שתף קטע נבחר

קרב חימוש בסוריה: סעודיה שולחת, איראן נחסמת

בעוד המערב נכשל בניסיונו להצר את צעדיו של בשאר אסד ולהפסיק את מעשי הטבח באזרחי סוריה, מופנה תשומת הלב המדינית למאבק לוגיסטי. עיראק הודיעה כי לא תאפשר מעבר חופשי מאיראן לדמשק ואילו סעודיה החלה לשלוח ציוד למורדים

מעשי הטבח של נשיא סוריה, בשאר אסד, באזרחים ובכוחות המורדים נמשכים כל העת, ללא הצלחה ממשית של מדינות המערב להפסיקם. בעוד הדם מוסיף לזרום ברחובות סוריה, מתנהל במזרח התיכון מאבק משני, משמעותי לא פחות, על השליטה בהזרמת הציוד ואמצעי החימוש לסוריה. תוצאות ראשוניות בשטח: תמיכה סעודית במורדים וחסימה עיראקית של נתיב האספקה מאיראן לדמשק.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"סעודיה מעבירה ציוד צבאי לכוחות המורדים בסוריה במאמץ לעצור את מעשי הטבח של הנשיא בבני עמו", כך אמר דיפלומט ערבי בכיר לסוכנות הידיעות הצרפתית. לדבריו, אמצעי הלחימה עושים דרכם לאזור דרך ירדן, במה שהוגדר על ידו כ"יוזמה סעודית עצמאית".

 

אזור הפיצוץ בסוריה, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אזור הפיצוץ בסוריה, היום(צילום: EPA)
 

מן הצד השני של המתרס, הודיעה עיראק לאיראן כי לא תרשה שמשלוחי הסיוע שלה לאסד - שכוללים, על פי הערכות מבוססות, גם אמצעי לחימה רבים - יעברו בשטחה, בין אם מדובר בשיירות קרקעיות או במשלוחים אוויריים.

 

על פי הודעת דובר ממשלת עיראק, עלי אל-דבאח, לשגריר איראן במדינה הובהר כי "כל ניסיון להעביר נשק לשטחי סוריה דרך נקודה כלשהי בעיראק ייאסר וכך גם מעבר של לוחמים ואנשי צבא מאיראן או מסוריה".

 

ההכרזה העיראקית הגיעה זמן קצר לאחר שארצות הברית הביעה דאגה פומבית מטיסות המטען שעושות דרכן מאיראן לסוריה - מעל השטח האווירי העיראקי. האמריקנים הבהירו כי המטוסים עשויים לכלול, ברמה סבירה של ודאות, אמצעי לחימה שיסייעו למשטר אסד להמשיך במעשי הטבח נגד המפגינים.

 

"אנו מתייעצים עם עיראק בנושא", אמרה ויקטוריה ניולנד, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, "ומבהירים כי כל משלוח נשק שיוצא מאיראן מהווה הפרה של החלטת מועצת הביטחון של האו"ם".

 

מוקדם יותר היום, התפוצצו בדמשק שתי מכוניות תופת, אחת מהן ליד מטה מנגנון המודיעין האווירי בעיר והשנייה ליד מחלקת הביטחון הפלילית של משרד הפנים. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי 27 אזרחים ואנשי כוחות הביטחון נהרגו בפיגוע ו-97 נפצעו. אזרחים שהגיעו לאחד המקומות צעקו מול מצלמות הטלוויזיה: "ברוח ובדם נפדה אותך בשאר".

 

במהלך הבוקר, שודרו תמונות קשות בערוץ הטלוויזיה הרשמי, ובהן נראו חלקי גופות. מהתמונות עולה כי נזק רב נגרם במקום בו התפוצצו שתי מכוניות התופת. "זהו פיגוע טרור ואנחנו מגנים אותו", אמר תושב דמשק שהתראיין לטלוויזיה הסורית. אזרח אחר הוסיף, כשהוא הצביע על ההרס הרב: "במה פשעה אחותי שהיא צריכה למות כאן? זו חירות?". מספר אזרחים הדגישו כי שתי מכוניות התופת התפוצצו באזורים המאכלסים יותר אזרחים מאשר אנשי ביטחון.

 

על פי דיווחים של גורמי אופוזיציה במדינה, לפחות 45 בני אדם נהרגו ביום שישי ברחבי סוריה. הנתונים שנאספו מאז

שהחלו הקרבות מצביעים על למעלה מ-9,000 סורים הרוגים וכ-34 אלף בני אדם שנמלטו מהמדינה.

 

בסוף השבוע, דיווח העיתון הלבנוני "א-ספיר" על מספר פרטים מהפגישה שהתקיימה לפני כשבוע בין נשיא סוריה לשליח האו"ם למדינה, קופי אנאן. לפי הדיווח, במהלך הפגישה אמר אסד לאנאן כי הוא לא ינהל משא ומתן עם האופוזיציה במדינה אחרת, אלא רק במוסקבה. מקור דיפלומטי ערבי מסר לעיתון כי אנאן לא העלה בפגישה את האפשרות שאסד יפרוש ולא הזכיר שינוי של המשטר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת תמיכה בנשיא סוריה
צילום: AFP
פליטים סורים סמוך לגבול הטורקי
צילום: AFP
מומלצים