שתף קטע נבחר

צילום: AP

פיצוצים מול בית המחבל: "מנסים להתיש אותו"

יותר מיממה חלפה מאז התבצר בביתו בטולוז מוחמד מראח, הצעיר שרצח ארבעה בבית הספר היהודי, וכוחות הביטחון הצרפתים עדיין לא לכדו אותו. מספר פיצוצים נשמעו באזור, במשרד הפנים הסבירו: "מנסים לשכנע אותו להסגיר את עצמו"

קרב ההתשה עדיין לא נגמר. כוחות הביטחון של צרפת ממשיכים לצור על ביתו של מוחמד מראח, המחבל שרצח שלושה ילדים ורב בבית הספר היהודי בטולוז וכן שלושה חיילים צרפתים. רשת CNN דיווחה כי ככל הנראה מראח נורה הלילה. זמן קצר לפני כן נשמעו יריות ופיצוצים באזור. כתבים של רשת SKY דיווחו כי ראו שוטרים לוקחים את מראח במכונית כאשר הוא מכוסה בשמיכה, אבל דיווחים אלה לא אומתו - וגם בשעות הבוקר עדיין נשמעו פיצוצים מול בית המחבל.

 

העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח כי במהלך הלילה היו חילופי אש בין כוחות הביטחון למראח. כמו כן דווח כי המחבל אמר שיש ברשותו כמה כלי נשק וכי הוא יודע להשתמש בהם. בסביבות השעה 6:30 בבוקר, ולאחר הפוגה של כשעה, שוב נשמעו פיצוצי רימונים סמוך לדירת המחבל המתבצר.

 

טבח בטולוז - כותרות אחרונות:

צפו בסרטון של המחבל; הכנות לפשיטה בטולוז

יושבים שבעה על מרים בת ה-8: "מלאך שנקטף"

החברים: "בריב הוא אף פעם לא הכה ראשון"

גינויים ערביים לצד מחאה: "דם ישראלי יקר יותר"

 

מוקדם יותר דווח כי שני שוטרים נפצעו בפיצוצים הראשונים באזור, בשעות הלילה, שנועדו להפחיד את מראח. מאות שוטרים צובאים על הבית ולמרות דיווחים על פריצת הדלת, במשרד הפנים הצרפתי הסבירו שהמחבל חזר בו מכוונתו להסגיר את עצמו, והפיצוצים נועדו להפחידו ולשכנע אותו. "אנחנו מנסים להתיש אותו ולשכנעו להסגיר את עצמו", אמרו הרשויות בצרפת.

 

אמש הסתיים פינוי הדיירים האחרים באזור, שהיו לכודים בבתיהם. קרוב ל-22:45 גם כבתה תאורת הרחוב בשכונה. מעט לאחר חצות (שעון ישראל) דווח כי הכוחות המיוחדים מחוץ לבניין בו מתבצר מראח מצטיידים בקסדות ובאפודי מגן.

 

ערוץ הטלוויזיה "פראנס 2" פרסם אמש תמונות ראשונות של מראח וסרטון שבו הוא נראה מתרברב במכונית: 

 

שר ההגנה הצרפתי, ז'ראר לונגה, אמר לתחנת הטלוויזיה TF1: "אנחנו רוצים לתפוס אותו בחיים, כדי שנוכל להעמיד אותו לדין, לדעת מה הניע אותו, ובתקווה גם לאתר את שותפיו לפשע, אם יש כאלה".

 

טרור בטולוז - כתבות נוספות:

"הרוצח מתחרט רק שלא הרג עוד"

חברי המחבל: "אף פעם לא הכה ראשון"

סרקוזי: ישראל כמניע לטבח - חילול הקודש

אחיה של מרים מירר בבכי: הקב"ה, די!

 

"לנקום על מות ילדים פלסטינים"

הדרמה הגדולה בטולוז החלה אתמול בסביבות השעה 03:00, אז הגיעו הכוחות לבניין וניהלו עם מראח קרב יריות, שבמהלכו נפצעו קל שלושה שוטרים. לפי שר הפנים קלוד גואן, המחבל אמר ש"רצה לנקום על מות ילדים פלסטינים ועל פעילות חיילים צרפתים ברחבי העולם". הוא התבצר בדירה שבקומה הראשונה, בהמשך השליך אקדח מהחלון, אך הצרפתים חששו שהוא מחזיק מצבור של אמצעי לחימה.

 

שוטרים סביב דירת המחבל בטולוז                (צילום: AP) (צילום: AP)
שוטרים סביב דירת המחבל בטולוז (צילום: AP)

 

גואן אמר מאוחר יותר כי מראח סיפר לשוטרים שהוא סירב להיות מחבל-מתאבד של אל-קאעידה, אבל טען שקיבל "משימה כללית" לבצע פיגוע בצרפת. "הוא סיפר שבשני הוא רצה להרוג עוד חייל, אבל לא מצא אף אחד, אז פנה לבית הספר היהודי". 

 

 

מראח, צרפתי בן 23 ממוצא אלג'יראי, היה קשור לארגון הטרור אל-קאעידה, וביקר בעבר באפגניסטן ובפקיסטן. עם זאת, לפי הרשויות בצרפת הוא טען שניסו לגייס אותו לשמש כמחבל מתאבד - והוא סירב. עוד פורסם כי מראח היה בעבר תחת מעקב המודיעין הצרפתי, בשל קשריו הידועים לגורמים איסלאמיסטיים קיצוניים. היה לו גם עבר פלילי, אולם לא בהקשרים של טרור. לפי הדיווחים מראח כבר נעצר ב-2010 בעיר קנדהאר שבאפגניסטן, אולם ככל הנראה אז הוא נעצר בגין עבירות הנחשבות "נפוצות".

 

מסע הרציחות של מראח, תמיד לבוש בשחור ועל אופנוע, בצרפת החל ב-11 במרס, אז ירה למוות בחייל צרפתי בן 30 מטווח אפס לעיני עוברים ושבים ברחוב בטולוז. ב-15 במרס רצח מראח שני חיילים בני 24 ו-26 ליד כספומט ברחוב במונטובן, ליד טולוז. צרפת, ישראל והעולם כולו הזדעקו אחרי הטבח שלשום בבית הספר היהודי "אוצר התורה" -

 שם הוא רצח ארבעה בני אדם, בהם שלושה ילדים: הרב יונתן סנדלר (29), בניו אריה (6) וגבריאל (3) וכן בתו של מנהל בית הספר, מרים מונסונגו בת ה-8. לפי העדויות, המחבל רדף אחריה, וגם וידא הריגה.

 

התובע המחוזי של פריז תיאר אדם אלים ומסוכן: "ניתוח הפרופיל הפסיכולוגי שלו מראה שהחשוד אלים וסובל מבעיה נפשית מהתקופה שהיה נער, מה שכנראה מתחבר לאלימות שהראה בימים האחרונים", טען התובע. הוא הוסיף כי מראח תכנן לעזוב את ביתו אתמול בבוקר ולרצוח שוטרים. "הוא לא מתחרט על דבר, פרט לכך שלא היה לו הזמן לחסל עוד קורבנות. הוא גם אמר לא אחת שהוא רוצה להוריד את צרפת על ברכיה".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 22/03/2012 00:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרים מול בית המחבל, הבוקר
צילום: AP
מוחמד מראח בסרטון שפורסם
מומלצים