שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AP
  מהכיתור ועד לפשיטה. כך התפתח המצור בטולוז
  כוחות הביטחון בצרפת נערכו לפשיטת בזק, אך מצאו עצמם צרים על בית המחבל בטולוז במשך יותר מ-30 שעות. מוחמד מראח לא נכנע, ולאחר שנורו 300 כדורים התברר - הוא נהרג, 3 שוטרים נפצעו. כל ההתפתחויות, שלב אחר שלב

  הטבח בבית הספר היהודי בטולוז שבצרפת ביום שני, שבו נרצחו ארבעה - מרים מונסונגו בת השמונה, יונתן סנדלר בן ה-30, ובניו גבריאל בן השלוש ואריה בן השש - הוביל למצור בן יותר מיממה על ביתו של המחבל מוחמד מראח, אזרח צרפתי ממוצא אלג'יראי, בן 23, שהיה בעבר תחת מעקב המודיעין הצרפתי בשל קשריו הידועים לגורמים איסלאמיסטיים קיצוניים. הוא חשוד גם ברצח שלושה חיילים צרפתים באזור.

   

  כוחות המשטרה מול בית מראח ()
  כוחות המשטרה מול בית מראח

   

  הרשויות בצרפת מקוות להצליח לשבור את מראח, המתבצר בדירה בעיר טולוז, לעצור אותו בחיים ולהביא אותו למשפט, ולכן כוחות החירום סביב הבית מתנהלים בזהירות רבה, ולא ממהרים להכריז על ההתפתחויות השונות במהלך המצור. עם זאת לאורך הלילה (ה') פרסמו כלי התקשורת בעולם דיווחים שונים על אשר התרחש באזור הבניין. להלן סיכום ההתפתחויות בפרשה, שלב אחר שלב, לפי שעון ישראל:

   

  יום ד': תחילת המצור והמו"מ המייגע

  • הלילה שבין שלישי לרביעי - הפחד מהניאו-נאצים מתבדה: אזרחי צרפת, ובייחוד חברי הקהילה היהודית, הלכו לישון ביום שלישי ובראשם עדיין הפחד מפני הרוצחים העלומים שהיכו שלוש פעמים, השלישית בהם מוכתמת בדם הילדים בבית הספר "אוצר התורה" בטולוז. ברקע עדיין ההודעה כי שלושת החיילים הניאו-נאצים, שנראו מתאימים כל כך להיות הרעים גם בסיפור הזה, כלל אינם קשורים למעשי הרצח. 

   

  • 3:00 לפנות בוקר: הכוחות המיוחדים של משטרת צרפת מגיעים לסביבות ביתו של המחבל בטולוז.

   

  השכנים תיעדו את תחילת המבצע

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  • יום רביעי, מעט לפני 6:00 - משהו מתרחש בטולוז: הצרפתים קמו לבוקר אחר, לא של פחד, אלא של פעולה ושל ציפייה דרוכה. מעט לפני עלות השחר יוצאת הידיעה הראשונה כי דבר מה מתרחש ברחובות טולוז. עיתונאים מדווחים ששמעו שש או שבע יריות. מקור המקורב לחקירה מדליף לסוכנויות הידיעות שמבצע משטרתי בעיצומו, ששני שוטרים נפצעו - ואולי הכי חשוב, שיש חשוד בשר ודם שמתבצר בבית. מאוחר יותר התברר כי שלושה שוטרים נפגעו. 

   

  • יום רביעי, 6:00 בבוקר - נחשפת זהות המחבל: לפעולה בבית ומסביבו אחראית RAID, יחידת העילית של משטרת צרפת, ומתברר כי לוחמיה פתחו בפעולה כשלוש שעות לפני כן. כמה דקות חולפות מהידיעה הראשונה, ומתפרסם שהאיש הוא צעיר בשנות ה-20 לחייו, ושכיוון החקירה הימני-קיצוני היה מוטעה מיסודו. החשוד, מוחמד מראח, הוא מוסלמי קיצוני עם קשרים לארגון הטרור אל-קאעידה, שביקר בעבר באפגניסטן ובפקיסטן.

   

  • יום רביעי, מעט אחרי 7:00 - הודעה רשמית: מעט יותר משעה כבר עברה, ושר הפנים הצרפתי קלוד גואן ממהר לצאת בהודעה: "האיש טוען כי עשה את המעשים כנקמה על הרג ילדים פלסטינים ונגד צבא צרפת על התערבויותיו בנעשה במדינות זרות". מעט לפני כן, אנו מתבשרים שאחיו של החשוד נעצר, ושאמו נמצאת אף היא במקום ומסרבת לדבר עם בנה.

   

  תמונות ראשונות של מראח, בסרטון שבו הוא נראה מתרברב במכונית
   
  • מאותו הרגע התחילה ההמתנה: המתנה שהמחבל ממוצא אלג'יראי יסגיר את עצמו, המתנה לפריצה לביתו, המתנה לסוף המסכת הטראגית של הימים האחרונים.

