שתף קטע נבחר

המשטרה: עלייה של 23% בפשיעת הזרים

בדיון בכנסת הוצגה תמונה עגומה בנוגע למעורבות עובדים זרים ומסתננים בפשיעה. ב-2011 נרשמה עלייה של 23% בתיקים פליליים לזרים. "אדם רעב מבצע פשע למען אוכל"

עלייה דרמטית בפשיעה שבה מעורבים זרים שחיים בישראל – זו הכותרת שעלתה מהדיון שקיימה היום (ב') הוועדה המיוחדת של הכנסת לבחינת בעיית העובדים הזרים. הדיון עסק בהתמודדות המשטרה עם קהילת הזרים ומבקשי המקלט בגוש דן.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

ירי בבי"ס יהודי בטולוז - 4 הרוגים, בהם 3 ילדים

שיינפיין בכנסת: "חשבתי שמדובר בכדורי שינה"

חשד: עובד בעיריית אשדוד סייע לארגון פשיעה

 

ראש חוליית אוכלוסיות מיוחדות באגף החקירות והמודיעין של המשטרה, רב-פקד איתי קזאז, הציג במהלך הדיון נתונים שמהם עולה כי בין השנים 2007 ל-2010 נרשמה יציבות במספר התיקים הפליליים שנפתחו לזרים (כ-2,000 בכל שנה). לעומת זאת, ב-2011 חלה עלייה של 23% ובמהלכה נפתחו 2,400 תיקים פליליים לזרים.

 

מהנתונים עלה עוד כי החל מ-2007 ישנה מגמת עלייה קבועה במעורבות בפשיעה של מסתננים ממדינות אפריקה. בהקשר זה ציין רפ"ק קזאז כי "הסיבה העיקרית לכך היא העלייה במספר המסתננים לארץ, אבל זה לא ההסבר היחידי. יש פשיעה שגוברת בלי קשר למספרם העולה".

 

בנוגע למעורבות של מסתננים ממדינות אפריקה, הנתונים הראו כי ב-2011 נרשמה עלייה של 54% בפתיחת התיקים הפליליים לעומת השנה הקודמת (1,200 בשנת 2011 לעומת 710 בשנת 2010). 47% מהתיקים נפתחו למסתננים מאריתריאה ו-19% למסתננים מסודן.

 

כחצי מהתיקים הפליליים למסתננים ממדינות אפריקה נפתחו במחוז תל-אביב. מהנתונים עולה כי רוב התיקים הפליליים נפתחים בגין הפרת הסדר הציבורי, התקהלות אסורה, קטטות, הימורים והחזקת סכין. לילך לוי, קצינת חקירות במרחב יפתח סיפרה בדיון כי "יש היום מתורגמן אחד למחוז תל-אביב, שרץ בין כל החקירות ולכן זה מעכב החקירות".

 

"מצוקה שחייבים להתמודד איתה" 

יו"ר הוועדה, ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר כי "לא בטוח שהפשיעה בקרב זרים גדולה משיעורם באוכלוסייה. מדובר בסוגיה קשה ומסובכת, המציאות היא קשה ולכן גם הטיפול של הגורמים השונים הוא לא פשוט. המשטרה ועיריית תל-אביב מתמודדות עם סוגיה מאוד לא פשוטה ללא תוספת של תקציבים".

 

הורוביץ ציין עוד כי "יש עבריינות בתוך הקהילה וכלפי הקהילה. השורה התחתונה היא מצוקה שחייבים להתמודד איתה. המדינה מתעוררת מאוחר מדי ויש אזלת יד מצד הממשלה".

 

סיגל רוזן ממוקד הסיוע לעובדים זרים הדגישה כי "בנתוני הפשיעה ב-2010 נמצא שהזרים מעורבים בפשיעה רק שישית מהישראלים. נכון שקיימת פשיעה, צריך לזכור שמדובר באוכלוסייה שישראל מונעת ממנה לעבוד ומגיעה לישראל עם חובות כבדים למבריחים. צריך לשים לב שהמשטרה פותחת הרבה יותר תיקים לאפריקנים. הרבה פעמים אדם רעב מבצע פשע כדי שיהיה לו מה לאכול".

 

שלמה מסלאווי, חבר מועצת עיריית תל-אביב ויו"ר ועד הפעולה של שכונות דרום העיר, אמר כי "יש אנשים שכלואים בתוך הבתים וצריכים להגיע בליווי משטרתי למכולת. ההיקף של הפשע עלה וגם למשטרה עם כל הרצונות אין את היכולות. בגלל המגבלות, המשטרה הרימה ידיים מהטיפול בשכונות בדרום תל אביב - שם הפשע חוגג והחיים של התושבים הפכו להיות גיהינום".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הפשיעה גוברת" (ארכיון)
צילום: אייל אסרף
"סוגיה קשה ומסובכת". ח"כ הורוביץ
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים