שתף קטע נבחר

"מתגעגעת אליךךך". מיילים מהיועצת לבשאר אסד

היא עדכנה את הנשיא הסורי בנוכחות עיתונאים זרים בחומס, כינתה אותו בפייסבוק dude, החמיאה על החליפה ושלחה לו את תמונתו כצעיר לצד הכיתוב "כל-כך חמוד". איך הפכה סטודנטית "סקסית ועדינה" שלמדה בארה"ב ליועצת הצמודה של אסד?

"היי וחצי" ענה נשיא סוריה לאלמונית ששלחה לו תמונה שלה בערום, והיא לא היחידה שיצרה איתו קשר אינטימי דרך המייל. בכמה מ-3,000 המיילים של בשאר ואסמה אסד, שהודלפו על ידי האופוזיציה הסורית ל"גרדיאן" הבריטי, עולה לא פעם שמה של סטודנטית סורית, שמתברר כי היא מקושרת היטב עם בכירי המשטר. אותה צעירה, שלמדה בארצות-הברית, היא עאדל אל-עלי, והמיילים שהודלפו מראים את מערכת היחסים הצמודה בינה לבין הבוס שלה - בשאר אסד.

 

המייל של אסד דלף: כל הכתבות ב-ynet

תעלומה: מי שלחה לאסד תמונת עירום באימייל?

שופינג בזמן טבח: מדריך הקניות של אסמה אסד

ההדלפה: מסע הבזבוזים של בשאר אסד ואשתו

 

ב-27 בנובמבר שלחה אל-עלי לאסד מייל ובו לינק בודד, לכתבה של ה-BBC. "פול ווד נמצא בחומס", היא כתבה בכותרת, ובכך התייחסה לעיתונאי הזר שהוברח לעיר. ב"גרדיאן" מסבירים כי מייל זה מראה שאסד ידע כבר אז על נוכחות עיתונאים זרים בחומס, חודשיים לפני שהכתבת מארי קולבין והצלם רמי אושליק נהרגו באותה עיר, ככל הנראה על ידי כוחותיו של צבא אסד.

 

"כל כך חמוד". תמונת אסד הצעיר (מתוך הגרדיאן) ()
"כל כך חמוד". תמונת אסד הצעיר (מתוך הגרדיאן)

 

כמו חברתה שחרזאד ג'עפרי - מתמחה לשעבר במשרד יחסי ציבור בניו-יורק ובתו של השגריר הסורי באו"ם - גם אל-עלי הייתה חלק מהמעגל הפנימי של היועצים (ובעיקר היועצות) שסבבו את אסד. עמוד הפייסבוק שלה, שבינתיים נמחק, מספק רמזים לעלייתה המהירה לצמרת. כמו אסד ומרבית אנשי מפלגת הבעת' השלטת, גם אל-עלי היא מהפלג העלאווי.

 

חבריה מתארים אותה כחכמה, עדינה וסקסית. "היה ברור שהיא תצליח בתקשורת וביחסי ציבור", אמר אחד מהם. ה"גרדיאן" כותב כי בין 2006 ל-2008 היא למדה מדע המדינה באוניברסיטת מונטנה סטייט בארצות-הברית. ברשת החברתית היא כתבה על הסקי וה"ההרים המדהימים" במונטנה, על נעלי וכובע הקאובוי שלה ("הרגשתי ממש כמו מקומית") וסיפרה כי נכחה בנאום של נשיא ארצות-הברית ברק אובמה, "ולחצתי את ידו".

 

לינק לעמוד אופוזיציה: "ככה נאתר אותם"

מרגע פרוץ המרד בסוריה, הכול השתנה. אל-עלי החלה למחוק חברים מפייסבוק שהזדהו עם האופוזיציה, אבל יחסה לנשיא נשאר זהה - היא כינתה אותו שם dude. ב-20 בנובמבר היא שלחה לאסד מייל ובו תמונה של הנשיא כצעיר לא מגולח וכתבה: "כל-כך חמוד, אני מתגעגעת אליךךךךך". חמישה ימים אחר-כך היא שלחה לו לינק לעמוד פייסבוק של פעילי אופוזיציה, התנצלה על התגובות "גסות הרוח" והבהירה מדוע העבירה לו את הקישור: "ככה נוכל לאתר אותם, למרות שכנראה רוב השמות בדויים".

 

ב"גרדיאן" נכתב כי הצעירה הסורית ויתרה ככל הנראה בקיץ האחרון על לימודים באוניברסיטת ורשה, כדי לשמש יועצת של הנשיא אסד. היא וג'עפרי נתנו לו באופן קבוע משוב אחרי נאומיו והתגובה להם. בדצמבר האחרון היא הציעה לנשיא הסורי להזכיר בנאומו את "האיבה לישראל" ואמרה לו להישמע "שקול ורציונלי" כשהוא מציג את הרפורמות. אחרי נאום אחר, בינואר, אל-עלי עברה לפסים אישיים - והחמיאה לאסד על בחירת החליפה ועל גוון העור הבריא שלו. היא גם אמרה כי היא גאה ב"חוכמה ובכריזמה" שלו.

 

לפי העיתון הבריטי, אל-עלי היא גם צינור למידע מאיראן לאסד. חוסיין מורטאדה, מנהל ערוץ הטלוויזיה אל-עלאם - הנתמך על ידי איראן - שלח לה מייל לפיו למשטר לא כדאי להאשים את אל-קאעידה בפיצוץ מכונית תופת בסוריה. אל-עלי העבירה את המסר לבוס שלה אסד, כשעשתה פורוורד למייל הסודי שנחשף – sam@alshahba.com.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשאר ואסמה אסד. יש לה עוד מתחרה?
צילום: EPA
היועצת חאדיל אל-עלי. במעגל הפנימי
מארי קולבין. אסד ידע על נוכחות עיתונאים זרים בחומס
צילום: AFP/SUNDAY TIMES/HO
מומלצים