שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  4.25 מיליארד ש' אשראי לעסקים קטנים ובינוניים

  בנק הפועלים, מזרחי-טפחות, מרכנתיל ואוצר החייל, זכו במכרז להענקת אשראי לעסקים קטנים ובינוניים שפרסם האוצר. סך האשראי יגדל ב-40% ויעמוד על 4.25 מיליארד שקל

  אגף החשב הכללי במשרד האוצר והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת, בחרו את ארבעת הבנקים הזוכים במכרז להעמדת הלוואות בקרן לעסקים קטנים ובינוניים.

   

   

  בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות, הגיעו יחדיו למקום הראשון במכרז ויוכלו להעמיד כל אחד אשראי של עד 1.4 מיליארד שקל לעסקים. בנק מרכנתיל דיסקונט הגיע למקום השלישי ובנק אוצר החייל למקום הרביעי. באוצר מציינים כי כל הקבוצות הבנקאיות התחרו במכרז.

   

  גידול של 40% בהיקף האשראי

  במכרז התחרו הבנקים על השיעור בו תמונף ערבות המדינה לאשראי לעסקים, כלומר, כמה אשראי הבנק יעמיד תמורת קבלת כל שקל של ערבות שתתקבל מהמדינה. הצעות הבנקים התקבלו בשביעות רצון רבה באוצר, כאשר חלק מהבנקים שיפרו עד פי 2 את שיעור המינוף הקיים כיום בקרנות בערבות מדינה.

   

  באוצר מדגישים כי לזוכים במקום השלישי והרביעי יש אפשרות לשפר את הצעתם לאחוז מינוף טוב יותר ובכך לקבל סכום נוסף של ערבות מדינה.

   

  לאור התוצאות, גדל משמעותית היקף האשראי אשר הקרן החדשה תוכל להעמיד, מדובר בגידול של כ- 40% מההיקף האשראי בקרנות הקודמות, מסכום של 3 מיליארד שקל עד לסכום של 4.25 מיליארד שקל. כמו כן, גדל מספר הבנקים המשתתפים בקרן, תוצאות אשר צפויות לשפר את פריסת הקרן ולשפר את הנגישות של הבנקים לעסקים.

   

  החל מה-11 באפריל, יוכלו עסקים קטנים ובינוניים להגיש בקשות להלוואות בערבות מדינה מהקרן החדשה אשר תפעל למשך ארבע שנים. זאת, באמצעות פניה ישירה לגופים המתאמים המפעילים את הקרן, חברת B.D.I.Coface וחברת תבור כלכלה ופיננסים, אשר בוחנים עבור המדינה את העסקים ומעניקים סיוע למבקשים במילוי הבקשות לקרן.

   

  יותר מ-7,000 הלוואות במשך 8 שנים

  הקרן לעסקים קטנים ובינוניים נועדה לאפשר לעסקים בעלי יכולת החזר שאינם מצליחים לגייס אשראי בנקאי, לעשות זאת בעזרת ערבות המדינה. ערבות המדינה משנה את פרופיל הסיכון שרואים הבנקים בעת מתן ההלוואה, ובכך מתמרצת אותם להעמיד אשראי לאותם עסקים.

   

  במסגרת הקרן, מתחייבת המדינה לספק ערבות בשיעור של 70% לכל הלוואה ולסבסד לבנק את עלות בדיקת העסקים בעזרת חברות פרטיות.

   

  מאז תחילת פעילותן של הקרנות, העניקה הקרן לעסקים קטנים הלוואות לכ- 6,500 עסקים בסכום כולל של כ-2 מיליארד שקל במשך שמונה שנים, והקרן לעסקים בינוניים העניקה הלוואות לכ- 650 עסקים בסכום כולל של כ-2 מיליארד שקל במשך 3 שנים.

   

  לאור תוצאות המכרז החדש, המדינה מצפה לגידול משמעותי בהיקף האשראי שיועמד במסגרת הקרן. לדברי האוצר, מדובר בצעד משמעותי בסיוע המדינה למתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים, כאשר ההלוואות אותן מציעה הקרן עתידות לשרת אלפי עסקים בשנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אשראי ל-7,000 עסקים ב-8 שנים
  צילום: jupiter
  מומלצים