   

  • יום רביעי, לאחר 10:00 בבוקר: שוב יצא שר הפנים לתקשורת ועדכן כי המחבל המתבצר השליך אקדח מהחלון תמורת מכשיר קשר, אך הדגיש כי בידי מראח כלי נשק נוספים. ברקע, מתברר פרט חשוב: בידי מראח אין בני ערובה. בזמן הזה ממשיכה המשטרה לנהל עמו משא ומתן, וזה אינו מניב פירות. פיצוץ נשמע באזור, אך מתברר כי המשטרה היא שפוצצה מכונית שחסמה את הגישה לבניין. העצבים של כל המעורבים מרוטים, יותר משבע שעות חלפו מאז החל כיתור ביתו של החשוד, אך עדיין לא ניתנת הפקודה לפרוץ.

   

  • יום רביעי אחר הצהריים - דיירי האזור מפונים בהדרגה: מראח שוחח עם כוחות המשטרה במשך שעות, ודווח כי הוא אמר לערוץ החדשות הצרפתי "France 24": "אלך לכלא בראש מורם או אמות עם חיוך. שום דבר אחר". בצהריים דיווח שר הפנים גואן כי מראח הפסיק לדבר עם השוטרים, אך כעבור שעה וחצי התחדש הקשר עמו. אוטובוסים נשלחו לאזור כדי לפנות דיירים מהבניין שבו התבצר ומהבניינים הסמוכים.

   

  שכנים צופים במבצע מהחלון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  שכנים צופים במבצע מהחלון(צילום: רויטרס)

   

  • רביעי בערב - ארכה במשא ומתן, הרוצח מתרברב: התובע המחוזי של פריז, פרנסואה מולן, אומר כי מראח תכנן לתקוף שוב בשעות הבוקר, והיה עושה זאת אלמלא הוטל המצור על ביתו: "הוא אמר לא אחת שהוא רוצה 'להוריד את צרפת על ברכיה'. הוא תכנן להרוג שוב הבוקר, והמטרה שלו הייתה אנשי צבא". עוד נמסר כי לפני הטבח במוסדות "אוצר התורה", רצח מראח שלושה חיילים צרפתים.

   

  • שעות הערב המאוחרות - סדק ראשון: כעבור שעות ארוכות של מצור על ביתו ומשא ומתן מייגע עם הכוחות המיוחדים של משטרת צרפת, מודיע מראח כי בכוונתו להסגיר את עצמו במהלך הערב. לאחר מכן הוא נסוג מההכרזה ומבקש להמשיך במשא ומתן לאורך הלילה. "מרגישים שמתקרבת פעולה נוספת", העיד עיתונאי "לה פריזיאן" הנמצא בקרבת הבניין. בתוך כך הסתיים פינוי הדיירים האחרים באזור, שהיו לכודים בבתיהם.

   

  השוטרים סביב ביתו של המחבל בטולוז (צילום: AP) (צילום: AP)
  השוטרים סביב ביתו של המחבל בטולוז(צילום: AP)

   

  • יום רביעי, תחילת הלילה - נערכים לפשיטה: קרוב לשעה 22:45 גם כבתה תאורת הרחוב בשכונה. מעט לאחר חצות (שעון ישראל) דווח כי הכוחות המיוחדים מחוץ לבניין שבו מתבצר מראח מצטיידים בקסדות ובאפודי מגן. "המצב לא יחזיק כמה ימים, בגלל העייפות הפיזית והמנטלית. הניסיון שלנו מלמד שעם חמושים מעורערים כמו זה, יש לסיים מצב כזה בשלב מסוים", אמר שר ההגנה הצרפתי, ז'ראר לונגה, לתחנת הטלוויזיה TF1. "אנחנו רוצים לתפוס אותו בחיים, כדי שנוכל להעמיד אותו לדין, לדעת מה הניע אותו, ובתקווה גם לאתר את שותפיו לפשע, אם יש כאלה", הוסיף.

   

  יום ה': המצור מתארך, דיווחים על פשיטה

  • מעט לאחר חצות, הלילה שבין רביעי לחמישי: שלושה פיצוצים עזים נשמעים באזור הבניין המכותר. האתר של העיתון הצרפתי "לה פריזיאן" מדווח כי המחבל אמר שימשיך להתבצר במהלך הלילה וכי הוא דורש להמשיך במשא ומתן.

   

  • ליל חמישי, 00:46 - בכיר טוען שהחלה הפשיטה: סגן ראש העיר טולוז, ז'אן פייר הוורין, אמר כי התחילה הפשיטה על הדירה שבה מתבצר המחבל. רשת החדשות "סקיי" (Sky) דיווחה כי במקום התפוצצו רימוני הלם, ואילו העיתון הצרפתי "לה פריזיאן" דיווח כי במקום נשמעו יריות. כעבור כעשר דקות מסר בכיר במשטרת צרפת כי שלושת הפיצוצים שנשמעו באזור נגרמו בעת הניסיון של השוטרים לפרוץ לדירתו. כמה שעות לאחר מכן דיווח ה"וושינגטון פוסט" כי שני שוטרים נפגעו בפיצוצים הללו. ערוץ החדשות הצרפתי BFM מסר כי גורמים בכירים אמרו שהפשיטה החלה מכיוון שמראח סירב להיכנע.

