שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בשאר, סדאם היה לפניך. 24 שנה לטבח בחלבג'ה
  זה שנה שנשיא סוריה נוקט יד ברוטלית נגד מתנגדי משטרו גם במחיר חיי אלפים. ב-16 במרס 1988 היה זה הרודן העיראקי, גם כן ממשטר הבעת', שנתקל בהתקוממות בעיר הכורדית חלבג'ה ולא היסס להטיל עליה פצצות כימיות ולהרוג 5,000 מתושביה

  "הבעת' בסוריה דומה לבעת' בעיראק. אנחנו מכירים אותם. יש להם תוכנית פעולה פשוטה: הם משתמשים בכוח ברוטלי כדי לתפוס את השלטון, הם משתמשים בכוח ברוטלי כדי לשמור על השלטון והם משתמשים בכוח ברוטלי נגד כל אחד שמוגדר על ידיהם כאויב". בעוד בסוריה טובח משטר הבעת' של בשאר אסד בבני עמו, בעיראק מרכינים היום (יום ו') ראש וזוכרים את אלפי הנספים בטבח הנוראי שביצע משטר הבעת' בראשות הרודן האכזרי סדאם חוסיין.

   

  השבר הסורי - כתבות אחרונות:

   

  הייתה זו שעת ערב ב-16 במרס 1988, לפני 24 שנה. מטוסי חיל האוויר העיראקי בפיקוד בן דודו של סדאם חוסיין עלי חסן אל-מג'יד, המוכר בשם "עלי הכימי", הטילו פצצות כימיות על העיר הכורדית חלבג'ה. 5,000 כורדים נהרגו בהפצצות, יותר מ-7,000 נוספים נפצעו, חלקם הפכו לנכים וחלקם סבלו מבעיות בריאות קשות ביותר בטווח הארוך. 

   

  גזי חרדל ועצבים על חלבג'ה: הטבח שהכורדים לא ישכחו לעולם. צפו

   

  המתקפה בחלבג'ה הייתה העדות הראשונה המתועדת לשימוש בנשק כימי נגד אוכלוסייה אזרחית מאז שכלי נשק זה הוצא מחוץ לחוק לאחר מלחמת העולם השנייה. סדאם חוסיין לא היסס להשתמש בנשק הכימי - גזי חרדל ועצבים - נגד גילויי התנגדות אזרחית למשטרו במהלך שבע שנות המלחמה שניהלה ארצו נגד איראן. אך מכול המקומות שהותקפו, חלג'בה הייתה יוצאת דופן בעוצמת ההפגזות שכוונו אליה ובהוראה המפורשת לחסל את האוכלוסייה האזרחית בעיר.

   

  "החיים קפאו, כמו סרט שנעצר על תמונה אחת"

  קאבה גולסטאן היה עיתונאי איראני שצילם תמונות ראשונות מן הטבח הנוראי בחלבג'ה. בראיון שהעניק לא מזמן ל"פייננשל טיימס" תיאר גולסטאן את הברוטליות הלא אנושית ממנה סבלו בני העם הכורדי בשנת 1988 ואחריה.

  "החיים קפאו. החיים נעצרו. זה כמו לצפות בסרט שפתאום נעצר על תמונה אחת. זה היה סוג של מוות חדש עבורי. נכנסת לתוך חדר, למטבח וראית גופה של אשה שמחזיקה בידה סכין איתו התכוונה לחתוך גזר", סיפר העיתונאי האיראני.

   

  "התוצאות שלאחר התקיפה היו נוראיות. כמה כפריים הגיעו למסוק שלנו. היו להם 15 או 16 ילדים יפהפיים והם התחננו שניקח אותם לבית חולים. אז כל התקשורת ישבה שם וכל אחד מאיתנו קיבל לידיו ילד. מיד לאחר שהמראנו, נוזל יצא החוצה מפיה של ילדה קטנה שהחזקתי והיא מתה בזרועותיי".

   

  הנרצחים נטמנו בקברי אחים. קורבנותיו של "עלי הכימי" (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
  הנרצחים נטמנו בקברי אחים. קורבנותיו של "עלי הכימי"(צילום: איי פי)

   

  בכירים בקהילה הכורדית טוענים כי 180 אלף בני אדם נהרגו במהלך "מבצע אנפל" שכוון נגד האוכלוסייה הכורדית בצפון עיראק, מבצע שהתחיל ב-1987 ונמשך כשנה. הכוח הצבאי, שהונהג על ידי אל-מג'יד עצמו, השתמש בגז חרדל וגז עצבים על מנת לגרש מיליוני כורדים מבתיהם, ולדכא את שאיפותיהם לעצמאות. רוב הקורבנות היו נשים וילדים. 

   

  ארגוני זכויות אדם טענו במשך שנים ארוכות כי התקיפה הכימית בחלבג'ה היא התקיפה האיומה ביותר שבוצעה במהלך ימי שלטונו של סדאם, ובן דודו של הרודן העיראקי זכה בעקבות הטבח לכינוי המפוקפק "עלי הכימי".

   

  ב-23 ביוני 2007 גזר בית משפט בעיראק על "עלי הכימי" ועל שני בכירים אחרים במשטר הבעת' עונש מוות בתלייה בשל מעורבותם בטבח בכורדים.
  ב-25 בינואר 2010 בוצע גזר הדין ובן דודו של סדאם הוצא להורג.

   

  סדאם עצמו נלכד על ידי האמריקנים בדצמבר 2003. כעבור שלוש שנים, ב-30 בדצמבר, הוא הוצא להורג בתלייה בבגדד בגיל 69 לאחר שהורשע בפשעים נגד האנושות. הרודן העיראקי שלט בארצו בין השנים 1979 ל-2003. הוא נפח את נשמתו בנוכחות מספר עדים מהממשל העיראקי ואיש דת מוסלמי. בעוד החבל נכרך סביב צווארו, אמר סדאם: "אללה הוא אכבר. תחי האומה העיראקית. פלסטין היא ערבית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  ברוטליות לא אנושית. סדאם
  צילום: איי פי
  בן הדוד שטבח בתושבי חלבג'ה. "עלי הכימי"
  צילום: רויטרס
  העונש לפשעים - הוצאה להורג. "עלי הכימי" על הגרדום
  צילום: AFP
  לא שונה בדפוס הפעולה מהרודן העיראקי. אסד
  צילום: AFP
  אחד מקורבנות אסד. ילד סורי הרוג
  מומלצים