שתף קטע נבחר

ארדואן חוזר לתקוף: "רצח עם בפלסטין"

בנאום חריף בפרלמנט באנקרה, ראש ממשלת טורקיה חזר להשתלח. "אחרי שלא הצליחה לחסל את עזה ברעב, ישראל ממשיכה להפגיז. זה רצח", הוא תקף, וקרא לאזרחי ישראל להתנגד "לטרור הממלכתי". הוא אף השווה בין המחבלים שנהרגו בעזה לאזרחים האפגנים שנרצחו בידי חייל אמריקני

אחרי כמה חודשים של "שקט" שב ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לתקוף בחריפות את ישראל. על-רקע העימות האחרון עם ארגוני הטרור בעזה, ניצל ארדואן את נאומו בצהריים (יום ג') בפרלמנט הטורקי כדי להביע את מחאתו על מה שהגדיר "המשכו של הטבח".

 

עוד בחדשות ynet:

 

ארדואן, שהזים בשבוע שעבר את השמועות על כך שהוא חולה בסרטן ונותרו לו שנתיים לחיות, אמר בתחילת נאומו כי "בבית הסוהר הפתוח הכי גדול בעולם, ישראל ממשיכה את הטבח בעזה, היא ממשיכה להפגיז את עזה אחרי שהיא לא הצליחה לחסל אותה ברעב, היעדר תרופות והיעדר מזון. עכשיו היא מנסה לחסל אותם עם הפגזות, להרוג אותם בצורה אכזרית". הוא זכה לתשואות על דבריו בפרלמנט.

 

רובם של ההרוגים בסבב הלחימה האחרון שנרגע בינתיים, היו מחבלים - אבל זה לא הפריע לארדואן לטעון כי "בחמשת הימים האחרונים 23 עזתים איבדו את חייהם, ביניהם ילדים שהיו בדרך לבית הספר. מתחילת המאה ה-20 יש בפלסטין רצח עם מגמתי ושיטתי, לא רק רוצחים את האנשים אלא מגרשים אותם מבתיהם וארצותיהם ודנים אותם לחיות בלי מולדת ובלי בית".

 

על הפעולות מהצד הפלסטיני אמר ראש הממשלה הטורקי כי "לוחמי ההתנגדות הם לא מיליטנטים ולא טרוריסטים. העזתים הם רק מתנגדים שמגנים על אדמותיהם וזכויותיהם".

 

הוא קרא לישראל להפסיק את "הטבח", וקרא לאזרחים בישראל להתנגד לממשלתם. "אני חוזר על הקריאה לישראל להפסיק את התוקפנות הבלתי אנושית על עזה ועל אדמות פלסטין. אני פונה במיוחד לעם ישראל, אזרחי ישראל, שיתנגדו לרצח העם נגד הפלסטינים, שיבקשו לעצור את הטרור, הטרור הממלכתי. אני שולח לאחינו בעזה את מסר התמיכה, טורקיה שהייתה תמיד איתם ביחד, תמשיך להיות תמיד איתם ביחד"

 

"יש פה איסלמופוביה"

בהמשך קשר ארדואן את האירועים בדרום ל"רדיפת המוסלמים" כהגדרתו, בכל רחבי העולם. לדבריו,

 "זה המשך ישיר לאירוע שהתחיל עם שריפת הקוראן בבסיס של ארה"ב באפגניסטן והמשיך עם רצח של 16 אפגנים על ידי חיילי צבא ארה"ב. אני מאחל נחמה מאללה לחללים האפגנים והעזתים".

 

לדבריו, "רצח העם הזה, הסבל והרדיפה נמשכים מול העיניים של העולם ששותק בלי תגובה. הרצח הזה ממשיך, המצפון וזכויות האדם נרמסים, תמונה כזו שאמרנו שהיא לא הוגנת ולא צריכה להימשך, נמשכת. הקהילה הבינלאומית וארגונים בינלאומיים צריכים לפעול כדי לעצור את הרדיפות והאכזריות, זה חוסר צדק לא לפעול, הסברנו להם את זה כבר".

 

הוא תקף גם את צרפת, האשים אותה באיסלמופוביה, והזכיר את נושא השואה. "כאשר אנשים חפים מפשע נהרגים ונרצחים בעזה, כאשר באפגניסטן אנשים מאבדים את חייהם והעולם אדיש, הסורים מקבלים תמיכה מאדישות העולם. בצרפת יש עוינות כלפי זרים, וכל זה הינה התפתחות מבישה שגורמת לדאגה לשם האנושות, יש פה איסלמופוביה, שמנוצלת בכדי לנצח בבחירות, זה חוסר אחריות. על ארצות אירופה לפעול לעצור את התופעה, אירופה שילמה מחיר מאוד כבד על פשיזם, ואני לא מאמין שהם יפגעו בזכויות האדם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ישראל ממשיכה את רצח העם בעזה"
צילום: AFP
מומלצים