שתף קטע נבחר

עשרות אלפים בהלוויית האדמו"ר מוויז'ניץ

רבבות הגיעו ללוות את הרב משה יהושע הגר בדרכו האחרונה - והתבקשו לקרוע "קריעה" בבגדם. גופתו של הרב, שהנהיג את חסידות ויז'ניץ במשך 40 שנה, הושארה במהלך הלילה בבית המדרש, ואלפי חסידים שהו שם כל הלילה - וקראו פרקי תהלים

רבבות הגיעו בצהריים (יום ד') לבני ברק כדי ללוות את האדמו"ר מוויז'ניץ, הרב משה יהושע הגר, בדרכו האחרונה. הרב, שנפטר הלילה, הנהיג במשך כ-40 שנה את אחת החסידויות הגדולות בישראל, המונה עשרות אלפי חסידים.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בין המשתתפים היו גם המנהיג החרדי-ליטאי אהרון יהודה לייב שטיינמן, האדמו"ר מבעלז ועוד רבנים בכירים ואדמו"רים.

 

 

מעט לאחר השעה 13:00, ולאחר תהליך הטהרה לגופה, הוצאה מיטתו של האדמו"ר ממבנה הסמוך לביתו אל בית המדרש הגדול של החסידות, הנמצא בקריית ויז'ניץ שבבני ברק. ב"איחוד הצלה" ובמד"א פרסו כוחות מיוחדים לקראת הלוויה, ועשרות מתנדבים ואנשי רפואה ליוו את המסע.

 

מסביב למיטת האדמו"ר שהלך לעולמו (צילום: AP) (צילום: AP)
מסביב למיטת האדמו"ר שהלך לעולמו(צילום: AP)

 

לצד מיטתו של האדמו"ר היו גם שני בניו - ישראל ומנחם מנדל, הנחשבים לראשי מחנות יריבים ו"מתמודדים" על הנהגת השושלת. עם זאת, חסידים משני הצדדים הדגישו כי "ביום כזה, משאירים את המחלוקת בצד".

 

 

בתוך בית המדרש של החסידות (צילום: AP) (צילום: AP)
בתוך בית המדרש של החסידות(צילום: AP)

 

בבית המדרש בירכו שני האחים את ברכת "דיין האמת" - וקרעו "קריעה" בבגדם. לאחר מכן נקראו כל מי שבן יותר מ-13 לקרוע את בגדם, על-פי החלטת הרבנים הפוסקים בחסידות. עם תום תפילת הקדיש שאמרו בני האדמו"ר, המשיך מסע הלוויה אל בית העלמין "זכרון מאיר" בבני ברק.

 

צופים מלמעלה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צופים מלמעלה(צילום: AFP)

 

חלק ניכר מהמשתתפים בכו בקול, והדמעות נשפכו בדרך אל חלקת הקבר. על-פי מנהג ויז'ניץ לא הושמעו הספדים כלל. בהוראת רב העיר, משה יהודה לייב לנדא, נסגרו החנויות ובתי המלאכה בעיר עד השעה 16:00.

 

אלפי החסידים ליד גופת האדמו"ר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אלפי החסידים ליד גופת האדמו"ר(צילום: EPA)

 

חתניו של האדמו"ר - האדמו"רים מסטמר וסקווירא, שגרים בארצות הברית - נחתו הבוקר בארץ, לאחר שמיהרו להזמין טיסה כששמעו על מות חמיהם. רוב מוחלט של הישיבות בבני ברק - בהן חסידיות, ליטאיות וספרדיות, הורו לתלמידיהם לצאת להלוויה. הרבנים הפוסקים בחסידות קבעו כי על כולם לקרוע "קריעה" בשל פטירת האדמו"ר. 

 

מחוץ לבית המדרש של ויז'ניץ (צילום: AP) (צילום: AP)
מחוץ לבית המדרש של ויז'ניץ(צילום: AP)

 

גופתו של הרב הגר הושארה במהלך הלילה בבית המדרש ויז'ניץ, ואלפי חסידים שהו שם כל הלילה - וקראו פרקי תהלים.

 

נתניהו: "דמות מופת, מנהיג דגול"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הבוקר עם סגן שר החינוך, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, והביע צער עמוק על פטירתו של האדמו"ר מוויז'ניץ. הוא שיגר את תנחומיו לבניו של האדמו"ר, לבני משפחתו ולאלפי החסידים בארץ ובעולם. 

 

תהלים לעילוי נשמת האדמו"ר (צילום: AP) (צילום: AP)
תהלים לעילוי נשמת האדמו"ר(צילום: AP)

 

"אבד לנו איש יקר, דמות מופת, מנהיג דגול ומי שעמד בראש אחת הקהילות הגדולות והחשובות בעולם היהודי", אמר נתניהו. "הוא העמיד אלפי תלמידים הממשיכים מורשתו לדורות, ופטירתו היא אבידה

גדולה ליהדות החרדית ולכל העם בישראל".  

 

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ספד גם הוא לאדמו"ר בפתח ישיבת מליאת הכנסת, ואמר: "האדמו"ר חרת על דגלו את חשיבות החינוך, ונהג לומר: חינוך, חינוך, חינוך, חינוך. חינוך קודם לכול. הוא ייזכר כמי שהקים את חסידות ויז'ניץ מאפר השואה, ושיקם אותה כאן, בארץ ישראל.

 

"כנסת ישראל מרכינה ראשה בכבוד ובהערכה, עם פטירת מנהיג דגול וצדיק זה, ומוסרת את תנחומיה, לבניו אדמורי ויז'ניץ, לבנותיו, ולחסידות כולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ברוך דיין האמת
צילום: EPA
האדמו"ר ז"ל
צילום: רונן כץ, קול ברמה
קורעים "קריעה" בהלוויה
צילום: רונן כץ, קול ברמה
מומלצים