   

  המחבל התבצר ודורש להמשיך במשא ומתן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  המחבל התבצר ודורש להמשיך במשא ומתן(צילום: AFP)

   

  • כעבור חצי שעה - הפוגה ראשונה: גורמים משטרתיים בטולוז מוסרים כי אין חילופי אש בין המחבל המתבצר לבין השוטרים המנסים לפרוץ לדירתו. עוד נמסר כי הפיצוץ הראשון מבין שלושת הפיצוצים שנשמעו נועד לשבור קיר בבניין. רשת "סקיי" מדווחת לפי ערוץ "France 3" כי המחבל עדיין בדירה, אך לא ברור אם הוא בחיים.

   

  • ליל חמישי, 1:37 - הכרזה רשמית שאין פשיטה: שר הפנים גואן אומר כי הפיצוצים שנשמעו בטולוז נועדו רק להפחיד את מוחמד מראח, המחבל המתבצר בדירתו, וכי הפשיטה והפריצה לדירתו לא החלו. גורם רשמי במשרד הפנים הצרפתי דיווח בעילום שם כי הפיצוצים נועדו לשכנע את מראח להסגיר את עצמו.

   

  • כשעה לאחר מכן - הסגיר עצמו, או לא? כתבים של רשת "סקיי" דיווחו מטולוז כי ראו את השוטרים לוקחים את המחבל במכונית בעודו מכוסה בשמיכה. לדיווח אין אישור מאף מקור רשמי, וגם כתבי הרשת הודיעו כי הם בוחנים מחדש את התמונות שראו.

   

  השוטרים בכוננות, יום רביעי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  השוטרים בכוננות, יום רביעי(צילום: רויטרס)

   

  • 3:00 - יממה למצור, האש מתחדשת: יריות ופיצוצים נשמעו שוב באזור הבניין המוטל תחת מצור. רשת CNN מדווחת כי ככל הנראה מראח נורה במהלך שלב ראשוני של הפשיטה על הבניין. לדיווח אין אישור רשמי. כתב רשת "סקיי" בטולוז מעריך כי הפיצוצים האחרונים באזור הבניין נועדו למנוע מהמחבל לישון, במטרה להתישו במשא ומתן. במקביל, דיווח אתר האינטרנט של העיתון הצרפתי "לה פריזיאן" כי באזור הבניין ישנה תנועה ערה של מכוניות ושל צוותים מהכוחות המיוחדים של המשטרה. עוד נמסר כי כ-20 שכנים חזרו לאזור, והשוטרים מנסים לפנותם מהמקום. 

   

  • 4:20 - לא ברור אם יש משא ומתן: "לה פריזיאן" מדווח כי המשא ומתן נפסק. רוב נציגי כלי התקשורת מודיעים שיש הפוגה, שההמולה סביב הבניין הפסיקה ושכתביהם  מנצלים את הרגיעה כדי לנוח, לאחר יותר מ-25 שעות רצופות של דיווחים מהשטח.

   

  • 6:20 - הפיצוצים מתחדשים: כלי תקשורת בצרפת מדווחים כי נשמעו שוב פיצוצי רימונים באזור.
   לפי שעה לא ברור מה מתרחש בתוך הבניין שעליו צרו הכוחות המיוחדים של משטרת צרפת במשך כמעט 28 שעות.

   

  • 9:57 - יריות נשמעו מבית המחבל: שר הפנים של צרפת, קלוד גואן, אמר כי שתי יריות נשמעו מזירת ההתבצרות במהלך הלילה, וכי לא ידוע מה פשרן.

   

  • 11:35 - עורך הדין של החשוד מציע מו"מ: העיתון "לה פּואה" מדווח כי עורך הדין של מראח הציע לרשויות של טולוז לבקר בדירה של מרשו, כדי לדבר איתו ו"להוריד אותו לקרקע". בקשתו של עורך הדין נדחתה על ידי רשויות הביטחון בעיר.

   

  • 12:06 - החלה הפשיטה על הדירה: אחרי 32 שעות של מצור השליכו כוחות המשטרה רימוני הלם לדירה, פרצו פנימה והחלו לסרוק אותה "צעד אחר צעד".

   

  • 12:37 - סוף הדרמה? נמצאה הגופה: מקור משטרתי בצרפת מסר כי מוחמד מראח נהרג במהלך הפשיטה על ביתו. על פי מקור משטרתי בצרפת, הוא התנגד למעצר בטרם נהרג. שלושה שוטרים נפצעו במהלך הפשיטה, אחד מהם קשה מאוד.

  פורסם לראשונה 22/03/2012 08:59

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מהכיתור ועד לפשיטה. כך התפתח המצור בטולוז"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כוחות המשטרה פרוסים בטולוז
  צילום: AP
  המחבל מוחמד מראח
  צילום: AFP
  יונתן סנדלר ובניו, גבריאל (מימין) ואריה
  באדיבות אתר בחדרי חרדים
  מרים מונסונגו
  הלוויית הנרצחים בירושלים
  צילום: רויטרס
  מומלצים