שתף קטע נבחר

ארגון יהודי בארה"ב: אובמה יפקיר את ישראל

"ועדת החירום למען ישראל", ארגון ימני שהוקם במטרה לשכנע את יהודי ארה"ב שלא לתמוך בנשיא אובמה בבחירות הקרובות. סרטון האינטרנט שהפיצו, של 30 דקות, זכה ל-200 אלף צפיות תוך שבוע, ולכינוי "מוצר ערמומי" מה"ניו יורק טיימס"

תומכי ישראל מהצד הימני של המפה הפוליטית בארצות הברית מפיצים בימים אלה סרטון של חצי שעה, המציג את הנשיא אובמה כמי שהבטיח לעמוד מאחורי ישראל, אבל בפועל מפקיר אותה. את הטענה הזו מעלה "ועדת החירום למען ישראל", גוף שהקימו היהודי ביל קריסטל, עורך ה"וויקלי סטנדרט" ומראשי הניאו-שמרנים בארצות הברית, וגרי באוור, ממנהיגי הנוצרים האוונגליסטים. הארגון, שלא למטרות רווח, הוקם בעיקר במטרה לשכנע יהודים לקראת מערכת הבחירות לנשיאות, שאובמה הפקיר את ישראל וכי הוא יפקיר אותה במאבק המרכזי מול איראן. באוור אמר בראיון לסרטון המציג עצמו כדוקומנטרי, וזכה ל-200 אלף צפיות בשבוע הראשון לפרסומו: "אני לא סומך על הנשיא בכל הקשור לישראל".

 

הסרטון המלא של "ועדת החירום למען ישראל": 

 

 

  • לאתר "ועדת החירום למען ישראל" - לחצו כאן

 

הסרטון של פעילי הימין האמריקני, שאנשיו תומכים בתקיפה של איראן, הפך ל"תפוח אדמה לוהט", ימים ספורים לפני הכינוס השנתי של הארגון של היהודים הליברלים-שמאלנים "J Street", שיתקיים בסוף השבוע בוושינגטון. אנשי "ג'יי סטריט" תומכים בעמדת הנשיא אובמה לפיה יש להחריף את הלחץ הדיפלומטי ולהטיל וסנקציות חריפות ביותר על איראן, אבל מתנגדים בשלב זה לדיבורים על תקיפה צבאית.

 

העימות בין הימין לשמאל בארצות הברית על איראן, דומה לויכוח שמתנהל בישראל. בין הדוברים המרכזיים בכינוס "ג'יי סטריט" יהיו ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הסופר עמוס עוז, חברי הכנסת אבישי ברוורמן, זהבה גלאון, ראלב מג'אדלה, והאלופים במילואים עמרם מצנע ונתי שרוני.

 

"ועדת החירום למען ישראל" של הימין הוקמה במידה רבה כמשקל נגד ל"ג'יי סטריט", השדולה הפרו-ישראלית התומכת בקידום תהליך השלום. ה"ניו יורק טיימס" כתב הלילה (ב') על המלחמה על קולות היהודים, במיוחד על רקע האיום האיראני. ב"ניו יורק טיימס" מתארים את הסרטון של "וועדת החירום למען ישראל", כ"מוצר ערמומי".

 

מנהיג הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים, אריק קנטור אמר ל"ניו יורק טיימס" כי הנושא האיראני "איננו לגבי ישראל. מדובר על ארצות הברית ועל האינטרסים שלנו

באזור. יש מסרים סותרים המגיעים מהבית הלבן". בכתבה נאמר כי בין התומכים בגישה אגרסיבית יותר כלפי איראן מצויים הסנאטור ג'ון מקיין, ניאו-שמרנים מממשל בוש שדחפו למלחמה בעיראק, הנוצרים האוונגליסטים תומכי ישראל, ואיפא"ק - השדולה למען ישראל בוושינגטון.

 

"ג'יי סטריט" מייצג עמדה יונית יותר, בה תומכים מרבית יהודי ארצות הברית. על פי הסקרים שנערכו בחודשים האחרונים, יצליח אובמה לזכות בתמיכה גדולה של המצביעים היהודים. סטיב רבינוביץ, ששרת בבית הלבן תחת הנשיא קלינטון ומייעץ כיום לארגונים יהודים, אמר ל"ניו יורק טיימס" בתגובה לסרטון כי "הם קיוו שזה יהיה נשק גדול כדי להסית את היהודים נגד הנשיא, אבל זה לא יעזור להם". היהודים, לדבריו, עם אובמה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים