שתף קטע נבחר

גראד פגע ברכב באשדוד: "אנשים רצו לכל עבר"

פגיעת הרקטה במכונית הייתה יכולה להסתיים בתוצאות קשות בהרבה. "חיפשנו איפה להתחבא, ולא היה. הטיל נפל בין הבניינים, ממש לידינו", סיפר עד ראייה. "הרכב חורר באופן נוראי, חנויות נפגעו וכבל חשמל נקרע. המחזה המפחיד שראיתי"

שני בני אדם נפגעו מרסיסים, אחד לקה בליבו ושבעה נוספים לקו בחרדה - אבל פגיעת הגראד ברכב באשדוד הייתה יכולה להסתיים עם תוצאות קשות בהרבה. מיגל מור, עובר אורח, סיפר על רגעי החרדה היום (ב') בצהריים: "אני וחברי רצינו למצוא מקום להיכנס אליו, אבל לא ממש היה. ואז, כשאנחנו לא יודעים מה לעשות ואין לנו לאן להיכנס, ראינו את הטיל ממש באוויר ונופל בין הבניינים. הוא ממש נפל לידינו".

 

הסלמה ביטחונית בדרום - דיווחים אחרונים ב-ynet:

פגיעה ישירה באשדוד: נזק ופצועים מרסיסים

אלמנת הרוג הגראד: "כל אזעקה - כמו התקף לב"

קסאם ליד גן ילדים: "המרפסת מחוררת מרסיסים"

 

"זה המחזה הכי מפחיד שראיתי". נזקי הגראד באשדוד, היום (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
"זה המחזה הכי מפחיד שראיתי". נזקי הגראד באשדוד, היום(צילום: אבי רוקח)

 

אחת מנפגעי החרדה סיפרה בעודה מטופלת בבית החולים קפלן, כי שמעה את האזעקה כשהייתה בביתה ומיד נכנסה למרחב המוגן. "פתאום שמענו בום חזק וזכוכיות מתנפצות. יצאתי מהחדר המוגן, ירדתי קומה וראיתי אישה מעולפת שנפלה עליי. אחזתי בה וירדתי לקומה הראשונה להזעיק עזרה.

 

"כל המרפסת הייתה זכוכיות, ראיתי את האוטו שלי עטוף ברסיסים", היא המשיכה, "האזור נחסם ואז נשמעה עוד אזעקה וכולם רצו לממ"ד שלי, כל מי שהיה בחוץ. הייתה היסטריה, הרגשתי לא טוב ונכנסתי ללחץ. עכשיו אני יותר בסדר", הרגיעה.

 

גם מור העיד כי לאחר פגיעת הרקטה, "אנשים רצו לכל עבר, היו כמה אנשים שהתעלפו שם. הייתה פגיעה במכוניות, אחד מכלי הרכב חורר לגמרי בצורה נוראית. גם כמה חנויות נפגעו. נקרע כבל חשמל. זה המחזה הכי מפחיד שראיתי". בעלת עסק באזור הוסיפה: "אנשים ממש רצו והתחבאו, כולם חיפשו איפה להתחבא".

 

"מפחיד, אין מילה אחרת לתאר את מה שקרה כאן" (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
"מפחיד, אין מילה אחרת לתאר את מה שקרה כאן"(צילום: אליעד לוי)

  

אשה נוספת סיפרה כי לקתה בחרדה אף שלא הייתה קרובה לאתר הנפילה. "נסעתי באוטו ברחבי העיר ופתאום שמעתי אזעקה. הרגשתי לחץ בחזה. נלחצתי מאוד, זו פעם ראשונה שזה קורה לי. אז לקחו אותי פה למיון ואני מתאוששת".

 

ברנרד קירצוק, תושב אשדוד בן 82 שגר בסמוך למקום הנפילה, אמר כי "אני ואשתי נחנו, כשנשמעה האזעקה. ניסינו לרוץ לחדר המדרגות, אבל נשמע פיצוץ עוד לפני שהגענו. חוץ מחלונות הבית שנשברו לא קרה שום דבר. אני רק מרחם על אלו שלא היו בבית שיגיעו ויראו את הבלגן".

 

שמעון סבג, שמתגורר מעל המרכז המסחרי שספג את פגיעת הגראד, סיפר כי "שמענו את האזעקה וירדנו במהירות למרחב המוגן. כל הבניין רעד והבנו שלא היה יירוט ויש פגיעה באזור. התחלתי לשמוע סירנות וראינו למטה התקהלות גדולה. היו שם כלי רכב הרוסים לגמרי, רסיסים עפו לכל עבר וגם הבניין עצמו נפגע".

 

סבג הוסיף כי "זה מפחיד, אנחנו מעדיפים שלא לחשוב מה היה קורה אם הרקטה הייתה פוגעת גבוה יותר בבניין. בכל מקרה אנחנו מוכנים לספוג אבל שיסיימו פעם אחת ולתמיד את הסיפור הזה ויגמרו עם המחבלים. אין לנו בעיה חודש, חודשיים, כמה שצריך ניכנס למרחבים הממוגנים, נקשיב להנחיות פיקוד העורף, רק שיגמרו את הסיפור".

 

"אני מרחם על אלו שלא היו בבית". אשדוד, היום (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
"אני מרחם על אלו שלא היו בבית". אשדוד, היום(צילום: אליעד לוי)

 

עד ראייה אחר, אמיר אטיאס, אמר כי ראה "פטרייה רצינית של עשן מעל המקום. כוחות הצלה רבים הגיעו למקום. מפחיד, אין מילה אחרת לתאר את מה שקורה כאן". משה ויצמן, איש "איחוד הצלה", הגיע למקום הנפילה וסיפר ל-ynet: "התנפצו חלונות בכמה בניינים". 

 

מיד לאחר נפילת הרקטה שגרמה לנזק כבד יחסית, נשמעה אזעקה נוספת. במקרה זה, הצליחה מערכת כיפת ברזל ליירט את הגראד. פחות משעה לאחר מכן, נשמעה אזעקה נוספת.

 

מעט לפני הירי הזה על אשדוד התפוצצו שתי רקטות ששוגרו מרצועת עזה באזור גדרה - המקום הצפוני ביותר שבו נפל גראד בסבב הלחימה הנוכחי. אחת הרקטות התפוצצה בשטח פתוח,

 השנייה גרמה נזק לשני כלי רכב וכמה נפגעי חרדה. לפני נפילת הרקטות נשמעה אזעקה גם בגן יבנה ובקריית-מלאכי. זמן קצר לפני כן נורו שלוש רקטות גראד לעבר באר-שבע ואופקים, מערכת כיפת ברזל יירטה שתיים מהן והשלישית נפלה בשטח פתוח.

 

ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, אמר בעקבות נפילת הגראד כי הוא "רוצה לנצל את הזדמנות להגיד לתושבים: אנא שימרו על חייכם. הכי חשוב להיות קשובים להוראות פיקוד העורף, חייבים להפגין חוסן לאומי ולתת לצה"ל את מרחב התמרון החזק ביותר בתוך יומיים אשדוד ספגה כמעט 25 טילים ואנחנו חייבים להתגונן ולעמוד מול הטרור בהצלחה. הטיל פגע בעיר כי בהסתברות המערכת היא לא מאה אחוזים". גם מפקד משטרת אשדוד, סגן-ניצב נועם שקל ביקש להבהיר כי "הנחיות פיקוד העורף מצילות חיים. אין לצאת ממחסה עשר דקות לפחות לאחר האזעקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרכב שנפגע
צילום: אליעד לוי
במקום נפגעי חרדה
צילום: אליעד לוי
מומלצים