכים לגוף גורם לחימומם ועלול לפגום בזרע. לגבר שאצלו ייצור הזרע תקין - אין מניעה מלבישת תחתונים צמודים, אך כדאי לגוון לפעמים עם תחתוני בוקסר. לעומת זאת, גברים שיש להם בעיית פריון - מומלץ שיעברו לתחתונים רחבים.

   

  ‭.2‬ עישון יכול לפגוע באיכות הזרע

  המציאות: נכון. ב‭2008-‬ גילו חוקרים מאירופה כי לעישון יש השפעה שלילית על ייצור הזרע, והוא גורם להרס חומצות גרעין בזרע ולחמצון יתר. לזרע של גברים מעשנים יש יכולת הפריה מופחתת, ולעוברים שלהם יש סיכויי השתרשות נמוכים יותר.

   

  כמו כן, חשיפת העובר לעישון של האם תוביל לפגיעה בייצור הזרע שלו בעתיד, כגבר בוגר.

   

  ‭.3‬ ישנם סוגי מזונות שעלולים לפגוע באיכות הזרע

  המציאות: לא נכון. עד היום לא נמצאו עבודות מחקריות שיבססו טענה זו. לדוגמה: המיתוס ששורש הג'ינסנג מחזק את כוח הגברא לא אושש מעולם באופן מדעי, לפחות לא ברפואה המערבית.

   

  ‭.4‬ שטיפה של אזור הנרתיק אחרי סקס; או קיום יחסי מין בתוך מים, בריכה או ים - מונעים הריון

  המציאות: לא נכון. גם אם הנרתיק נשטף לאחר קיום יחסי מין, עדיין יכול להיות שזרעונים זריזים כבר חדרו לצוואר הרחם.

   

  ‭.5‬ נוזל הזרע טוב לעור הפנים

  המציאות: לא נכון. בנוזל הזרע יש אמנם חומרים חשובים כמו אבץ, חלבון ואנזימים שונים, אבל תפקידם של אלה הוא לעזור להתפתחות התקינה של הזרע ולסייע בתנועתיות שלו. הכמויות שלהם בנוזל הזרע מינימליות ביותר, ואין שם כמות מספקת לסייע לעור הפנים.

   

  למעשה, דווקא ההפך הוא הנכון: ישנם מצבים שבהם נוזל הזרע ייצור תגובה אלרגית בעור הפנים בשל הרכב זה.

   

  לזרע של גברים מעשנים יש יכולת הפריה מופחתת (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
  לזרע של גברים מעשנים יש יכולת הפריה מופחתת(צילום: shutterstock )

   

  ‭.6‬ טעם הזרע מושפע מהתזונה

  המציאות: אולי. אין הוכחות מדעיות לכך. הזרמה של הגבר מורכבת מתאי זרע ומנוזל הזרע. תאי הזרע נוצרים בתוך האשך, ואילו נוזל הזרע מגיע ברובו מבלוטת הערמונית. נוזל הזרע מכיל בין היתר אנזימים ומינרלים שנותנים לזרע את טעמו. מכאן שהיחס בין המינרלים לנוזל הוא אשר יקבע את טעמו, ולכן גם יש ההבדל בטעם מגבר לגבר.

   

  יש לציין כי נוכחות חיידקים בזרע עלולה גם היא לשנות את הרכבו, ולכן גם את טעמו. נוכחות זו נגרמת כתוצאה מדלקת של בלוטת הערמונית או כתוצאה מהידבקות במחלת מין. עם זאת, אין עבודה מדעית מבוקרת שבדקה את נושא הטעם לעומקו.

   

  ‭.7‬ לנוזל הזרע ערך קלורי גבוה

  המציאות: לא נכון. הערך הקלורי המדויק של נוזל הזרע אינו ידוע, אך כיוון שמדובר בנוזל המורכב מאנזימים, ממינרלים ומחלבונים, הערך המשוער הוא של קלוריות בודדות בלבד (מספר חד-ספרתי).

   

  8. איכות הזרע יורדת עם הגיל

  המציאות: נכון. גברים יכולים להביא ילדים לעולם גם בגילים מבוגרים (לדוגמה צ'רלי צ'פלין, שהוליד ילד כשהיה בן ‭,(73‬ אך למרות זאת כדאי לדעת שמגיל 35 חלה אצלם ירידה חדה בפוריות ובאיכות הזרע.

   

  ‭.9‬ אם לא מגיעים לפורקן מיני במשך תקופה ארוכה, שק האשכים עלול לגדול

  המציאות: לא נכון. כפי שיש מנגנון טבעי של ייצור זרע, כך גם קיים מנגנון טבעי של הרס שלו. לכן לא קיים מצב של הצטברות זרע או נוזל זרע בשק האשכים עד כדי "התפוצצות".

   

  10. נוזל הזרע מסייע לזירוז לידה

  המציאות: אולי. בנוזל הזרע ישנם פרוסטגלנדינים, שהם חומרים ממשפחת ההורמונים שעשויים לגרום להתכווצויות של הרחם. עם זאת, כמותם מזערית, ולכן לא אמורה להיות לכך השפעה ממשית על זירוז הלידה.

   

  לא נעשו עבודות מדעיות שיוכלו לתמוך או לשלול את הסברה הזאת.

   

  ‭.11‬ שימוש תכוף בטלפון סלולרי עשוי לפגוע באיכות הזרע ובפוריות

  המציאות: נכון. מחקר שפורסם במגזין פוריות בשם ‭'Fertility and Sterility'‬ באוקטובר 2009 בדק את אפקט השפעת גלי הרדיו האלקטרומגנטיים הנפלטים מהטלפון הסלולרי על איכות הזרע.

   

  החוקרים הוכיחו שבקרב קבוצה שעשתה שימוש קבוע בטלפון הנייד ישנה ירידה משמעותית בתנועתיות הזרע, בחיוניותו וביכולתו לזהות את הביצית ולהתחבר אליה.

   

  כמו כן הוכח כי ישנה פגיעה במשך החיות של הזרע וביכולת החמצון שלו. אחת ממסקנות המחקר הייתה שאנשים שנשאו טלפון סלולרי על גופם, במיוחד אם מיקמו אותו בכיסים או בחגורות - סבלו יותר מירידה בתנועתיות הזרע, בחיוניות שלו ובשלמות הדי-אן-איי של הזרעונים.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לא קיים מצב של הצטברות זרע או נוזל זרע בשק האשכים עד כדי "התפוצצות"
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים