שתף קטע נבחר

רפורמת המרפסות: יגדל הייצוג הציבורי בוועדות

עד כה אישרו חברי הוועדה המשותפת לוועדות הכלכלה והפנים את סעיפי חוק התכנון והבנייה אך מרבית ההסתייגויות שהגישה האופוזיציה נדחו. ההסתייגויות שכן התקבלו הוסיפו לרפורמה שינויים חיוביים, בעיקר בהגדלת הייצוג הציבורי והסביבתי

שר החוץ, אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), אמנם השבית מוקדם יותר היום (ד') את ההצבעה על אישור חוק הרפורמה בתכנון ובנייה, המכונה "רפורמת המרפסות", לקריאה שנייה ושלישית; אך מסיכום ביניים של ההצבעות שנערכו אתמול ושלשום עולה, כי רוב חברי הוועדה המשותפת אישרו את סעיפי החוק שעמדו להצבעה עד כה.

 

עוד בנושא הרפורמה בתכנון ובנייה :

 

חברי הוועדה אישרו את הסעיפים לפי הנוסח של הוועדה ובאופן עקבי - אפילו אם הוא מנוגד להצעה המקורית של הממשלה. בין התומכים ניתן למנות גם את נציגי הקואליציה. לעומת זאת, רוב ההסתייגויות מהאופוזיציה נדחו. להצעת החוק הוגשו אלפי הסתייגויות משני המחנות, ועד כה נדונו הסתייגויות ל-290 מתוך 630 סעיפי החוק.

 

ההסתייגויות שכן התקבלו הוסיפו לרפורמה שינויים חיוביים, בעיקר בהגדלת הייצוג הציבורי והסביבתי, וכן של גופים מקצועיים במועצה הארצית לתכנון. יתווספו לה גם נציגי רשויות מקומיות ערביות, דרוזיות וצ'רקסיות.

 

הממשלה דואגת לאינטרסים שלה

ההבדל בין נוסח הממשלה לנוסח של הוועדה הוא מהותי. הוועדה נוטה יותר לקדם את האינטרסים של החברה האזרחית בתכנון הבנייה, לעומת הממשלה שדואגת לאינטרסים שלה. הסתייגות מיוחדת שנדחתה הייתה של ח"כ רחל אדטו (קדימה), רופאה ולשעבר סמנכ"לית בית החולים שערי צדק, שהציעה לשלב יועצי בריאות בוועדות התכנון. היא אמרה שעל דחייתה עלולים תושבי ישראל לשלם בעתיד בבריאותם.

 

נדחתה גם קריאתו החוזרת של רכז האופוזיציה בוועדה, ח"כ דב חנין (חד"ש), לעצור את ההצבעות כדי לקיים דיון יסודי ומקצועי יותר בחוק. זאת למרות שקריאתו נתמכה בעצומה של 3,000 בעלי מקצועות בתחום התכנון, הבנייה והסביבה. העצומה הוגשה ליו"ר הוועדה בדוין המסכם על פרק ועדות הערר. הסתייגויות חנין הדגישו את החלשת כוח הערעור של האזרח על החלטות ועדות התכנון, שתגדיל את מעורבות בתי המשפט ואת הסחבת בתכנון.

 

גם הצעת הממשלה, שאפשרה לשרים למנות למועצה הארצית נציגי ציבור שלא על פי רשימות של ארגונים ציבוריים, נדחתה. כך, למשל, השר להגנת הסביבה יוכל כעת למנות נציג מארגוני הסביבה על פי רשימה של הירוקים. בנוסף, אושרה לרשות הטבע והגנים נציגות בוועדות המחוזיות.

 

בשעות אלה הוועדה המשותפת עדיין ממתינה ליישוב המשבר בדיוני הרפורמה כדי להמשיך את ההצבעות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרויקט מגורים. רוב סעיפי החוק אושרו
צילום: אבישי זיגמן
מומלצים