שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד: ישראל סרטן ממאיר, האויבים יושמדו

נשיא איראן נפגש עם משתתפי "הצעדה לעבר ירושלים" המתוכננת להיערך ביום האדמה, וביקש להפיח בהם רוח קרב. הוא כינה את ישראל "תא סרטני ממאיר" ואמר כי לא ירחק היום שבו הפלסטינים ישלטו בכל השטח

חרף הסכמתה לחדש את המו"מ עם מעצמות המערב, איראן ממשיכה לאיים ונשיאה תוקף את תמיכתן בישראל. נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד אמר היום (יום א') כי ישראל היא "גידול סרטני ממאיר" והוסיף כי המערב משלם לה כדי "להמשיך את הכיבוש הפושע של השטחים הפלסטיניים". במקביל, יו"ר ועדת חוץ וביטחון בפרלמנט האיראני, עלא א-דין בורוג'רדי, אמר כי אם שש מעצמות המערב לא יקבלו את המציאות הגרעינית האיראנית, "הן יינזקו". השיחות בין הצדדים אמורות להתחיל בעוד מספר שבועות. 

 

איראן, העולם ואנחנו - כותרות אחרונות:

שטייניץ: ההגבלה תוכל למוטט כלכלית את איראן

סוכנים ומעקבים: ה-CIA והמוסד בבעיה באיראן

איראן: "ישראל - כלב נובח שלא יעז לתקוף"

 

אחמדינג'אד נפגש בטהרן עם משתתפי "הצעדה העולמית אל ירושלים" שצפויה

 להיערך בסוף החודש לרגל יום האדמה. "המשטר הציוני הוא כמו תא סרטני ממאיר, ואפילו תא אחד או שניים מספיקים להדביק את כל הגוף", אמר אחמדינג'אד למשתתפים.

 

הפעילים שהגיעו לאיראן מאינדונזיה, הודו ופקיסטן, צפויים להמשיך לטורקיה ומשם להגיע ללבנון ולצעוד לישראל. בצעדה העולמית לירושלים שתיערך ב-30 במרס צפויים לצעוד פעילים פלסטינים וזרים במספר מדינות. כן צפויים לצעוד פעילים מלבנון, ירדן, סוריה והרשות הפלסטינית. את הצעדה מארגנים ארגונים לא ממשלתיים ותומכות בה ממשלת איראן ותנועת חמאס.

 

אחמדינג'אד אמר עוד כי אין זה לגיטימי שישראל תשהה אפילו בחלק אחד של אדמת פלסטין. "הפלסטינים צריכים לנהל את השטח, ובעזרת האל זה יקרה בקרוב", הוסיף הנשיא האיראני.

 

"ייתכן שחלק חושבים שלא ניתן לעשות הרבה מול המשטר הציוני בעזרת כ-500 צועדים מכמה מדינות, אבל דברים גדולים בהיסטוריה החלו באמצעות אנשים מאמינים ונחושים", אמר אחמדינג'אד. הוא ניסה להחדיר רוח קרב בקהל והצהיר: "היו בטוחים שלא משנה כמה חזקים האויבים, הם יושמדו, ועלינו להתכונן ליום הגדול שבו תימחה היהירות מעל פני האדמה (הכוונה למעצמות המערב הכופרות - ד.כ.)".

 

"בכל שנה משלמות אירופה ואמריקה מיליארדי דולרים לציונים כדי להמשיך את הכיבוש הפושע של השטחים הפלסטיניים", האשים נשיא איראן, "הם שוכחים את כל סיסמאות זכויות האדם, הדמוקרטיה והצדק כשזה מגיע לפלסטין".

 

"בזכות מדענינו הצעירים"

יו"ר ועדת חוץ וביטחון בפרלמנט האיראני אמר, לקראת חידוש השיחות עם המערב על תוכנית הגרעין, כי "הפרלמנט לא יאפשר לממשלה לסגת בתחום הפוליטיקה הגרעינית". הוא הדגיש כי הפרלמנט והממשלה מחזיקים באותה הגישה בנושא זה ומנגד קרא למעצמות לאמץ גישה של "פיוס" במקום עימות.  

 

אחמדינג'אד מבקר בכור בטהרן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אחמדינג'אד מבקר בכור בטהרן(צילום: רויטרס)

 

לדבריו, "איראן שולטת בידע הגרעיני ואם שש המעצמות (חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה - ד.כ) לא יקבלו את המציאות הקיימת שבה יש לאיראן יכולות גרעיניות, הן יינזקו בוודאות".

 

ראש ועדת החוץ והביטחון ניצל את ההזדמנות להתגאות בהישגיה המדעיים של ארצו, והוסיף כי

"האמריקנים ובעלי בריתם הבינו שהרפובליקה האיסלאמית של איראן הצליחה, ללא סיוע מארצות אחרות ובזכות מדעניה הצעירים, לייצר את הדלק הדרוש למרכזיה הגרעיניים".

 

על רקע הסנקציות המתהדקות סביב ארצו, קרא בורוג'רדי למתווכים מטעם טהרן לפעול לביטול העיצומים הכלכליים על איראן. רק היום העריך שר האוצר יובל שטייניץ כי הסנקציה העולמית האחרונה, ניתוק איראן ממסלקת הכספים הבינלאומית "סוויפט", עשוי להשפיע עד כדי התמוטטות המשק האיראני. הוא תיאר את הצעד שנכנס לתוקפו הלילה כ"צעד דרמטי" וכ"מכה לכלכלה האיראנית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד. "דברים גדולים בהיסטוריה החלו באמצעות אנשים נחושים"
צילום: AFP
אחמדינג'אד מבקר בכור בטהרן
צילום: EPA
מומלצים