שתף קטע נבחר

צילום: AP

סרקוזי: המחבל מטולוז עמד לתקוף שוב הבוקר

הדרמה בשיאה: כוחות הביטחון של צרפת נערכים לפרוץ לבית שבו מתבצר מהלילה מוחמד מראח, הצעיר ממוצא אלג'יראי שרצח 4 יהודים בביה"ס "אוצר התורה". בתקשורת דווח שנעצר, אך שר הפנים הכחיש זאת. גורם בחקירה: הוא תכנן לרצוח עוד חייל

שר הפנים של צרפת, קלוד גואן, הכחיש אחר הצהריים (יום ד') את הדיווחים בשתי רשתות טלוויזיה צרפתיות, כאילו כוחות הביטחון עצרו את מוחמד מראח, הרוצח הסדרתי ממוצא אלג'יראי שלפי החשד ביצע את הטבח בבית הספר היהודי "אוצר התורה" בטולוז. כוחות הביטחון של צרפת צרים מאז שעות הלילה על בית בטולוז שבו מתבצר המחבל. לפי דיווחים כעת בצרפת, כוחות הביטחון נערכים לפרוץ לבית שבו נמצא מראח. הצטרפו לשידור החי מטולוז ב-ynet.

 

 

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הגיע לאזור ובמפגש עם מנהיגים יהודים ומוסלמים גילה כי המחבל מראח עמד לתקוף שוב הבוקר. מקור בחקירה סיפר כי על הכוונת היה עוד חייל. שליחנו לטולוז, מנחם גנץ, מוסיף כי בפגישה סיפר סרקוזי כי הרוצח עדיין מבוצר בדירתו ומוקף בשוטרים, אולם כוחות הביטחון נמנעים מלפרוץ פנימה כיוון שאין להם מידע מדויק על כמות הנשק שברשותו.

הנשיא הצרפתי הדגיש כי המטרה היא לתפוס את היורה חי מבלי שיהיו קורבנות נוספים. "עצם זה שהרוצח המתועב הזכיר את ישראל כמניע לטבח, זה מבחינתי חילול הקודש", אמר.

 

זמן קצר לפני הדיווחים על מעצרו של מראח, שהיה נתון במצור מצד כוחות הביטחון במשך יותר מ-12 שעות, אמר בכיר משטרה בצרפת כי המחבל הבטיח להסגיר את עצמו עד לשעה 15:30 אחר הצהריים (שעון ישראל), וכי אם לא יעשה זאת - הכוחות יפרצו לתוך הבית ויוציאו אותו משם בכוח.

  

הטבח בטולוז - עדכונים אחרונים:

 

הכוחות צרו על הבית מסביבות השעה 03:00 בבוקר וניהלו עם מראח קרב יריות. המחבל ניהל במשך שעות שיחות עם השוטרים הצרים על ביתו, ודווח כי הוא אמר לערוץ החדשות הצרפתי "France24": "אלך לכלא בראש מורם או אמות עם חיוך. שום דבר אחר". בצהריים דיווח שר הפנים של צרפת, קלוד גואן, כי מראח הפסיק לדבר עם השוטרים, אך כעבור שעה וחצי התחדש הקשר עמו. אוטובוסים נשלחו לאזור כדי לפנות דיירים מהבניין שבו התבצר ומהבניינים הסמוכים.

 

בצהריים דיווחו כלי תקשורת בצרפת כי המחבל מוחמד מראח הצטרף ב-2010 ללגיון הצרפתי, אך כבר ביומו הראשון שם החליטו מפקדיו כי הוא אינו מתאים לשרת ביחידה. עוד דווח כי עם מעצרו היום של אחיו הבכור של המחבל, עבד אל-קאדר מראח, בן 27, נמצא אצלו חומר נפץ במשקל כמה עשרות גרמים שהורכב מאבקה שחורה.

 

אריק למברט, אביו של אחד משכניו של המחבל, סיפר: "הוא היה אדם נורמלי ולא אחד שעושה יותר מדי רעש". הבן סדריק, בן 22, גר קומה אחת מתחת לדירתו של מוחמד מראח. שכן אחר של המחבל סיפר: "מוחמד נהג להתפלל במגרש הכדורגל שנמצא בסמוך לבניין שלו - דבר שעורר אי נוחות אצל חלק מהשכנים".

 

המחבל ברח מכלא באפגניסטן

מעט לפני הצהריים עדכן שר הפנים גואן כי מראח לא הציג דרישות ספציפיות לשוטרים הצרים על הבית, ובינתיים בעיקר הרבה לדבר ולהציג את אמונותיו האיסלאמיות הקיצוניות. מראח עצמו אמר היום לשוטרים כי הוא "לוחם ג'יהאד" וכי ביצע את הטבח בטולוז כנקמה על "הרג ילדים פלסטינים".

