שתף קטע נבחר

אושר חוק הדוגמניות: אנורקטיות - לא בפרסומות

מליאת הכנסת אישרה את הצעת החוק הקובעת כי דוגמניות הסובלות מתת-משקל לא יופיעו עוד בפרסומות. אם נעשה שימוש בפוטושופ כדי להצר היקפים, תופיע כתובית בולטת

חוק הדוגמניות אושר בכנסת בקריאה שלישית: דוגמניות ודוגמנים הסובלים מתת-משקל לא יופיעו עוד בפרסומות. לפי הצעת החוק שאושרה אמש (יום ב') במליאה, נקבע גם שאם ייעשה שימוש בעריכה גרפית, כמו פוטושופ, לצורך הצרת היקפי גוף בפרסומות, תופיע כתובית בולטת שתציין זאת. תנאים אלה יחולו גם על פרסומות שנערכו בחו"ל עם דוגמנים זרים ומיובאות לארץ.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

קודם בדיקת מסת הגוף, ואחר כך פרסומות    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
קודם בדיקת מסת הגוף, ואחר כך פרסומות (צילום: shutterstock)

 

סף מסת הגוף (BMI) שמתחתיו לא יופיעו דוגמנים בפרסומות נקבע על רמה של 18.5. מדד זה מחושב לפי היחס בין משקל הגוף לריבוע גובה האדם. החברה המעסיקה תידרש להפנות את הדוגמניות והדוגמנים לבדיקה רפואית, ובה ייקבע אם הם

עומדים בקריטריון החדש. פרסומת שאינה מיועדת לציבור בישראל, ופרסומת שמטרתה אינה מסחרית אינן כלולות בחוק שהתקבל. 

 

עשרה חברי כנסת נכחו במליאה וכולם הצביעו בעד החוק. ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה), יו"ר שדולת הבריאות ויוזמת ההצעה, בירכה על המוגמר: "היום במליאת הכנסת התחילה המהפכה בתפישת מודל היופי בישראל. חוק זה מנתץ את אידיאל היופי האנורקטי, ששימש כמודל לצעירי המדינה שניסו לחקות אשליה בלתי אפשרית זו, וכתוצאה מכך נפלו למגפת הפרעות האכילה. חוק זה מחזיר את מודל היופי לגבולות ההיגיון, לגבולות בריאים, לגבולות אפשריים שימנעו את נפילת ילדינו למגפה קשה זו. בזכות חוק זה יועבר המסר לבני הנוער כי רזון הוא דבר מקובל, אך לרזון יש גבול ויש דבר כזה רזה מדי".  

 

ח"כ דני דנון, יו"ר השדולה לבריאות הילד ויוזם ההצעה, בירך אף הוא: "ההצבעה הערב מהווה פריצת דרך משמעותית בדרך למיגור הפרעות האכילה בישראל. החוק מהווה נוק אאוט במלחמה הבריאותית נגד תופעת האנורקסיה ושולח מסר ברור לסוכני הדוגמניות - חיים חשובים יותר מכסף. תופעת הפרעות האכילה מעבירה מסר מסכן חיים לנוער בישראל. דוגמניות מרוטשות בפוטושופ, הסובלות מרזון קיצוני מעודדות אנורקסיה ומהוות איום חברתי ובריאותי, שמוביל במקרים מסוימים למוות". ח"כ דנון סיפר שקיבל פניות מחברי קונגרס אמריקנים ששוקלים להעתיק את החוק לארה"ב. 

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 19/03/2012 22:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנורקסיה, לא בפרסומות. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים