שתף קטע נבחר

הפיגוע בטולוז: ישראלי ושניים מילדיו בין הנרצחים

הרב יונתן סנדלר עבר להתגורר באחרונה בצרפת לאחר שסיים את לימודיו בירושלים. הוא נרצח עם בניו לאחר שגבר על קטנוע פתח באש לעבר בית הספר "אוצר התורה". הרוגה נוספת בפיגוע - בתו של המנהל. סרקוזי: זו טרגדיה לאומית

קורבנות פיגוע הירי היום (יום ב') בבית הספר היהודי בטולוז הם הרב יונתן סנדלר בן ה-29 מישראל, שני ילדיו - אריה בן ה-6 וגבריאל בן השלוש וחצי, ובתו של מנהל בית הספר מרים מונסונגו בת ה-8. סנדלר ומשפחתו עברו להתגורר באחרונה בצרפת ביחד עם אשתו ושלושת ילדיו לאחר שסיים את לימודיו בירושלים. 

 

הפיגוע בצרפת - עוד כתבות ב-ynet:

שגריר צרפת בישראל: בהלם מהפעולה הברברית

יהודים בצרפת: "חוששים מעוד גל של טרור"

 

סנדלר התגורר בשנים האחרונות בשכונת קריית יובל בירושלים. הוא למד בישיבת "זכרון שמעון" בשכונת הר נוף בבירה. הוא נשלח לפני כמה חודשים לצרפת כדי ללמוד בישיבה ובמקביל לימד בבית הספר היהודי "אוצר התורה" בטולוז. הוא הותיר אחריו אשה וילדה בת 4.   

 

 

תלמידים ואנשי ביטחון ליד בית הספר בטולוז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תלמידים ואנשי ביטחון ליד בית הספר בטולוז(צילום: AFP)

 

שאול נחום מטולוז, שהכיר את סנדלר ולימד בבית הספר שבו אירע הפיגוע עד לפני כשנה, סיפר ל-ynet: "הוא הגיע בתחילת השנה לטולוז. הכרתי אותו כאחד האברכים בבית הספר. הוא הגיע מישראל על מנת לחזק. מי שמגיע לשם הוא נטוע רוח שליחות". נחום הוסיף כי מי שמגיע לקהילה היהודית בטולוז בא לעסוק בלימוד תורה: "הוא היה שליח קודש, שהגיע להיות בצוות המנהיגים הרוחניים של הקהילה. לא קל לדבר על האנשים האלה בלשון עבר".

 

הרב יעקב מונסונגו, שבתו בת ה-8 נהרגה בפיגוע, מנהל זה שני עשורים את בית הספר, בעיר שבה מתגוררים 20 אלף יהודים. מתחם בית הספר חודש לאחרונה ונוספו בו כמה בניינים. בבית הספר לומדים כ-250 תלמידים, 50 מהם בתנאי פנימייה. "הרב מונסונגו הוא דוגמה לאיש חסד. הוא פעל לילות כימים. המחיר שהוא משלם כבד מנשוא", אמר נחום.

 

הרוצח ירה למוות בשלושה ילדים (צילום: AP) (צילום: AP)
הרוצח ירה למוות בשלושה ילדים(צילום: AP)

 

על רב בית הספר סיפר נחום: "רק לפני שלושה שבועות הסבתי לשולחן שבת יחד עם משפחתו. אני יכול לומר שהאדם הזה מסר את נשמתו עבור המפעל הזה. אחד ממפעלי החינוך היותר טובים שקיימים בצרפת. זו מכה קשה". על בת הרב שנהרגה הוא סיפר: "קשה לספר על הילדה הזו בלשון עבר. במוצאי שבת שמעתי אותה מדברת עם סבתא שלה, לשמוע ילדה בפתיחות וביטחון מספרת לסבתא על המסר הרוחני של שבת - אין דבר כזה".

 

סרקוזי בטולוז. "טרגדיה לאומית" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סרקוזי בטולוז. "טרגדיה לאומית"(צילום: AFP)

 

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הגיע לזירת הרצח, שם אמר כי מדובר "בטרגדיה לאומית". הוא הוסיף כי יעשה הכול כדי שהרוצח ייתפס. הוא גם אמר כי יש קווי דמיון בין האירוע היום לבין זה שאירע בשבוע שעבר – בו נורו למוות שלושה חיילים צרפתים – שניים מהם מוסלמים.

 

במקביל, שר החוץ אביגדור ליברמן שוחח בטלפון עם שגריר ישראל בפריז, יוסי גל, העושה את דרכו לזירת הרצח, וקיבל ממנו עדכונים על האירוע בטולוז. השר ליברמן הביע זעזוע עמוק מהמקרה ואמר כי רק מי שניחן ברוע שטני יכול לבצע רצח כה נורא של ילדים קטנים בבית הספר.

 

הירי בבית הספר אירע בשעה 08:10 בבוקר, שעת פתיחת בית הספר, אז פתח אדם רכוב על קטנוע באש לעבר בית הספר היהודי. הירי בוצע באמצעות שני כלי נשק, אחד מהם אוטומטי.

 

ועידת רבני אירופה אמרה כי תקרית הירי היא "אירוע ברברי". "אם יש אנשים שרוצים להפחיד את הקהילה היהודית, תשובתנו היא כי לא נהיה מאוימים. נקים עוד בתי ספר, בתי כנסת ומוסדות יהודיים אחרים", נמסר מוועידת הרבנים. 

 

מפת צרפת וטולוז (צילום: google maps) (צילום: google maps)
מפת צרפת וטולוז(צילום: google maps)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הותיר אחריו אשה וילדה בת 4. סנדלר
צילום: אהרן גץ
ילד ליד בית הספר
צילום: AFP
מומלצים