 

כוחות משטרה מחוץ לבית הנצור בטולוז (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות משטרה מחוץ לבית הנצור בטולוז(צילום: AP)

 

אוטובוס שהובא לטולוז כדי לפנות את השכנים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אוטובוס שהובא לטולוז כדי לפנות את השכנים(צילום: AFP)

 

ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, סלאם פיאד, גינה בחריפות את הפיגוע, והביע זעם על כך שפעילי טרור "סוחרים בשם של פלסטין" כדי להצדיק פעולות כאלה. עוד נחשף כי המודיעין הצרפתי עקב כבר לפני שנים אחרי מראח בשל קשריו עם גורמי איסלאם קיצונים, מה שלא הספיק כדי לסכל את הפיגוע. כמו כן דווח כי לפני כמה ימים עצר שוטר את מראח במכונית מסחרית לבנה, אחרי שנהג במהירות מופרזת.

 

בצהריים אמר מנהל בית כלא בקנדהאר שבאפגניסטן לסוכנות הידיעות רויטרס כי מראח ריצה עונש מאסר בכלאו בגין הטמנת פצצות. מנהל הכלא, רולם פארוק, סיפר כי מראח נידון לשלוש שנות מאסר, אך ריצה רק כמה חודשים מעונשו: הוא נמלט מהכלא במהלך בריחה המונית של אנשי טליבאן ממנו ב-2008. יצוין כי מוקדם יותר היום נטען כי מעצרו של מראח באפגניסטן נעשה על רקע פשעים שאינם קשורים לטרור. בהמשך טענה סוכנות הידעות AP כי ייתכן שחל בלבול ושהאיש שברח מהכלא באפגניסטן אינו המחבל מצרפת, אלא רק אדם בעל שם דומה.

 

עוד כתבות על הטבח בטולוז:

 • הרצח בטולוז: האימייל שהוביל למחבל
 • הלוויית נרצחי הפיגוע: "צר לי עליך אחינו יונתן"
 • המחבל מטולוז מתבצר: "נקמה על מות פלסטינים"

   

  על ניהול מבצע המעצר בטולוז הופקדה יחידת העילית של משטרת צרפת, RAID, ומשתתפים בו כ-300 שוטרים. החשוד התבצר בקומת הקרקע או בקומה הראשונה בבניין, שבו חמש קומות. עם הגעת השוטרים לבית לפנות בוקר הוא ירה בדלת, ופצע שלושה שוטרים. אחיו של החשוד, שהיה בתוך הבית, הסגיר את עצמו למשטרה זמן קצר לפני הפשיטה, ולאחר מכן גם בת זוגו של האח נעצרה. לפי רשת BBC, האם הובאה למקום והתבקשה לסייע במשא ומתן איתו, אך היא סירבה וטענה שאין לה די השפעה עליו. גם היא נעצרה.

   

  הלוויית הנרצחים מהטבח בטולוז, היום בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  הלוויית הנרצחים מהטבח בטולוז, היום בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

   

  איש ביטחון ליד הבית הנצור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  איש ביטחון ליד הבית הנצור(צילום: רויטרס)

   

  בסביבות השעה 10:00 בבוקר עדכן שר הפנים כי היורה שמתבצר בבית השליך אקדח מהחלון, אך הוא ציין כי יש בידיו כלי נשק נוספים. לפי שר הפנים גואן, מראח השליך אקדח מחלון הבית בתמורה ל"כלי תקשורת" שהועבר לו, אך עדיין היו ברשותו רובה עוזי,

   רובה קלצ'ניקוב וכלי נשק נוספים. השר אמר אז כי מראח טען שבכוונתו להסגיר את עצמו בשלב כלשהו אחר הצהריים.

   

  מקור המקורב לחקירת הפיגוע אמר כי ההתקדמות המשמעותית בה חלה כשהמשטרה איתרה את כתובת המחשב (IP) של אחיו של החשוד. הקורבן הראשון בסדרת הרציחות, חייל ממוצא מוסלמי, קבע פגישה בעקבות מודעה שפורסמה למכירת אופנוע - הגיע, ונורה בראשו. בנוסף, כשהבינו שהרוצח נוסע על קטנוע מסוג ימאהה 530 TMax, חוקרים הגיעו לסוכנויות שמוכרות אותו באזור, ובאחת מהן שמעו על אדם ששאל כמה ימים לפני כן "איך אפשר לנטרל את השבב שמזהה את מיקום האופנוע", ומיועד לאיתור במקרה של גניבה.


 •  

  בהכנת הידיעה השתתפו אייל להמן, רועי סמיוני ורחל קדרס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ראשיתה של הפשיטה, הבוקר
  צילום: רויטרס
  סרקוזי נואם בבסיס במונטובן
  צילום: רויטרס
  הלוויית הנרצחים היהודים בירושלים
  צילום: גיל יוחנן
  שכנה מציצה מחלון הבית באזור הנצור בטולוז
  צילום: רויטרס
  מומלצים